Pikowanie roślin - wyjaśniamy jak je przeprowadzić!

Jesteś tutaj:

Pikowanie roślin - wyjaśniamy jak je przeprowadzić!

0/5 (0 ocen)

Pikowanie jest istotną częścią pielęgnacji roślin wysianych w pojemnikach w domu, szklarni czy inspekcie. Polega ono na przesadzeniu ich do nowych pojemników, w których będą miały więcej miejsca do prawidłowego wzrostu. Zabieg ten jest niezwykle istotny, zwłaszcza gdy nasiona zostały wysiane zbyt gęsto. Dzięki niemu wiele gatunków roślin znacznie lepiej się rozwija. Jednak nie dla wszystkich roślin jest on niezbędny, w przypadku niektórych wręcz niewskazany, ponieważ może roślinom zaszkodzić. W takim przypadku nasiona lepiej jest wysiewać od razu do pojedynczych doniczek lub do gruntu.

 

Po co pikujemy?

 

Głównym celem pikowania jest zapobieganie zbyt dużemu zagęszczeniu siewek i zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca do prawidłowego rozwoju. Posadzone w większych odstępach młode rośliny mają dostęp do większej ilości światła i składników odżywczych, a tym samym rosną  intensywniej. Przepikowane rośliny mają z reguły silniejszy, lepiej rozbudowany system korzeniowy. Na skutek przesadzania korzenie siewek ulegają uszkodzeniu. Stymuluje to roślinę do tworzenia licznych bocznych korzeni przybyszowych. Roślina z gęstym i silnym systemem korzeniowym lepiej znosi kolejne przesadzanie i szybciej przystosowuje się do nowych warunków.

 

Kiedy pikujemy?

 

Ważne jest, aby rośliny pikować tak szybko, jak jest to możliwe. Siewki są już do tego gotowe, gdy pojawią się pierwsze dwa liście właściwe, czyli druga para po liścieniach, które wyrastają z nasion. Termin ten uzależniony jest od gatunku, zazwyczaj przypada od 2 do 6 tygodni po wykiełkowaniu. Błędem jest zbyt długie zwlekanie z przesadzeniem roślin. W przypadku gatunków o dużych siewkach jak cukinia, dynia czy ogórek, pikowanie może być niezbędne, zanim pojawią się liście właściwe. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz