Nawożenie cytrusów - podpowiadamy, jak to zrobić właściwie

Jesteś tutaj:

Nawożenie cytrusów - podpowiadamy, jak to zrobić właściwie

3,5/5 (54 ocen)
Cytrusy to ogólnie przyjęta nazwa dla grupy drzew i krzewów owocowych, które rodzą między innymi dobrze znane pomarańcze, cytryny czy mandarynki. Ich piękne ciemnozielone liście, pachnące kwiaty i owoce o intensywnej barwie sprawiły, że wiele osób pragnie spróbować ich uprawy. Obiegowa opinia głosi, że są trudne w uprawie, ale jest to mit. Wystarczy poświecić im odrobinę uwagi. Do elementarnych zabiegów w uprawie cytrusów należy nawożenie. Poniżej zapoznamy się z dostępnymi na rynku preparatami do nawożenia roślin cytrusowych. 
 

Czego potrzebuje cytrus?

 
Zanim zaczniemy stosowanie nawozów musimy zająć się podstawowymi elementami, które zapewnią prawidłowy wzrost naszym podopiecznym. Jeśli mamy już kupioną roślinkę, warto upewnić się czy ma odpowiednie podłoże. Cytrusy wymagają lekko kwaśnej ziemi o sporej zawartości próchnicy. Ważną cechą podłoża jest przepuszczalność. Na dnie donicy zawsze powinien znajdować się dobry drenaż np. warstwa keramzytu. Ziemia w doniczce powinna być delikatnie wilgotna, ale nigdy mokra. Zgromadzoną w podstawce wodę zawsze usuwamy, by chronić system korzeniowy przed gniciem.  Bardzo dobrze reagują na zraszanie, zwłaszcza wiosną i latem. Delikatną mgiełkę ze spryskiwacza rozpylany, gdy rośliny nie są wystawione na bezpośrednie słońce a ich liście nie są nagrzane.  Cytrusy ze względu na pochodzenie preferują miejsca o dobrym dostępie do światła. Najlepiej czują się na wystawie południowej lub zachodniej. Latem warto jest trzymać na zewnątrz, w osłoniętym przed wiatrem. Dobrą praktyką jest również regularne przycinanie krzaczków i drzewek. 
 

Nawozowe ABC Roślin cytrusowych

 
Rośliny cytrusowe wymagają systematycznego dostarczania składników pokarmowych. Mała ilość podłoża w doniczce sprawi, że rośliny szybko wyczerpują dostępne pierwiastki, które są im niezbędne do prawidłowego wzrostu, kwitnienia i owocowania.  Zabiegi nawożenia cytrusów prowadzimy od marca do października. Po tym okresie rośliny wchodzą w stan zimowego spoczynku, ich procesy fizjologiczne ulegają spowolnieniu. W tych miesiącach zapewniamy im niższą temperaturę, mniej podlewamy i nie nawozimy. Nawóz jest podstawowym źródłem składników odżywczych dla roślin cytrusowych, jego skład musi pokrywać zapotrzebowanie roślin w zakresie makro i mikroskładników. Jeśli rośliny nie są dokarmiane w odpowiedni sposób szybko pojawią się objawy niedoborów.
 
Należą do nich: 
 
Żółkniecie i opadanie liści 
Plamy i przebarwienia między żyłkami na blaszkach liściowych
Więdnięcie liści i szczytów pędów
 

Składniki niezbędne w nawozie do cytrusów

 
Niemal zawsze podstawą nawozu jest azot a następnie potas i fosfor. Są to trzy główne składniki niezbędne roślinie do właściwego funkcjonowania. Ważne by zwrócić uwagę w jakim stosunku występują. Najkorzystniejszy jest 2:1:1. Nie może on być mniejszy niż 1:1:1 i dodatek mikroelementów. Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele preparatów, w bardzo różnej formie i odpowiednio skomponowanym składzie. Zaraz po NPK (azot, potas, fosfor) dobrze sprawdzić jest zawartość magnezu i żelaza. Są to kolejne pierwiastki, których roślina musi mieć pod dostatkiem. Ich rola jest nieoceniona w procesie fotosyntezy, w którym roślina produkuje sobie pokarm. Roślina odpowiednio zaopatrzona w te pierwiastki ma ładnie wybarwione liście, bez oznak żółtych plamek. Ponadto konieczne są takie składniki mineralne jak: bor, cynk, mangan, miedź, molibden. 
 

