Szukasz informacji o nawożeniu tui? Sprawdź to!

Jesteś tutaj:

Szukasz informacji o nawożeniu tui? Sprawdź to!

4/5 (2 ocen)
Żywotnik, zwany także tują to popularna roślina wykorzystywana w ogrodach, a przede wszystkim na żywopłot, ze względu na swoje rozmiary, dobrą reakcję na cięcie oraz szybki wzrost. Jest to znakomity sposób na dostarczenie sobie większej prywatności, który przy okazji stanowi gustowną dekorację. Do najbardziej rozpowszechnionych gatunków należą żywotnik olbrzymi oraz żywotnik zachodni.  Aby móc w pełni cieszyć się urokiem tych czarujących roślin oraz obserwować ich niezachwiany wzrost i rozwój, należy odpowiednio o nie zadbać. Niezwykle ważną rolę w przypadku tui odgrywa nawożenie. Zawarte w glebie niezbędne składniki pokarmowe mają ograniczoną ilość, dlatego w celu uzupełnienia już wykorzystanych należy systematycznie zasilać roślinę. Brak wspomagania może spowodować żółknięcie i brązowienie, a w ostateczności zahamowanie rozwoju tui. 
 

Jak nawozić tuje?

 
Tuje powinno się nawozić trzy razy w roku, aby ich rozwój był niezachwiany – wiosną, latem i jesienią. Jeśli jednak rośliny porastają glebę bogatą w składniki mineralne, jednorazowe nawożenie w zupełności wystarczy. Jest to szczególnie istotne w pierwszym okresie ich wzrostu. Nawożenie odbywa się za pomocą nawozów mineralnych bądź organicznych. Nawozy mineralne dostępne są w postaci płynnej oraz granulowanej, zawierają m.in. potas, azot, fosfor oraz potrzebne mikroelementy. Cechuje je bardzo szybkie działanie i łatwość w użyciu. Nawozy organiczne (np. obornik, kompost) wpływają pozytywnie na strukturę gleby. Podczas procesu zasilania należy pamiętać o zasadzie, która mówi że lepsza dla roślin będzie zbyt mała dawka nawozu, niż brak umiaru w nawożeniu. Nadmiar może spowodować chlorozę. 
 

Kiedy nawozić tuje?

 
Tuje powinniśmy nawozić wraz ze zmianą pór roku (wyłączając zimę), a więc trzy razy w ciągu roku kalendarzowego. W nawożeniu wiosennym najistotniejsze jest danie roślinom bodźca do rozwoju, a więc tzw. „obudzenie” po zimowym spoczynku. W tym celu wykorzystuje się środki bogate w azot, który determinuje ich wzrost. Należy pamiętać, aby dokonać tego w odpowiednim czasie. Rekomendowany okres do pierwszego nawożenia to przełom marca i kwietnia. Kolejne nawożenie przypada na miesiące letnie, a więc okres w którym tuje intensywnie się rozwijają. Preferowanym miesiącem na tą czynność jest czerwiec. Zapotrzebowanie roślin na tym etapie jest podobne jak w okresie wiosennym, a więc użyte przez nas nawozy oparte będą na tych samych pierwiastkach, pomagając roślinie w wybarwianiu igieł oraz w rozkwicie. W tych miesiącach należy również pamiętać o podlewaniu żywotników. Dostarczanie im wody powinno być rzadkie, lecz intensywne. Wraz z nadejściem jesiennych miesięcy powinniśmy przygotować się na ostatnie nawożenie. Najistotniejszym zadaniem będzie odpowiednie przygotowanie roślin do zimowego spoczynku. Użyte w tym czasie preparaty różnią się od tych z wiosenno-letniego okresu wspomagania. Obfitują w pierwiastki takie jak potas i fosfor, które korzystnie wpływają na strukturę korzeniową żywotników, tak aby nie zamarzły podczas zimowych ujemnych temperatur. Użycie azotu w tym momencie nie jest wskazane, gdyż może to doprowadzić do wymarznięcia. Nawożenie jesienne należy przeprowadzić najpóźniej w październiku. Jeśli praca przy tujach nie jest dla nas najprzyjemniejszą rzeczą, możemy zastosować nawóz długodziałający, który wyeliminuje konieczność kolejnych podejść – raz zastosowany będzie aktywny przez cały rok.
 

Istota nawożenia 

 
Odpowiednie obchodzenie się z roślinami sprawi, że nasz ogród będzie wyjątkowy i z pewnością przyciągnie uwagę, dlatego tak istotnym procesem jest prawidłowe nawożenie. Równie groźne co całkowite zaniechanie tego procesu, może być jego nieodpowiednie przeprowadzenie. Wyraźnymi sygnałami o złej kondycji tui będzie zmiana koloru (żółknięcie lub brązowienie). Niedobór wody, zwłaszcza w letnim okresie, któremu towarzyszą wysokie temperatury może prowadzić do uschnięcia rośliny. Przeholowanie z nawozem to możliwość uszkodzenia struktury korzeni. Roślina może także nabawić się chlorozy. Nieprawidłowe dobranie nawozu (np. bogatego w azot w okresie jesiennym) to również ryzyko poważnych konsekwencji w wyglądzie i formie żywotników. Nie powinniśmy się jednak obawiać – dzisiejszy rynek pełen jest przeróżnych form wspomagaczy, dostosowanych do preferencji kupującego. Wszystkie zawierają informacje na temat prawidłowego stosowania, a strony internetowe obfitują w poradniki. Aby osiągnąć pożądany efekt w postaci wymarzonego ogrodu, wystarczy minimum zaangażowania i dobrej woli oraz stosowanie się do zasad. 

Koniecznie zobacz