Pięknotka czyli Kalikarpa - uprawa i odmiany

Jesteś tutaj:

Pięknotka czyli Kalikarpa - uprawa i odmiany

3,5/5 (91 ocen)

Cięcie


Pięknotki z reguły nie wymagają cięcia (poza początkowym cięciem formującym), ale zabieg znoszą dobrze. Po posadzeniu krzewów, warto przyciąć ich pędy nad ok. 2-3 oczkiem, co pozwoli roślinie ładnie się rozkrzewić. W kolejnym roku wiosną, pędy skracamy o połowę, nadając krzewom pożądany kształt. W następnych latach ograniczamy się już jedynie do cięcia sanitarnego, polegającego na wiosennym usuwaniu pędów chorych, uszkodzonych i przemarzniętych oraz najstarszych gałązek, psujących pokrój krzewu. Podczas cięcia należy pamiętać, że rośliny kwitną głównie na pędach rocznych.

Pięknotka (Kalikarpa) Bodiniera

Pięknotka (Kalikarpa)


Rozmnażanie


Pięknotki można rozmnażać zarówno z nasion (wysiewanych do gruntu zaraz po zbiorze lub wiosną, po krótkim okresie stratyfikacji, nasiona kiełkują długo, a siewki rosną wolno i wymagają starannego okrycia zimowego) jak i z sadzonek zielnych (pobieranych wczesnym latem VI-VII i ukorzenianych w wilgotnym podłożu oraz przy dużej wilgotności powietrza). Pierwsza metoda polecana jest jednak głównie przy rozmnażaniu gatunku, gdyż odmiany pozyskane w ten sposób mogą nie zachowywać cech typowych dla egzemplarza matecznego.


Zastosowanie


Pięknotki w ogrodzie najlepiej prezentują się w niewielkich, jednogatunkowych grupach np. na tle białej ściany lub zielonego trawnika, gdzie ich oryginalne, jaskrawe owoce będą jesienią dostatecznie dobrze widoczne. Rośliny (szczególnie gatunki niższe) można też uprawiać w dużych pojemnikach, przechowywanych zimą w widnych i chłodnych pomieszczeniach.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz