Jak właściwie zabezpieczyć dom przed włamaniem - najlepsze rozwiązania

Jesteś tutaj:

Jak właściwie zabezpieczyć dom przed włamaniem - najlepsze rozwiązania

2/5 (3 ocen)


Drzwi


Pominięcie drzwi zewnętrznych podczas zabezpieczenia domu przed włamaniem jest oczywiście bezcelowe. Należy poświęcić im tyle uwagi, co samym oknom. Podobnie jak okna mogą charakteryzować się odmiennymi właściwościami antywłamaniowymi.

Drzwi antywłamaniowe wyróżnia sztywna i wytrzymała konstrukcja. Rama wykonana jest jako stalowa, a centralny zamek stanowi skuteczną ochronę przed włamywaczami. Przeważnie pozbawione przeszkleń drzwi o klasie 4 są najczęściej wybieranymi dla domów jednorodzinnych. Stalowe drzwi antywłamaniowe sprzedawane są w różnych wariantach cenowych. Wynika to nie tylko ze sposobu wykończenia drzwi, ale także rodzaju zamka podstawowego czy wyposażenia drzwi w zamek dodatkowy. Najtańsze są oczywiście zamki podklamkowe, za które trzeba zapłacić około 200 zł, natomiast za zamki centralne dwusystemowe około 4 razy tyle.


Ogrodzenie


Nawet pełne ogrodzenie nie zapewni całkowitego zabezpieczenia przed niechcianymi intruzami. Pomimo tego zaleca się ogrodzić posesję, aby złodzieje mieli do pokonania jak najwięcej barier. Najlepiej, aby przejście przez ogrodzenie nie było zbyt proste. Sprawdzą się zatem ogrodzenia stalowe, których poszczególne elementy nie będą układały się w korzystną do przejścia drabinkę. W skład furtek powinny wchodzić odporne i wytrzymałe zamki.


Systemy inteligentne


Z racji rozwoju technologii nikogo już nie zdziwi, że dom może być w pełni inteligentny. W praktyce oznacza to również wpływ na bezpieczeństwo domowników. Z tego właśnie względu coraz chętniej montuje się wideodomofony, dodatkowe kamery czy alarmy. System pozwala na zdalne połączenie z domownikiem, który przejmuje kontrolę nad domem nawet wtedy, gdy nie przebywa w nim.

Dzisiejsze kamery różnią się od tych sprzed lat – nie tylko śledzą ruch, ale również potrafią rozpoznawać twarze. Ponadto era typowych wideodomofonów przechodzi do lamusa, a zastępują ją wideodomofony wyposażone w specjalne czytniki linii papilarnych. Zatem to, co kiedyś przedstawiano w filmach science fiction dziś staje się dostępną dla ludzkości rzeczywistością.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz