Rodzaje sznurków

Jesteś tutaj:

Rodzaje sznurków

3,3/5 (14 ocen)
Dom
Proste czynności potrafią niejednokrotnie przysporzyć mnóstwa niedogodności. Nieskomplikowane z pozoru decyzje również mogą okazać się kłopotliwe, szczególnie jeśli nie przemyślimy ich uprzednio, lekceważąc problem ze względu na jego niewielkie znaczenie. Tak często bywa w przypadku konieczności dokonania zakupu błahej, pospolitej, wydawać by się mogło nieistotnej rzeczy. Trafnym odwzorowaniem problemu jest skecz jednego z polskich kabaretów (Dzień dobry, poproszę drzwi), który doskonale – choć z przekąsem i zrozumiałym przejaskrawieniem - oddaje istotę problemu, jakim jest pogubienie się podczas próby wyboru produktu, który byłyby najbardziej odpowiedni. Ta banalna czynność (wszak obecność drzwi w naszym życiu jest tak powszechna, że niemal niewidoczna, a ich konstrukcja na tyle trywialna, że niewarta głębszego przemyślenia, a poza tym co to za różnica?) okazuje się być olbrzymim wyzwaniem dla człowieka, przekonanego że skoro na co dzień obcuje z setkami tego typu egzemplarzy nie zwracając nawet na nie uwagi, to dobór kolejnego jest jedynie formalnością. Dzisiejszy rynek również nie sprzyja szybkim i zdecydowanym zakupom, stawiając nas przed koniecznością selekcji odpowiedniego produktu spośród natłoku setek jego wersji i substytutów. Czy ktoś z nas zadał sobie kiedykolwiek pytanie na jaki sznurek zdecydowałby się, gdyby przyszło mu dokonać zakupu? Konstrukcja artykułu zwanego sznurkiem jest chyba prostsza od budowy cepa, po co w takim razie zaprzątać sobie tym głowę? Czy coś może pójść nie tak? Okazuje się jednak, że może i to całkiem sporo. Ten artykuł postara się pokrótce przybliżyć powód konieczności refleksji przed dokonaniem wyboru. 
 

Na co się zdecydować? 

 
Pierwszym i podstawowym pytaniem jakiemu powinniśmy wyjść naprzeciw chcąc dokonać zakupu sznurka jest kwestia jego przeznaczenia i misji, jaką postawimy przed nim gdy już wpadnie w nasze ręce. Sznurków możemy użyć przecież zarówno w pracach domowych, ogrodnictwie, wędliniarstwie jak i na działce bądź podczas zwykłego rozwieszania prania. Wyselekcjonowanie konkretnej kategorii wiąże się z konkretnymi właściwościami jakie posiadać będą jej przedstawiciele. Czy zdecydujemy się na wersję ekologiczną? A może ochrona środowiska nie jest tematem, który wnikliwie analizujemy każdej nocy przed zaśnięciem i w zupełności będzie nam odpowiadało tworzywo sztuczne? Czy produkt, który chcemy nabyć ma być super wytrzymały, czy może jest to kwestia drugorzędna? A może istotny jest jego wygląd, gdyż ma posłużyć nam za dekorację? Wszystkie te pytania determinują rodzaj naszego przyszłego nabytku. 
 

Rodzaje sznurków 

 
W sytuacji, gdy ogrodnictwo to nasz konik, a podwiązywanie roślin śni nam się nawet w nocy odpowiednim wyborem wydaje się być sznurek bawełniany. To tworzywo pozbawione sztucznych dodatków z pewnością nie zrobi krzywdy roślinom, jednocześnie zapewniając im swoją obecność przez długi czas ze względu na dużą wytrzymałość. Balkony i tarasy urozmaicone o ten rodzaj sznurka podczas aranżacji zyskają dodatkowo uroku. Jeśli brakuje nam przestrzeni do suszenia prania z pomocą przyjdą tworzywa sztuczne. Ten niekoniecznie przyjazny środowisku wybór ma swoje uzasadnienie – włókno PVC nie jest podatne na działanie warunków atmosferycznych (a zakładamy, że na takie będzie narażone), a więc nie rozciąga się i nie przyjmuje wilgoci, a ze względu na wysoką trwałość nawet mokre, ciężkie rzeczy nie uszkodzą naszej konstrukcji. Poza tym jest to również jedna z najtańszych opcji. Sznurkami jutowymi posłużymy się – podobnie jak bawełnianymi – w kontaktach z ogrodem, przy palikowaniu drzewek i podwiązywaniu krzewów. Jego cieńsza wersja to dobry sposób na pakowanie prezentów i drobne naprawy. Ciekawym rozwiązaniem wydają się być sznurki stworzone z niedocenianej w tej części Europy konopi – ta towarzysząca człowiekowi przez wieki roślina jest uniwersalna i niezwykle wytrzymała, a co za tym idzie sprawi się w pracy każdego rodzaju. Montaż, wiązania, czy dbanie o rośliny – sznurek konopny nada się do wszystkiego, a jego dodatkowym atutem jest stuprocentowa naturalność. Rolnicy, ogrodnicy a także mieszkańcy domowych gospodarstw z pewnością docenią zalety korzystania z wersji polipropylenowej – wiązanie snopków, tworzenie podpór dla roślin czy też rozmaite prace naprawcze – te wszystkie rzeczy w dużej mierze uzależnione są od obecności sznurków polipropylenowych. Ich zaletą jest niewątpliwie brak podatności na promieniowania UV, pleśń oraz inne niekorzystne okoliczności. Gdybyśmy potrzebowali niezwykle wytrzymałego, mocnego tworzywa pochodzenia naturalnego możemy zdecydować się również na sizal, czyli włókno rośliny – agawy sizalowej. To na nim opiera się znacząca ilość produkcji worków, mat itp. Produkt jest przydatny podczas prac domowych wymagających materiału o dużej odporności na obciążenia i urazy mechaniczne. Miłośnikom domowych wyrobów zaleca się opcję lnianą  – naturalny, dopuszczony do kontaktu z żywnością i odporny na temperatury lniany sznur wędliniarski ułatwi wiązanie wędlin i zapewni lepszy smak. Do celów dekoracyjnych pasuje w zasadzie każdy z wyżej wymienionych, dlatego chcąc poprawić wystrój pomieszczenia wybór odpowiedniego tworzywa będzie akurat najmniejszym problemem. Różne wersje kolorystyczne pozwolą na odważne kreacje, a długość i grubość sznurka to kwestia indywidualnego podejścia i wyczucia smaku kupującego. 
 

Podsumowanie

 
Wybór odpowiedniego sznurka - choć z pozoru prosty i oczywisty - może okazać się kłopotliwy bez uprzedniej analizy okoliczności. Chwila refleksji poczyniona w porę, o czym niestety często dzisiaj zapominamy, może zaoszczędzić nam w dalszej perspektywie czasu, nerwów oraz pieniędzy. Warto czasami pochylić się nad drobnymi, mało znaczącymi rzeczami dla pełnej maksymalizacji efektów podjętych przedsięwzięć. Poza tym, posiadanie choćby podstawowej wiedzy na każdy - nawet prozaiczny – temat z pewnością poszerza horyzonty oraz jest atrybutem ludzi na poziomie. Aby kupować mądrze nie potrzebujemy żadnych szczególnych umiejętności, bardzo często wystarczy jedynie chłodne rozpatrzenie sytuacji. 

Koniecznie zobacz