Płytki z kamienia sztucznego

Jesteś tutaj:

Płytki z kamienia sztucznego

3,3/5 (21 ocen)

Tak jak materiały drewnopochodne tak i te wymienione w tytule przypominają naturę. Tendencją producentów jest bowiem zbliżenie i odzwierciedlenie naturalnych materiałów w sztucznych wytworach. Sztuczny materiał z naturalnym charakterem jest ciekawą propozycją. Czy warto zdecydować się na płytki z kamienia sztucznego?
 

Sztuczny kamień
 

Zainspirowanie naturalnymi materiałami kamiennymi przyczyniło się do powstania sztucznych wytworów w postaci kamieni sztucznych. Powstają one na bazie betonu lub na bazie kruszywa. W przypadku tych drugich produkcja opiera się na wykorzystaniu mieszanki kruszyw i żywic poliestrowych.

Bardzo często sztuczny kamień przyjmuje zupełnie inne nazwy. Powszechnie określa się go mianem kamienia elewacyjnego czy ozdobnego. Kamienie sztuczne to również kamienie dekoracyjne czy kamienie okładzinowe. Nazwy kamieni sztucznych są ściśle powiązane z funkcjami i zastosowaniami kamieni sztucznych.

W związku z tym kamienie sztuczne to przede wszystkim szereg zastosowań. Zatem odzwierciedlają one naturalne materiały kamienne nie tylko pod względem wizualnym, ale także funkcjonalnym. To właśnie te cechy przyczyniają się do sporego zainteresowania kamieniami sztucznymi. Są sprawdzonym w praktyce rozwiązaniem.


Co wyróżnia sztuczny kamień?
 

Chociaż kamienie sztuczne z pozornie wyglądają jak naturalne nie można przypisać im wszystkich cech odpowiadających kamieniom naturalnym. Przede wszystkim zasadniczą różnicą jest ich waga. Kamienie sztuczne są dużo lżejsze od kamienie naturalnych.

Sztuczny kamień wyróżnia się ponadto określoną produkcją. Produkcja wyrobów sztucznych jest mniej skomplikowano chociażby od tradycyjnych płyt betonowych. Kamienie sztuczne produkuje się w silikonowych formach.

Sztuczny kamień podobnie jak kamienie naturalne charakteryzuje się zróżnicowanymi wymiarami. Wielkość kamieni sztucznych zasadniczo wpływa na określony sposób montażu płytek. Montaż przyczynia się zaś do ostatecznego efektu wizualnego. Zastosowanie specjalnych kształtek powoduje złudzenie masywnej konstrukcji. Płytki z kamienia sztucznego mogą być fugowane lub układane z zachowaniem niewielkich szczelin. Zatem efekty wizualne różnią się od siebie. To właśnie ta cecha również zbliża kamień sztuczny do kamienia naturalnego.

Sztuczny kamień elewacyjny

Charakterystyka wykładzin
 

Wykładziny z kamienia sztucznego to nic innego jak położone na przygotowanym podłoży płytki z kamienia sztucznego. Mogą mieć one kształt kwadratowy bądź prostokątny. Jednak znacznie bardziej popularne są płytki prostokątne z kamienia sztucznego.

Powierzchnia płytek jest oszlifowana. Oprócz kształtu płytki różnią się między sobą fakturami. Nieskomplikowana produkcja przyczynia się do wytwarzania różnych formatów płytek z kamienia sztucznego.

Grubość wykonanych elementów okładzinowych może wynosić nawet 60 mm. Ponadto płytki produkowane na bazie betonu mogą być jednowarstwowe lub dwuwarstwowe. W zależności od dodawanych do betonu kruszyw (np. trawertyn, kwarcyt) otrzymuje się bogatą paletę barw. Podobnie wygląda to również w przypadku płytek produkowanych na bazie mieszanki kruszyw. Warto zaznaczyć, ze barwy są zbliżone do odcieni barw kamieni naturalnych. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz