Drzwi dymoszczelne - bezpieczeństwo ponad wszystko

Jesteś tutaj:

Drzwi dymoszczelne - bezpieczeństwo ponad wszystko

3,3/5 (16 ocen)

Bezpieczeństwo pożarowe jest istotne dla każdego rodzaju budynku. Stąd też ważne w praktyce okazują się odporności ogniowe poszczególnych przegród – zarówno stałych jak i ruchomych. Co wyróżnia zatem drzwi dymoszczelne od innych rodzajów drzwi?


Klasy dymoszczelności drzwi


Na samym początku z pewnością warto przybliżyć pojęcie dymoszczelności. Dymoszczelność zgodnie z definicją jest związana z  właściwościami elementu, dzięki którym dany element ogranicza lub po prosu eliminuje przemieszczanie się dymu. Zatem dymoszczelność drzwi będzie określała prędkość przepływu dymu na drugą stronę ruchomej przegrody.

Dymoszczelność drzwi jest bardzo ważna, ponieważ decyduje o naszym bezpieczeństwie podczas pożaru. Należy pamiętać, że zagrożenia nie stanowi wyłącznie ogień, ale i właśnie dym.

Wyróżnić można dwie klasy dymoszczelności drzwi:

  • klasa dymoszczelności Sm – maksymalna prędkość przepływu dymu wynosi:

20 m3/h – dla drzwi jednoskrzydłowych
30 m3/h – dla drzwi dwuskrzydłowych

WARUNKI: temperatura otoczenia; 200 °C i przy ciśnieniu do 50 Pa.

  • klasa dymoszczelności Sa

3 m3/h/mb – dla 1 metra bieżącego szczeliny pomiędzy stałymi, a ruchomymi elementami drzwi (do klasyfikacji nie włącza się progów)

WARUNKI: temperatura otoczenia i ciśnienie do 25 Pa.


Kiedy zakupić drzwi dymoszczelne?


Już na etapie projektowania budynku projektant powinien określić, czy w budynku będą znajdowały się drzwi dymoszczelne. Są one niezbędne w przypadku mieszkalnych budynków wielorodzinnych jak i budynków użyteczności publicznej.

Przede wszystkim montaż drzwi dymoszczelnych jest konieczny, kiedy korytarze są dłuższe niż 50 m. Drzwi dymoszczelne są zatem widoczne na korytarzach w szkołach, szpitalach czy biurowcach. Ponadto drzwi dymoszczelne montuje się także na klatkach schodowych.

Aluminiowe drzwi dymoszczelne

Aluminiowe drzwi dymoszczelne

Jak wyglądają drzwi dymoszczelne?


Najpopularniejszymi modelami drzwi dymoszczelnych są oczywiście drzwi aluminiowe. Kupując takie drzwi z pewnością warto zwrócić uwagę na szyby, listwy przyszybowe czy uszczelki. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz