Podłoża do storczyków - jakie wybrać? Podpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Podłoża do storczyków - jakie wybrać? Podpowiadamy!

3,4/5 (22 ocen)
Storczyk jest rośliną, której nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. Pochodzi z wilgotnych lasów równikowych, gdzie w naturalnych warunkach porasta skały i drzewa. Należy do jednych z najpiękniejszych gatunków doniczkowych, zachwyca swoim kształtem oraz barwą kolorów. Jest stałym bywalcem naszych mieszkań oraz ich nietuzinkową ozdobą. Odpowiednio pielęgnowana roślina potrafi cudownie odwdzięczyć się swoimi wdziękami. Uprawa storczyka nie należy do najprostszych zajęć, aby sprawić, że nasz kwiat będzie rozwijał się prężnie i bez żadnych przeszkód powinniśmy najpierw zapoznać się z jego wymaganiami, gdyż jest to roślina niezwykle kapryśna. Dodatkowo niekorzystnie wpływa fakt istnienia ogromnej ilości odmian, które różnią się od siebie zapotrzebowaniem. Nieodpowiednie przygotowanie się do wyzwania, jakim jest opieka nad storczykiem może spowodować jego obumarcie.  W przypadku tej rośliny rodzaj podłoża na jaki się zdecydujemy odgrywa kluczową rolę. Jakie podłoże będzie zatem dla storczyka najbardziej odpowiednie? 
 

Wymagania glebowe storczyka

 
Storczyki są epifitami, co oznacza, że do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują przewiewnego podłoża z włókna kokosowego, keramzytu, itp., jednak głównym składnikiem pozostaje kora. Ważne jest, aby kora była świeża i aby przed posadzeniem nie zaczęła się rozkładać. Dzięki temu, że taka mieszanka jest luźna może przepuszczać światło oraz zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza, a także zatrzymywać wilgoć, a jednocześnie zabezpieczać delikatne korzenie rośliny przed gniciem. Należy stale monitorować jakość podłoża i w razie potrzeby je wymieć, gdybyśmy np. zauważyli wystające korzenie. Również pojawiające się glony wymagają natychmiastowej reakcji, gdyż ich dalszy rozwój może zaburzyć wzrost naszych kwiatów, jako że konkurują one ze storczykiem o składniki pokarmowe. Zwykłe, standardowe podłoże nie sprawdzi się w przypadku tej rośliny, gdyż może zasłonić korzenie, pozbawiając je tym samym niezbędnego dostępu do światła i powietrza. Niedobór światła w przypadku storczyków objawia się matowieniem liści oraz zahamowaniem kwitnienia. 
 

Konkretne podłoże 

 
Epifity nie powinny być sadzone w zwykłej ziemi, a to właśnie do tego gatunku roślin należą storczyki. Przeznaczone dla nich podłoże może zawierać m.in.  korę, keramzyt, torf, włókno kokosowe, węgiel drzewny itp. Istnieją także podłoża wyposażone w potrzebne składniki pokarmowe lub nawóz. Tego typu produkty znajdziemy w każdym sklepie ogrodniczym. Gotowe mieszanki możemy nabyć w różnej pojemności. Przykładem jest np. „Podłoże do storczyków” firmy Target, czy też półtoralitrowe podłoże piniowe wzbogacone o mikoryzę, którego produkcji podjęła się firma Zielony Dom. Często w zestawie oprócz samego podłoża możemy kupić również nawóz, czy też doniczkę bądź artykuły niezbędne do pielęgnacji. Wpływ na jakość rozwijającej się rośliny ma także rodzaj naczynia, w jakim umieścimy kwiat. Ważne jest, aby miała ona otwory na spodzie pozwalające na odpływ zbyt dużej ilości wody. Wilgoć jest niezwykle istotna w ich cyklu rozwojowym, jednak jej nadmiar również może spowodować szkody. Gdybyśmy zdecydowali się także na przezroczysty materiał, będziemy mieli wgląd w system korzeniowy rośliny co jest o tyle istotne, że możemy w ten sposób posiąść dużą ilość informacji nt. jej kondycji. Pomóc nam w tym procesie będzie mógł m.in. kolor – jeśli korzenie będą białe, to należy je podlać. Zielony kolor to z kolei oznaka odpowiedniego nawodnienia. Transparentna doniczka to także szansa na dostrzeżenie w porę ewentualnych chorób, nękających naszą roślinę, a także możliwość pobierania przez kwiat niezbędnego światła i zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza, mająca również istotny wpływ na stan rośliny. 
 

Podsumowanie 

 
Storczyk należy do najpiękniejszych kwiatów ozdobnych dekorujących wnętrza naszych domów. Nie bez powodu cieszy się naszą wzmożoną uwagą oraz jest powszechnie uprawiany. Odpowiednia pielęgnacja oraz spełnienie wymagań rośliny jest gwarancją jej niezaburzonego wzrostu i rozwoju. Na trudności w jej kultywacji wpływają między innymi odmienne w stosunku do większości kwiatów ozdobnych preferencje glebowe. Storczyk wymaga specjalnej mieszanki komponentów - w tym przede wszystkim kory - aby móc w pełni się rozwijać, a standardowe podłoża do kwiatów nie znajdą w tym przypadku zastosowania. Zakup odpowiedniego podłoża nie stanowi problemu, a sklepy ogrodnicze oferują szeroki wybór produktów. Zaspokojenie potrzeb storczyka z pewnością wpłynie na poprawę jego kondycji, a on sam odwdzięczy się nam swym urokiem. 

Koniecznie zobacz