Fundament pod ogrodzenie

Jesteś tutaj:

Fundament pod ogrodzenie

3,3/5 (45 ocen)

Fundamenty pod ogrodzenie wykonuje się jako betonowe lub żelbetowe. W przypadku fundamentów betonowych wykorzystuje się beton niezbrojony B15. Jeżeli natomiast musimy stworzyć znacznie bardziej trwały fundament zmuszeni jesteśmy do zastosowania zbrojenia – zazwyczaj pręty Ø12, a beton uzależniony jest od istniejących warunków. Największą trwałość przeważnie gwarantuje beton klasy B25.

Jeżeli fundament ma pełnić dodatkową rolę - ściany betonowej niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednich obliczeń statycznych. Trzeba zazwyczaj zainwestować również w drenaż, izolację poziomą. Ostatnią kwestią jest zadbanie o dylatacje, gdzie odległość pomiędzy szczelinami powinna wynosić około 10 m.

Ogrodzenie z cegły

Ogrodzenie z cegły

Fundament pod bramę


Odrębnymi teoretycznie fundamentami są fundamenty pod bramę. Jednak w praktyce muszą być one zespojone z fundamentem ogrodzenia. Posadowione na odpowiedniej głębokości, wylewane wraz z fundamentem ogrodzenia gwarantują odpowiednią pracę konstrukcji. Powinny być mrozoodporne i trwałe. Ponadto należy dodać, że fundamenty pod bramę muszę mieć wypuszczone przewody.

Na podstawie powyższych informacji dokładnie widać jak ważny jest fundament. Niezależnie od tego czy chodzi o fundamenty pod powstające budynki czy ogrodzenia. Ich rola jest podobna. Każdy z nich musi zapewnić trwałą i bezpieczną pracę konstrukcji. I choć nie jest widoczny dla oka odgrywa kluczowe znaczenie.

mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz