Mieszkasz w bloku? Dowiedz się, jakie drzwi wejściowe warto kupić do mieszkania

Jesteś tutaj:

Mieszkasz w bloku? Dowiedz się, jakie drzwi wejściowe warto kupić do mieszkania

3,3/5 (72 ocen)

Mieszkanie w bloku wymaga zamontowania nieco innych drzwi wejściowych niż w przypadku domów jednorodzinnych. Świadomie rezygnuje się zatem z  przeszkleń w celu zapewnienia intymności i prywatności. Wspólna klatka schodowa utrudnia czy wręcz ułatwia wybór drzwi wejściowych?


Charakter budynku


Z pewnością znacznie więcej wymogów muszą spełniać drzwi zewnętrzne montowane w budynkach jednorodzinnych. Powinny być one zarówno atrakcyjnym wejściem jak i barierą dla włamywaczy. Drzwi wejściowe do mieszkania w bloku wyróżniają się względnie innym charakterem użytkowania, o czym wspomniano już na wstępie.

Ponadto właściciele mieszkań w blokach nie mają zazwyczaj możliwości wyboru drzwi wejściowych. Z tego względu w celu polepszenia komfortu większość decyduje się na wymianę starych lub nieodpowiednich drzwi wejściowych do mieszkania.


Wymiary i typ drzwi wejściowych


W przypadku budownictwa wielorodzinnego ciężko doszukać się nietypowych rozmiarów drzwi czy urozmaiconych konstrukcji. Projektanci decydują się bowiem na uniwersalne, standardowe rozwiązania będące odpowiedzią na potrzeby późniejszych użytkowników. Szerokość światła ościeżnicy powinna wynosić co najmniej 90 cm, natomiast  wysokość 200 cm. Warto skontrolować wymiary drzwi wejściowych nie tylko na etapie projektowania, ale i późniejszego wykonawstwa.

Zasadniczo drzwi wejściowe do mieszkań bazują na najprostszej konstrukcji, a zatem na jednym skrzydle drzwiowym. W przypadku kamienic można spotkać inne, większe konstrukcje drzwi wejściowych (np. dwa skrzydła drzwiowe z widocznymi przeszkleniami). Jednak w nowoczesnym budownictwie celowo nie wprowadza się tego typu urozmaiceń.

Aby zapewnić zgodną z wymogami drogę przeciwpożarową zazwyczaj drzwi wejściowe do mieszkań w bloku otwierane są do wewnątrz. Jest to kolejna cecha odróżniająca je od drzwi zewnętrznych w domach jednorodzinnych. Niewielka gabarytowo klatka schodowa, wystąpienie awarii i drzwi otwierane na zewnątrz – z pewnością nie można mówić tutaj o sprawnej ewakuacji.

Jeżeli jednak klatka schodowa jest na tyle szeroka, że drzwi otwierane na zewnątrz nie będą stanowiły ograniczenia to można zdecydować się na drugie rozwiązanie. Trzeba pamiętać, że taka zmiana nie może być decyzją podjętą wyłącznie na podstawie własnych przemyśleń. Z praktycznego punktu widzenia niezbędne okazuje się uzyskanie zgody sąsiadów czy wspólnoty mieszkaniowej. Klatka schodowa należy bowiem do części wspólnej budynku, której nie jesteśmy jedynymi właścicielami.


Antywłamaniowość


Drzwi do mieszkań w bloku najczęściej nie mają tej samej klasy jak te montowane w domach jednorodzinnych. W przypadku budynków wielorodzinnych jako barierę dla złodziei montuje się główne drzwi wejściowe. Dodatkowo budynki wielorodzinne wyposażone są w domofony, a zapewnienie bezpieczeństwa coraz częściej uzupełnia się systemami monitoringu. Z tego właśnie względu drzwi wejściowe do mieszkań są konstrukcjami o podwyższonej wytrzymałości, a nie drzwiami antywłamaniowymi. Niekiedy jednak nie są one wystarczające, a sprytni włamywacze znajdą sposób na wejście do mieszkania. Z pewnością po takim zdarzeniu użytkownicy będą zdecydowani na wymianę dotychczasowego skrzydła na drzwi o klasie 3 lub 4.

 < czytaj dalej...

Koniecznie zobacz