Cebulki, sadzonki i kłącza irysów, kosaćców - co warto o nich wiedzieć? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Cebulki, sadzonki i kłącza irysów, kosaćców - co warto o nich wiedzieć? Zobacz!

3,6/5 (130 ocen)

Cebulki irysów (Iris) otwierają przed miłośnikami kwiatów szerokie możliwości aranżacji rabat. Gubiąc się w bogactwie form, kolorów i deseni łatwo jednak zapomnieć, że w wyborze cebulek irysów najważniejsze jest nie zdjęcie na paczce, lecz rzeczywista jakość materiału sadzeniowego. Tutaj dowiesz się wszystkiego na temat jego wyglądu i zasad zakupu. Prezentujemy także najpopularniejsze gatunki i odmiany irysów oraz zdradzamy orientacyjne ceny ich cebulek.


Cebulki irysów – charakterystyka


Cebulki irysów przybierają wydłużony, lekko stożkowaty kształt. Są okryte dobrze przylegającą, dość cienką suchą łuską w kolorze beżowo-brązowym, a przy tym osiągają raczej niewielkie rozmiary. Za najdorodniejsze uważa się cebulki irysów holenderskich (I. x hollandica), które mają średnio po 7-8 cm obwodu. Do drobnych należą z kolei cebulki irysów żyłkowanych (I. reticulata) i Danforda (I. danfordiae) o obwodzie ledwie przekraczającym 5 cm. Bardzo lubiane i często widywane w ogrodach są także okazałe kosaćce bródkowe (I. germanica), których organy podziemne stanowią nie cebule, lecz kłącza. Przyjmują one formę grubych wałeczków z licznymi cienkimi korzeniami, wybijającymi na całej ich długości.


Terminy sadzenia i kwitnienia


Najwcześniej kwitną maleńkie, radośnie żółte irysy Danforda, ich kwiaty można podziwiać bowiem już pod koniec marca. W podobnym terminie zakwitają białe, niebieskie i fioletowe irysy żyłkowane. Irysy holenderskie, charakteryzujące się okazałym wzrostem i bogactwem barw w odcieniach niebieskiego, purpury, żółci oraz brązu, królują na rabatach od maja do lipca. Cebule wszystkich tych gatunków zaleca się przenosić do gruntu jesienią, a po pierwszych przymrozkach okrywać miejsca sadzenia grubą warstwą stroiszu. Późną wiosną i latem zachwycamy się także wielobarwnymi kłączowymi kosaćcami bródkowymi, które można z jednakowo dobrym skutkiem sadzić wiosną, jak i jesienią.


Wybór i zakup cebulek


Obfite, coroczne kwitnienie i dobrą kondycję roślin są w stanie zagwarantować wyłącznie zdrowe cebulki. Prawidłowo wykształcony materiał sadzeniowy ma regularną formę i obwód wynoszący minimum 5-6 cm. Cebulka nie może być miękka ani przesuszona, obejrzyjmy ją też pod kątem oznak pleśni. Na jej powierzchni powinna znajdować się sucha łuska. Najwyższą jakością cechują się cebulki irysów sprowadzane z upraw holenderskich, dlatego warto zapytać sprzedawcę o miejsce produkcji materiału sadzeniowego. Ofertę korzystną pod względem ceny łatwo znaleźć w internecie. Aby uniknąć przykrych rozczarowań, zaopatrujmy się w cebulki i kłącza wyłącznie w sklepach, które zamieszczają dokładne charakterystyki oraz zdjęcia swoich odmian.


Optymalne stanowisko dla irysów


Większość irysów czuje się najlepiej na ciepłych stanowiskach z dobrze zdrenowaną, przepuszczalną glebą o odczynie obojętnym w kierunku zasadowego, dostatecznie wilgotną w okresie kwitnienia. Rośliny potrzebują swobodnego dostępu promieni słonecznych, ponieważ na stanowiskach lekko ocienionych kwitną znaczniej mniej obficie. Mniejsze odmiany poleca się sadzić także w doniczkach, które na zimę dołujemy w ogrodzie pod grubą warstwą suchych liści bądź słomy albo przechowujmy w zabezpieczonej przed mrozem piwnicy.


Sadzenie cebulek i kłączy


Aby prawidłowo przygotować się do sadzenia cebulek irysów i kłączy kosaćców, warto wymieszać glebę na rabacie z ziemią kompostową lub rozdrobnionym kompostem, nie należy natomiast sięgać po świeży obornik. Na dnie dołków, wykopanych pod rośliny, zaleca się rozsypać żwirek i okryć go cienką warstwą ziemi. Cebulki można sadzić po kilka-kilkanaście sztuk w specjalnych ażurowych koszykach, zabezpieczających przed żerowaniem gryzoni. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę: drobny materiał sadzeniowy znacznie łatwiej wykopać latem, jeśli znajduje się w pojemniku. Głębokość sadzenia dobieramy do rozmiarów poszczególnych cebulek irysów – zasadniczo powinna wynosić od 8 do 10 cm i odpowiadać ich trzykrotnej wysokości. Rozstawa zależy z kolei od tego, jak szeroko rozrastają się pędy i liście roślin. Mniejsze odmiany rozmieszcza się co 8 cm, pomiędzy większymi można zostawić do 15 cm wolnej przestrzeni. Kosaćce kłączowe zaleca się sadzić płytko, co 15-30 cm. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz