Imitacja cegły na ścianie we wnętrzu - argumenty za i przeciw

Jesteś tutaj:

Imitacja cegły na ścianie we wnętrzu - argumenty za i przeciw

3,2/5 (134 ocen)

Ściana sama w sobie może spełniać kilka funkcji. Przede wszystkim jest elementem konstrukcyjnym wydzielającym poszczególne pomieszczenia. Ponadto w wielu domach staje się także elementem dekoracyjnym. Czy imitacja cegły okazuje się pomocna?


Kiedy?


Zainteresowanie takimi materiałami jak beton czy cegła jest w chwili obecnej naprawdę spore. To właśnie w tych materiałach  - jeżeli chodzi o konstrukcję i sposób wykończenia wnętrz -  dostrzega się przyszłość.

Decydując się na ceglany akcent należy pamiętać, że sprawdzi się on zarówno we wnętrzach tradycyjnych (szczególnie odnoszących się do wiejskich domów) jak i nowoczesnych loftach. Cegła bądź jej imitacja jest doskonałym uzupełnieniem rustykalnych belek. Takie połączenie materiałów gwarantuje zachowanie ciepła i przytulności wnętrza. Natomiast w loftach spotyka się przeważnie cegłę jako uzupełnienie betonowych ścian czy szklanego, połyskującego wyposażenia. W każdym z przedstawionych wnętrz dostrzega się szczególne oddziaływanie cegły na ostateczny wystrój pomieszczeń, a dzięki bogatej gamie faktur i wzorów pozwala na wydobycie niebanalnego charakteru.

Imitacja cegły w kuchni

Imitacja cegły w kuchni


Przegląd materiałów wykończeniowych


Ścienne płytki gipsowe

Najwierniejszym odzwierciedleniem typowej cegły są oczywiście płytki. Nadają się do wykończenia ścian kuchni, salonu czy holu. Płytki wykonywane są jako gipsowe i świetnie naśladują fakturę cegły. Charakteryzują się nieregularnym kształtem, dzięki czemu pozwalają na optyczne zatracenie nierówności ścian. Ich maksymalna grubość może wynosić nawet 12 mm.

Producenci płytek imitujących cegłę oferują różne wzory, zapewniając idealne dopasowanie materiału do charakteru wnętrza. Biała, ceglana ściana staje się coraz bardziej powszechna podczas aranżacji łazienek – zarówno tych mniejszych jak i większych.

Ciemniejsze odcienie (brązu czy czerwieni) to propozycja do salonów, a także nowoczesnych gabinetów. Wykorzystanie ściennych płytek gipsowych imitujących cegłę nie zostaje ograniczone zatem wyłącznie do prywatnych mieszkań.

Pomimo tak wielu korzyści estetycznych płynących z zastosowania tego rodzaju płytek należy wspomnieć o cenie. Nie należy ona bowiem do najniższych.  Za średniej jakości płytki ścienne trzeba będzie zapłacić około 30 zł/m2. W związku z tym bardzo często ozdobne płytki goszczą jedynie na głównej ścianie, którą domownicy pragną wyeksponować. Osiągają zatem ciekawy efekt dekoracji ściany bez zbędnych detali ozdobnych.

Montaż tego rodzaju sztukaterii gipsowej nie jest skomplikowany. Wymaga jedynie przygotowania podłoża i zastosowania odpowiedniego kleju (poliuretanowego lub specjalnego kleju do glazury). Okładzina gipsowa imitująca cegłę może chłonąć wilgoć.

Jest to szczególne zagrożenie dla każdego z typów pomieszczeń – zarówno łazienek, kuchni jak i salonów. Należy  całą powierzchnię ściennych płytek gipsowych poddać impregnacji.

Chcąc utrzymać ścianę w czystości bez wątpienia przed zakupem trzeba zwrócić uwagę na odporność na działanie środków chemicznych. Takie zainteresowanie da możliwość utrzymania wykładziny w czystości (bez troski o zniszczenie jej faktury czy zmianę koloru).

Imitacja białej cegły na ścianie

Imitacja białej cegły na ścianie


Tapety


Równie bogatą ofertę przygotowali producenci tapet. Oni również wyszli naprzeciw zapotrzebowaniu na cegłę w różnych wnętrzach. To dzięki nim tapety imitujące cegłę wyglądają naturalnie i nie stanowią sztucznego, tandetnego elementu wystroju. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz