Nawożenie i nawozy do róż - to warto wiedzieć

Jesteś tutaj:

Nawożenie i nawozy do róż - to warto wiedzieć

3/5 (7 ocen)

Kiedy i w jaki sposób powinno się nawozić róże?

   
Pielęgnację róży powinniśmy zacząć w zasadzie od samego początku, tzn. od momentu sadzenia. Optymalnym czasem na sadzenie róży jest okres od przełomu października i listopada, kiedy w ziemi znajduje się jeszcze wystarczająco ciepła na przyjęcie korzeni, do chwili wystąpienia pierwszych mrozów. Istnieje także możliwość sadzenia wiosennego, w kwietniu, pod warunkiem braku ryzyka wystąpienia przymrozków. Preferowanym przez ekspertów terminem jest jednak ten pierwszy, ze względu na szerszy wachlarz wyboru odmian, a także z uwagi na lepszą wytrzymałość krzewów na przesadzanie podczas jesieni oraz ukorzenianie się przed nadejściem zimy i szybszy wiosenny wzrost. Proces sadzenia róż poprzedza odpowiednie przygotowanie gleby, zazwyczaj w postaci zasilenia jej obornikiem, kompostem lub wilgotnym torfem. Podczas stosowania obornika należy mieć na uwadze fakt, że zetknięcie się korzeni róż ze zbyt świeżym nawozem może spowodować przepalenie korzeni krzewów, wobec czego glebę trzeba przygotować już na kilka tygodni przed planowanym sadzeniem. Dzięki obecności warstwy ściółki na wilgotniej ziemi róże o wiele lepiej znoszą okresy suszy i dłużej utrzymują wilgoć. Kolejnym zabiegiem, choć nie obowiązkowym jest dodanie porcji mieszanki równych części ziemi oraz wilgotnego torfu uzupełnionego o garść wiórów rogowych do korzeni róży, dopełniając dołek ziemią i równo udeptując. W przypadku zastosowania nawozu naturalnego podczas sadzenia krzewów róży, w aktualnym roku roślina nie wymaga już zasilania.                            

Wraz z kolejnym rokiem róże wymagają nawożenia przez cały okres wegetacji, a jego częstotliwość uzależniona jest od rodzaju użytego nawozu i wynosi od 1 do 3 razy w sezonie. Nawożenie róż za pomocą obornika powinno odbywać się raz na 2 - 3 lata (wczesna wiosna lub jesień) W przypadku użycia kompostu proces wykonujemy 3 razy podczas trwania sezonu (w marcu, na przełomie maja i czerwca, oraz na przełomie października i listopada). Warstwę kompostu lub obornika należy rozrzucić dookoła krzewów róży i przekopać z ziemią, zachowując głębokość 15 - 20 cm. Dla uzyskania jak najlepszego efektu zaleca się stosowanie ilości nawozu zgodniej z instrukcjami zawartymi na opakowaniu. W przypadku nawożenia jesiennego kompostu lub przekompostowanego obornika używa się do zabezpieczenia róż przed chłodem, tworząc kopczyki.           

Nawozy mineralne w postaci granulatu powinno się stosować 3 razy w trakcie trwania sezonu (w kwietniu, na przełomie maja i czerwca oraz ostatni raz - do 15 lipca). W przypadku zdecydowania się na nawóz długodziałający (do 100 dni) należy posłużyć się nim dwukrotnie w sezonie (wczesną wiosną oraz na przełomie maja i czerwca). Nawozy zakwalifikowane jako ekstra długodziałające wykazują się pełnym działaniem przez cały sezon już po jednokrotnym zastosowaniu, które powinno mieć miejsce wczesną wiosną. Aby poprawnie zaaplikować nawóz, należy rozsypać go dookoła krzewów róż i dokładnie wymieszać z ziemią posługując się przy tym grabiami, a następnie zadbać o solidne podlanie krzewów wodą. Taki zabieg pozwoli na szybsze rozpuszczenie się nawozu i błyskawiczne dotarcie do korzeni. Tak jak w przypadku nawozów organicznych, dawkowanie powinno być zgodne z zaleceniami na opakowaniu użytego produktu. Podczas aktywnego wzrostu roślin świetnym sposobem na ich wspomożenie będzie nawożenie dolistne. Potrzebne do tego celu nawozy są powszechnie dostępne i w swoim składzie zawierają wszystkie potrzebne roślinie składniki. Występują w formie rozpuszczalnej lub w płynie. Nawożenie dolistne powinno odbywać się raz w miesiącu.

 

Źródła:

Peter Harkness, Róże Encyklopedia Fotograficzna, Wyd. I, przeł. dr hab. Aleksandra Łukaszewska, dr Ewa Cześnik, MUZA S.A., Warszawa 1993.
Reader’s Digest, ABC ogrodnictwa, Wyd. I, przeł. Barbara Grabowska, Małgorzata Modzelewska, Warszawa 2011
Der Garten, Mój ogród. Projekt - Kompozycja - Pielęgnacja, przeł. HOBBIT s.c., Delta W-Z, Warszawa 1995.
Różana Rabata. Ogrody, czerwiec 2005, str. 15 - 20.

 

Koniecznie zobacz