Nawożenie i nawozy do róż - to warto wiedzieć

Jesteś tutaj:

Nawożenie i nawozy do róż - to warto wiedzieć

3/5 (7 ocen)

Uprawa róży to temat znany ludzkości od bardzo dawna. Uznaje się ją za najstarszą roślinę kultywowaną przez człowieka. Początków hodowli należy upatrywać w Chinach, gdzie proces ten rozpoczął się już ponad 5 tysięcy lat temu. Pomimo zmieniających się na przestrzeni wieków trendów i zwyczajów, róża nie utraciła swej popularności i po dziś dzień cieszy się niezwykłym zainteresowaniem entuzjastów natury. Współcześnie możemy spotkać się z tysiącami jej przeróżnych odmian. Rokrocznie na całym świecie działki, parki i ogrody obsadzane są ponad 30 milionami krzewów tej rośliny. Najstarsze dziko żyjące róże dały początek około 150 znanym współcześnie gatunkom, z których większość wywodzi się z Azji. Roślina ta potrzebuje wyjątkowego traktowania - jest jedną z roślin ogrodowych, których rozwój oraz walory estetyczne uwarunkowane są konsekwentnym wspomaganiem w postaci nawożenia odpowiednio dopasowanymi środkami. Okres wegetacji róży charakteryzuje się wysokim zapotrzebowaniem na regularne zabiegi pielęgnacyjne.

 


Składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju róż


W skład dostępnych w sprzedaży mieszanek nawozowych wchodzą trzy zasadnicze elementy: potas, fosfor oraz azot, a także wymagane do właściwego wzrostu żelazo, magnez, mangan, wapń, cynk, siarka, bor i molibden. Każdy z nich odpowiada za poszczególne funkcje w procesie życiowym roślin. Barwne, duże kwiaty i dorodne ulistnienie to zasługa azotu. Dzięki fosforowi lepiej rozrastają się korzenie oraz rośnie ogólna odporność rośliny na choroby. Dla wzmocnienia pędów i tkanek roślinnych oraz poprawy zdrowotności i lepszego przygotowania do zimy potrzebny będzie potas. Oprócz tych trzech pierwiastków stanowiących swoisty zespół, warto także zwrócić uwagę chociażby na magnez, który poprzez wytwarzanie chlorofilu wpływa na zieloną barwę liści. Należy pamiętać, że zbyt duża ilość poszczególnego składnika w roślinie może mieć negatywny wpływ na pobieranie przez nią innego, w związku z czym lepszym rozwiązaniem wydaje się być stosowanie wyważonych nawozów, zamiast pojedynczych składników.


Symptomy niedoboru poszczególnych składników odżywczych


Należy mieć na uwadze fakt, że krzewy róż wymagają metodycznego nawożenia bez względu na to, jak się prezentują. Niemniej, niektóre zmiany w wyglądzie zewnętrznym mogą sugerować niedobór któregoś z potrzebnych składników. W przypadku braku azotu liście róży stają się jasne, mogą posiadać czerwone plamki i mieć zahamowany wzrost. Zmniejszenie się liści i purpurowe przebarwienia świadczyć mogą o zbyt małej ilości fosforu. W przypadku ograniczonego dostępu do potasu liście robią się czerwone, a ich brązowe brzegi przypominają przypalenie. Mała ilość magnezu skutkuje bieleniem blaszek liściowych w ich środkowej części. Jednym z objawów niewystarczającej ilości żelaza mogą być pożółkłe liście.


Nawożenie organiczne i mineralne                                                                                

 

Nawożenie róż możemy przeprowadzić za pomocą nawozów organicznych lub mineralnych. Nawozy organiczne, do których zaliczamy obornik czy kompost pozytywnie wpływają na strukturę gleby, pomagając pożytecznym mikroorganizmom glebowym w adaptacji, a także odpowiadają z próchnicę w glebie, utrzymując jej stały poziom. Nadają się do użycia już w trakcie sadzenia róży, a także podczas całego sezonu, w przypadku obornika jedynie pod warunkiem uprzedniego przekompostowania. Za wartościowy nawóz organiczny należy uznać także występujący w płynnej formie Biohumus, składający się z odchodów dżdżownicy kalifornijskiej. Jest ceniony ze względu na znajdującą się w nim w dużej ilości mikroflorę bakteryjną. Dla lepszego rozwoju krzewów warto wspomóc róże wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi, najlepiej specjalistycznymi. Godnymi uwagi są także uniwersalne nawozy do kwitnących roślin ogrodowych. Nawożenie róż może odbywać się za pomocą nawozów szybkodziałających, jednak z pewnością lepszym posunięciem będzie użycie tych o dłuższym czasie działania, ze względu na sukcesywnie uwalniane do gleby składniki, dzięki którym roślina jest odżywiana w trakcie trwania całego sezonu. Młode róże w pierwszym roku od posadzenia nie wymagają nawożenia mineralnego. W następnych latach, po solidnym ukorzenieniu się krzewów, nawożenie mineralne należy przeprowadzać cyklicznie, od 2 do 3 razy podczas sezonu. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz