Pałeczki nawozowe - dlaczego warto stosować? Zobacz!

Jesteś tutaj:

Pałeczki nawozowe - dlaczego warto stosować? Zobacz!

3,3/5 (24 ocen)
Nawożenie to niezwykle istotny proces w cyklu rozwojowym roślin. Jawi się jako jeden z najistotniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki któremu możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie oraz kwitnienie. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, a błędy popełniane przy okazji prób zasilenia roślin mogą nas bardzo drogo kosztować, włączając w to całkowite zahamowanie wzrostu. Chcąc tego uniknąć, jesteśmy zobligowani do zapoznania się ze wszystkimi wymaganiami wytypowanej przez nas rośliny, a następnie dostarczenia potrzebnych składników. 
 

Błędy podczas nawożenia

 
Do najczęstszych błędów, które popełniamy podczas procesu nawożenia roślin możemy zaliczyć użycie niewłaściwego nawozu, zastosowanie nieodpowiedniej dawki oraz nawożenie w złych terminach. Rośliny bowiem, pomimo iż bezwzględnie potrzebują niektórych składników pokarmowych są w stanie przyjąć jedynie ich ograniczoną ilość. Zastosowanie zbyt dużej dawki skutkować będzie nieprzyjemnymi konsekwencjami, podobnie ma się sytuacja w przypadku roślin rosnących na glebach ubogich, gdzie nie mają one dostępu do potrzebnych składników. Jeśli nie zasilimy ich odpowiednio, nie będą w stanie normalnie funkcjonować. Dostarczenie substancji innych niż wymagane, lub nawożenie w terminie w którym roślina tego nie potrzebuje również doprowadzi do zahamowania jej rozwoju. Receptą na to wszystko wydają się być… pałeczki nawozowe. 
 

Zalety pałeczek nawozowych i ich rodzaje

 
Wszystkich wyżej wymienionych błędów popełnianych podczas nawożenia można uniknąć stosując pałeczki nawozowe. Zawarte w nich długodziałające nawozy uwalniają się stopniowo po zaaplikowaniu, pozostając aktywnymi przez okres kilkudziesięciu dni. Eliminuje to konieczność pamiętania o terminach – raz zastosowane pałeczki będą dbały o odpowiednie odżywienie rośliny. Z tego samego względu niemożliwe jest również dostarczenie zbyt dużej lub zbyt małej ilości. Kupując pałeczki dedykowane konkretnym grupom lub gatunkom pozbywamy się również ostatniego problemu, jakim jest dobór nieodpowiednich substancji. Jeśli jesteśmy posiadaczami pokaźnej kolekcji kwiatów w salonie, możemy posłużyć się pałeczkami uniwersalnymi do roślin doniczkowych firmy Zielony Dom. Istnieją także produkty dedykowane konkretnym gatunkom, jak np. Pałeczki nawozowe do orchidei, wyprodukowane przez Compo. W sprzedaży znajdziemy także pałeczki przeznaczone do wspomagania roślin w walce z konkretnym problemem, jak na przykład działalność szkodników, czy też choroby grzybowe. Produktem o bardzo podobnym, lecz trochę dłuższym działaniu są nawozy w formie koreczków. Są aktywne nawet do 9 miesięcy, zapewniając przez ten czas roślinie optymalną dawkę potrzebnych jej substancji. Jako przykład możemy podać Nawóz do kwiatów balkonowych w formie wygodnych koreczków firmy Substral.
 

Podsumowanie

 
Odpowiednie nawożenie jest podstawą udanej uprawy. Potrafi jednak przysporzyć sporo kłopotów. Zły dobór składników, pomylenie terminów lub zastosowanie zbyt dużej dawki to najczęstsze błędy popełniane podczas prób zasilania roślin. Aby pozbyć się tych utrudnień warto zaopatrzyć się w pałeczki nawozowe. Wyeliminuje to konieczność doglądania – raz zastosowane pałeczki będą sukcesywnie uwalniać składniki odżywcze. Ich zakup to wydatek rzędu kilku złotych, w zamian otrzymamy pewność wzrostu. Możemy zakupić zarówno pałeczki uniwersalne jak i dedykowane konkretnym grupom roślin bądź przewidziane do walki z konkretnymi problemami. Zdecydowanie się na pałeczki nawozowe z pewnością nie obciąży naszej kieszeni, a w zamian otrzymamy spokój i gwarancję niezaburzonego rozwoju roślin.

Koniecznie zobacz