Nolina wygięta (Beukarnea) - roślina nazywana stopą słonia

Jesteś tutaj:

Nolina wygięta (Beukarnea) - roślina nazywana stopą słonia

3,4/5 (956 ocen)

Rozmnażanie i kwitnienie


Noliny rozmnaża się głównie z nasion, choć w naszych warunkach jesteśmy skazani jedynie na ich zakup. W uprawie doniczkowej noliny nie zakwitają. W naturze natomiast kwitną ogromnymi, wznoszącymi się ponad liśćmi pękami malutkich kwiatów. Jednak do zawiązania nasion potrzebne są dwa osobniki, z których jeden jest żeński, a drugi męski. Inaczej nie dojdzie do skutecznego zapylenia.

Nolina wygięta - beukarnea wygięta

Nolina wygięta - beukarnea wygięta

Choroby, szkodniki i inne problemy


Kiedy liście naszej noliny są nieco poskręcane, nie powinniśmy się niepokoić, bo to typowa cecha tych roślin. Natomiast nasz niepokój na pewno powinny wzbudzić zasychające końcówki liści lub nieładne np. brązowe plamy. Takie symptomy mogą świadczyć o zbyt suchym powietrzu, zalaniu rośliny, wystąpieniu choroby grzybowej lub przypaleniu bezpośrednimi promieniami słonecznymi.


W przypadku drobnych błędów uprawowych, można im jeszcze zaradzić, ale jeśli roślinę np. zalejemy, z odratowaniem może być już kłopot. Kiedy powietrze mocno się wysusza, a temperatura jest dość wysoka, mogą pojawić się na liściach przędziorki. Zarówno wtedy, jak i podczas wystąpienia choroby grzybowej, należy stosować odpowiedni preparat ochrony roślin.
Właściwie prowadzona i pielęgnowana nolina, będzie stanowiła niezwykła ozdobę naszego mieszkania lub tarasu. A ponieważ jest długowieczna, nie będziemy musieli martwić się zdobyciem nowego egzemplarza.

Nasiona noliny do kupienia tutaj

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz