Co warto wiedzieć o krążkach torfowych? Przeczytaj!

Jesteś tutaj:

Co warto wiedzieć o krążkach torfowych? Przeczytaj!

3,3/5 (30 ocen)
Krążki torfowe to kapitalna alternatywa dla tradycyjnie używanych doniczek i palet rozsadowych. Przydadzą się każdemu, kto chciałby samodzielnie wyprodukować rozsadę kwiatów czy warzyw. Są stworzone by zapewnić optymalne warunki wzrostu kiełkującym nasionkom. Do tego odpada konieczność pikowania i stresu związanego z przesadzaniem. Nie ma zagrożenia, że w jakikolwiek sposób uszkodzimy system korzeniowy. Młode roślinki trafiają na miejsce stałe w doskonałej kondycji i od razu mogą poświęcić całą energię na szybki wzrost a nie na procesy regeneracji. Krążki torfowe to fantastyczne ułatwienie w produkcji rozsady. Praca z nimi będzie dosłownie czystą przyjemnością. 
 

Dlaczego wybrać krążki torfowe?

 
Powodów jest wiele, ale zacznijmy od materiału, czyli od torfu. Torf to produkt powszechnie stosowany w ogrodnictwie. Posiada wiele pożądanych cech w uprawie roślin. Jest stosowany jako użyźniacz i spulchniacz gleby. Zawiera duże ilości substancji organicznych i mineralnych, posiada doskonałe właściwości pochłaniania wody. Te cechy sprawiają, że jest on prawie idealnym podłożem do wysiewania nasion. Małe i lekkie krążki przygotowano właśnie z torfu. Ich wyjątkowość bazuje na zdolności do pęcznienia po kontakcie z wodą. „Rosnąc” do krążków dostaje się dużo powietrza, co stwarza korzystne warunki do kiełkowania. 
 
Krążki torfowe nie wymagają wkładania do doniczek ani używania podłoża. Doniczką jest tu delikatna, biodegradowalna siateczka, powlekająca sprasowany torf. By wysiać rośliny na krążkach wystarczy je podlać wodą i poczekać aż zwielokrotnią swoją objętość. Wtedy umieszczamy na nich nasiona i układamy na głębszej tacy lub kuwecie. Tak przygotowane krążki musimy przenieść w widne, ciepłe miejsce. Warto jest też pokusić się o zakup miniszklarenki, wtedy zapewnimy kiełkującej rozsadzie specyficzny mikroklimat.
 
Krążki torfowe to wyjątkowo trafne rozwiązanie w produkcji domowej rozsady. Te małe kółeczka są niedrogie, zajmują mało miejsca, dostępne w kilku rozmiarach i nie tracą swoich właściwości przez długi czas. Są sterylne – mamy pewność, że naszym siewkom nie zagrażają choroby i szkodniki, nie ma w nich nasion konkurencyjnych chwastów. Nasiona wysiane na krążkach torfowych mogą się swobodnie rozwijać, nic nie ogranicza wzrostu korzonków. W późniejszym etapie nie musimy ich wyjmować z pojemnika, co gwarantuje brak zniszczeń w systemie korzeniowym. Są całkowicie biodegradowalne, już po kilku tygodniach nie będzie po nich śladu a podłoże będzie bardziej żyzne. 
 
Do nabycia w sklepach ogrodniczych są zarówno pojedyncze sztuki jak i większe paczki. Rozmiary wahają się od około 2 do 5 cm – można dobrać odpowiednią wielkość do wysiewanych nasion.  Można wybrać same krążki albo zapatrzeć się w kompletny zestaw ze specjalnym pojemnikiem. Takie rozwiązanie jest wygodne i ekonomiczne. W następnym sezonie można uzupełnić naczynie tylko nowymi krążkami.

Koniecznie zobacz