Rośliny dziko rosnące - czy warto uprawiać w ogrodzie? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Rośliny dziko rosnące - czy warto uprawiać w ogrodzie? Zobacz!

3,3/5 (8 ocen)
Umiejętność organizacji i panowania nad nieładem to niewątpliwie pozytywna cecha. Gdy dodatkowo idą z nią w parze poczucie smaku oraz dobry gust mamy do czynienia z idealną mieszanką, która pozwoli nam tworzyć w domu piękne aranżacje przestrzeni, które będą zachwycać przybyszów swoją niepowtarzalnością. Podobnie bywa również z ogrodem – sprawienie, że stanie się piękny i wyjątkowy nie jest wcale takie proste.  Bywa jednak, że nieporządek jest elementem planu i staje się – paradoksalnie – częścią porządku. Przykładem takiego działania są wplecione w ogrodową kompozycję rośliny dziko rosnące, które odpowiednio posadzone intrygują swoim nieokiełznaniem i podkreślają autonomiczny charakter ogrodu. Ten ciekawy zabieg może okazać się wizualnym strzałem w dziesiątkę.
 

Rośliny dziko rosnące

 
Rośliny dziko rosnące to temat dość szeroki. Opisanie każdej, która podpada pod tą kategorię byłoby niemożliwe. Możemy do nich zaliczyć np. maki, kaczeńce, rumianki czy też chabry. Aby stworzyć kompozycję z dziko rosnących nie musimy zaopatrywać się w nasiona każdej odmiany osobno. Istnieje możliwość zakupu mieszanki nasion, która w swoim składzie będzie zawierała liczne rośliny jednoroczne i wieloletnie, które rosną dziko. Jest to polecane osobom, które uwielbiają eksperymenty w ogrodzie, oraz nie boją się wprowadzenia odrobiny szaleństwa. Te kojarzące się z łąkami i polanami kwiaty sprawią, że całe otoczenie stanie się bardziej „pierwotne”, co znacząco wpłynie na komfort przebywania w tym miejscu, czyniąc odpoczynek bardziej wydajnym. Paczka nasion zawiera liczne gatunki, jednak dobrane pod kątem pewnych wspólnych cech – możliwe jest m.in. wysianie ich na każdym rodzaju gleby. Również stanowisko nie jest najistotniejsze – zostały one skompletowane w ten sposób, aby uprawa udała się zarówno w pełnym słońcu jak i w miejscach zacienionych. Rośliny różnią się jednak wytrzymałością na ujemne temperatury. Część z nich jest wieloletnia, a więc bez problemu przetrwa zimę w glebie, inne z kolei nie wykazują odporności na mrozy, bądź są na nie odporne tylko częściowo. Wysiew powinniśmy przeprowadzić wiosną, w kwietniu lub w maju bezpośrednio do gruntu. Wysiane w odpowiednim terminie powinny odwdzięczyć się nam kwitnieniem rozpoczynającym się na przełomie czerwca i lipca i trwającym aż do jesieni. Każda z roślin dokona tego jednak w innym terminie, co również jest istotne w przypadku prób urozmaicenia ogrodu. Odpowiednie manipulowanie odmianami w zależności od kwitnienia może dać ciekawy efekt. Największą zaletą tej mieszanki jest olbrzymia ilość kwiatów o przeróżnej specyfice, które występują w niemal wszystkich kolorach. Niektóre okazy dorastają nawet do półtora metra wysokości. Decydując się na tą mieszankę przyczyniamy się również w pewien sposób do ochrony środowiska. Rośliny te są bowiem niezwykle pożądane przez pszczoły oraz motyle, które bardzo chętnie je obsiadają. Stwarzamy im tym samym przyjazne warunki, co jest istotne szczególnie w przypadku pszczół, gdyż jak wiemy ten niezwykle pożyteczny i pracowity gatunek jest zagrożony wyginięciem. W paczkę nasion dziko rosnących możemy zaopatrzyć się w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Przykładem takiego produktu jest „Mieszanka roślin dziko rosnących jednorocznych i wieloletnich” firmy W. Legutko. Cena jednego opakowania wynosi niewiele ponad 2 zł, w zamian otrzymujemy 1g mieszanki roślin. Przekłada się to na ok. 100 sztuk nasion, które odpowiednio wysiane sprawią, że nasze podwórko lub ogród staną się bardziej naturalne. 
 

Podsumowanie

 
Eksperymenty w ogrodzie w postaci wprowadzania nowych roślin to z pewnością ciekawa zabawa oraz możliwość stworzenia fajnej kompozycji. Dla pokreślenia charakteru naszej posiadłości warto zaopatrzyć się w nasiona roślin dziko rosnących. Ich zaletą jest nieregularność w pokroju, kolorystyce, terminie kwitnienia itp. dzięki czemu wprowadzają wrażenie niekontrolowanego piękna. Dostępne w sprzedaży mieszanki są łatwe w wysiewie oraz nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Decydując się na nie zapewniamy sobie niepowtarzalny widok, stwarzamy przyjazne środowisko owadom, oraz sprawiamy, że nasze podwórko będzie kojarzone z klasą i stylem. 

Koniecznie zobacz