Typy nawozów do cytrusów

 
Możliwe jest przyjęcie różnego podziału nawozów, ale głównym nurtem jest rozgraniczenie na nawozy płynne i w formie stałej. Nawozy płynne to preparaty mineralne do stosowania w rozcieńczeniu z wodą, którą podlewamy rośliny. Wiele z popularnych firm ogrodniczych oferuje co najmniej jeden nawóz tego rodzaju dedykowany roślinom cytrusowym. Mają postać silnych koncentratów, są bardzo wydajne i łatwe do stosowania. Przy wyborze tej opcji należy pamiętać o przestrzeganiu dawek zalecanych przez producenta a nawet nieco mniejszych. Dotyczy to zwłaszcza roślin młodych i osłabionych. Ostatnim trendem jest podawanie nawozu w postaci aplikatora. Są to jednorazowe dawki zamknięte w poręcznych pojemniczkach, które wbijamy w ziemię do doniczki. Jest to rewelacyjny sposób na dostarczenie roślinie kompletu składników pokarmowych, praktycznie bez żadnego wysiłku. 
Nawozy stałe do cytrusów mogą mieć wiele różnych postaci. Spotkamy się z różnego rodzaju granulatami, proszkami, koreczkami, pałeczkami. Szczególnie warte polecenia są nawozy długodziałające, do zaledwie kilkukrotnego podania w sezonie. Wolno rozkładające się granule, gwarantują równomierny dostęp do pierwiastków. Jest to ważny aspekt – unikamy ryzyka przenawożenia roślin. 
 
Do innej grupy zaliczymy nawozy naturalne. Sprawiają one nieco więcej trudności, jednak cieszą się zainteresowaniem. Cześć miłośników cytrusów hoduje je również w celu spożycia i nie chce stosować chemicznych środków nawozowych. Do najpowszechniej wybieranych należą tu biohumusy i oborniki. Plusem nawozów organicznych jest brak możliwości przenawożenia i uszkodzenia roślin oraz ograniczenie zasolenia podłoża. Są też doskonałym źródłem pierwiastków śladowych. Wybierając nawozy naturalne, pamiętajmy o ich pH zbliżonym do obojętnego a nie zgodnym z preferencjami cytrusów. 
 
Większość nawozów niezalenie od postaci jest stosowana doglebowo. W uprawie cytrusów warto skusić się też na inny wariant – nawożenie dolistne. Większość z nawozów płynnych może być podawana również w ten sposób. Słaby roztwór aplikujemy na liście rośliny a z stamtąd jest bardzo szybko wchłaniany i transportowany do innych organów. Jest bardzo łatwy i efektywny sposób nawożenia. Oprócz nawozów płynnych na sklepowych półkach można znaleźć też proszki i granulaty, które również można rozpuszczać, przygotowując roztwór do opryskiwania roślin. Przy korzystaniu z nawozów podawanych dolistnie pamiętajmy o wyborze odpowiedniej pory dnia. Najlepiej, gdy jest to ranek lub wieczór. Nie ma ostrego słońca ani silnego wiatru.
 

Podsumowanie

 
Dobór odpowiedniego preparatu nawozowego dla cytrusów to nie lada problem. Na szczęście producenci nie pozostają obojętni na potrzeby tej grupy roślin i posuwają nam wiele trafionych rozwiązań. Decydując się na własną uprawę cytrusów sięgnijmy do nawozy im dedykowane. Racjonalne nawożenie jest elementem niezbędnym przy uprawach w pojemnikach, gdzie ziemia szybko zostaje wyjałowiona przez rozrastający się system korzeniowy i częste podlewanie. Wybierając preparat przeznaczony dla roślin cytrusowych mamy pewność właściwego dokarmienia naszych egzotycznych okazów. Dostępnych jest wiele form nawozów a wybór uzależniony jest od naszych indywidualnych preferencji. Prowadząc regularne i zbilansowane nawożenie możemy być pewni swojego sukcesu w uprawie aromatycznych i pięknych cytrusów.

Koniecznie zobacz