Pikowanie roślin - wyjaśniamy jak je przeprowadzić!

Jesteś tutaj:

Pikowanie roślin - wyjaśniamy jak je przeprowadzić!

3,6/5 (53 ocen)

Pikowanie jest istotną częścią pielęgnacji roślin wysianych w pojemnikach w domu, szklarni czy inspekcie. Polega ono na przesadzeniu ich do nowych pojemników, w których będą miały więcej miejsca do prawidłowego wzrostu. Zabieg ten jest niezwykle istotny, zwłaszcza gdy nasiona zostały wysiane zbyt gęsto. Dzięki niemu wiele gatunków roślin znacznie lepiej się rozwija. Jednak nie dla wszystkich roślin jest on niezbędny, w przypadku niektórych wręcz niewskazany, ponieważ może roślinom zaszkodzić. W takim przypadku nasiona lepiej jest wysiewać od razu do pojedynczych doniczek lub do gruntu.

 

Po co pikujemy?

 

Głównym celem pikowania jest zapobieganie zbyt dużemu zagęszczeniu siewek i zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca do prawidłowego rozwoju. Posadzone w większych odstępach młode rośliny mają dostęp do większej ilości światła i składników odżywczych, a tym samym rosną  intensywniej. Przepikowane rośliny mają z reguły silniejszy, lepiej rozbudowany system korzeniowy. Na skutek przesadzania korzenie siewek ulegają uszkodzeniu. Stymuluje to roślinę do tworzenia licznych bocznych korzeni przybyszowych. Roślina z gęstym i silnym systemem korzeniowym lepiej znosi kolejne przesadzanie i szybciej przystosowuje się do nowych warunków.

 

Kiedy pikujemy?

 

Ważne jest, aby rośliny pikować tak szybko, jak jest to możliwe. Siewki są już do tego gotowe, gdy pojawią się pierwsze dwa liście właściwe, czyli druga para po liścieniach, które wyrastają z nasion. Termin ten uzależniony jest od gatunku, zazwyczaj przypada od 2 do 6 tygodni po wykiełkowaniu. Błędem jest zbyt długie zwlekanie z przesadzeniem roślin. W przypadku gatunków o dużych siewkach jak cukinia, dynia czy ogórek, pikowanie może być niezbędne, zanim pojawią się liście właściwe.

 

Jak pikujemy?

 

Na dzień przed przystąpieniem do pikowania młode rośliny obficie podlewamy. Przygotowujemy pojedyncze lub po prostu większe pojemniki plastikowe lub torfowe wypełnione wilgotnym podłożem. Siewki wykopujemy z bryłą ziemi po kilka, następnie uważnie rozdzielamy. Wybieramy najsilniejsze, wszystkie słabe i uszkodzone usuwamy, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie przetrwają przesadzania. Siewki delikatnie trzymamy za liście, nigdy nie trzymamy ich z łodygę czy korzenie, ponieważ w ten sposób łatwo możemy uszkodzić roślinę. Następnie umieszczamy je w wykonanym palcem, pikownikiem lub ołówkiem otworze. Rośliny sadzimy głębiej, niż rosły dotychczas, zagłębiając je niemal pod same liście. Uważamy, by nadmiernie nie uszkodzić i nie zawinąć korzeni. Lekko dociskamy ziemię wokół roślin, upewniamy się, że liścienie są tuż powyżej poziomu podłoża. Jeśli pikujemy do jednego pojemnika więcej roślin, powinny być one umieszczone co najmniej 3 cm od siebie. Po zakończeniu przesadzania rośliny podlewamy delikatnym strumieniem wody i przez 3 dni chronimy przed silnym nasłonecznieniem. Po tym czasie możemy umieścić je w miejscu, gdzie zapewnimy im odpowiednią temperaturę i ilość światła.

Zabieg ten jest bardzo istotny w przypadku wielu roślin uprawianych z rozsady. Pozwala na uzyskanie zdrowych i dobrze rozrośniętych roślin, które dobrze zniosą przesadzenie do gruntu. Przed wysadzeniem roślin uprawianych w pomieszczeniu na zewnątrz należy również pamiętać o ich zahartowaniu, czyli przyzwyczajeniu do warunków atmosferycznych, jakie panują na zewnątrz.

 

Autor: Justyna Przasnyska

Koniecznie zobacz