Malina Polesie - opis, uprawa i charakterystyka odmiany

Jesteś tutaj:

Malina Polesie - opis, uprawa i charakterystyka odmiany

3,4/5 (570 ocen)

Malina ‘Polesie’ znajduje się w Krajowym Rejestrze Odmian od 2006 r. Mimo dużej odporności na choroby, odmiana ta jest mniej znana od innych polskich malin. Jej duże, smaczne owoce w niczym nie ustępują jednak popularnym ‘Polanie’ i ‘Polce’ – są doskonałe zarówno do spożywania na surowo, jak i do celów przetwórczych.


Opis


Krzewy tej odmiany charakteryzują się umiarkowanie silnym, wyrównanym wzrostem. Każda roślina wytwarza kilkanaście dość sztywnych, wzniesionych pędów. Choć ‘Polesie’ należy do odmian powtarzających plonowanie, najobfitsze zbiory przeprowadza się na krzewach owocujących raz w roku, ponieważ najwięcej kwiatów zawiązują pędy jednoroczne. Owoce dojrzewają od końca lipca do początku października. Przybierają stożkowaty kształt i osiągają dość duże rozmiary, a ich powierzchnia jest lekko omszona.


Przygotowanie stanowiska


Poszukując stanowiska pod sadzenie malin unikajmy zagłębień terenu i miejsc o wysokim poziomie wody gruntowej. Jeśli gleba w naszym ogrodzie jest ciężka i podmokła, warto przygotować dla krzewów podniesioną rabatę. Maliny wymagają podłoża zasobnego w składniki pokarmowe, zwłaszcza w azot, dlatego bardzo dobrym pomysłem jest uprawa nawozów zielonych na przedplon. W innym wypadku warto wzbogacić glebę kompostem bądź dobrze rozłożonym obornikiem.


Termin i technika sadzenia


Maliny można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią – okazy przeniesione do gruntu na początku okresu wegetacji wymagają jednak obfitego podlewania. Aby rośliny dobrze się przyjęły, ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Minimalna rozstawa dla krzewów owocujących na pędach jednorocznych wynosi 1,8-2,0 x 0,5 m. Ponieważ pędy odmiany ‘Polesie’ są sztywne, nie wymagają podwiązywania. Pamiętajmy jednak, że w przypadku bardzo obfitych plonów mogą pochylać się ku ziemi. Jeśli nie chcemy, by owoce były brudne, warto posadzić rząd malin przy ogrodzeniu i poprowadzić z drugiej strony sznur, na którym pędy będą się opierać. Po sadzeniu rośliny należy nawodnić i zaściółkować.


Cięcie


Dla utrzymania uprawy w dobrym zdrowiu najkorzystniejsze jest coroczne radykalne cięcie wiosenne. Usuwamy wtedy wszystkie pędy malin tuż przy powierzchni ziemi. Taki zabieg pomaga chronić uprawę przed pryszczarkiem namalinkiem łodygowym i przeziernikiem malinowym, których larwy żerują wewnątrz pędów. Jeśli jednak zależy nam na powtórzeniu owocowania, wycinamy tylko część pędów, pozostałe zaś skracamy do połowy. Usuwamy zatem ich górne fragmenty, które wytworzyły owoce w poprzednim sezonie i zdążyły już zaschnąć. Wczesne maliny będziemy zbierać już w lipcu, późniejsze – najwcześniej w sierpniu. Dwukrotne owocowanie jest jednak dużym obciążeniem dla krzewu, dlatego plon jesienny może być niezbyt obfity. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz