Rozmnażanie iglaków - zobacz najlepsze sposoby i terminy

Jesteś tutaj:

Rozmnażanie iglaków - zobacz najlepsze sposoby i terminy

3,6/5 (274 ocen)

Bardzo ważnym zabiegiem jest także cieniowanie sadzonek, gdyż narażone na intensywne słońce (szczególnie późnym latem i wiosną), mogą w ogóle się nie ukorzenić. Idealna temperatura do ukorzeniania powinna wynosić ok. 16-18 °C podłoża i 12-15°C powietrza. Sadzonki w zależności od odmiany i gatunku ukorzeniają się w różnym okresie. Czasem proces ten trwa kilka tygodni innym razem kilka miesięcy. Najtrudniejszym okresem dla sadzonek jest zima. Jeśli nie możemy przechowywać ich w pomieszczeniach (np. w szklarni lub na chłodnej werandzie), ukorzenianie będzie trwało znacznie dłużej. Przechowując pojemniki z sadzonkami w nieogrzewanych inspektach musimy też pamiętać o zabezpieczeniu ich przed mrozem. Boki skrzyni inspektowej najlepiej obłożyć słomianymi matami, natomiast wieko okryć grubą włókniną ogrodniczą.

Dobrze przechowywane sadzonki w większości przypadków wiosną będą już posiadały własne korzenie i będzie je można przesadzić do pojedynczych, niedużych doniczek. Młode rośliny przez cały sezon wegetacyjny należy trzymać w miejscu osłoniętym od wiatru oraz zabezpieczonym cieniówką przed palącymi promieniami słońca. Nie wolno też zapominać o systematycznym nawadnianiu sadzonek, gdyż ziemia w niewielkich pojemnikach łatwo przesycha.


Inne metody rozmnażania iglaków


Pomimo iż sadzonkowanie jest jedną z podstawowych i najważniejszych metod rozmnażania roślin iglastych, czasami wykorzystuje się także inne sposoby pozyskania nowych egzemplarzy krzewów. Niektóre gatunki iglaków można z powodzeniem rozmnażać za pomocą nasion, gdyż zawiązują je bardzo chętnie i licznie np. jałowiec skalny, świerk kłujący i biały, jodła pospolita, kosodrzewina, sosna. Musimy jednak pamiętać, że uzyskane tą drogą potomstwo może nie powtórzyć charakterystycznych cech rośliny matecznej, a nasiona do skiełkowania wymagają czasem dodatkowych zabiegów (np. stratyfikacji, mechanicznego uszkadzania). Z tego względu w przypadku roślin iglastych za pomocą nasion rozmnaża się zwykle tylko czysty gatunek.

W szkółkach do rozmnażania iglaków często wykorzystuje się także szczepienie, które zapewnia zachowanie cech odmianowych u roślin potomnych, umożliwia rozmnażanie gatunków trudnych do pozyskania innymi metodami (np. odmiany jodły balsamicznej i koreańskiej) oraz pozwala na utworzenie z krzewów form piennych. Metoda ta jest jednak dość skomplikowana i trudna do przeprowadzenia w warunkach amatorskich.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz