Dachy ze strzechy powracają

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia Dachy

    Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia

    Jedna z największych dachówek ceramicznych Alegra 9, swoją płaską powierzchnię ma zakończoną falą, charakterystyczną dla modeli renesansowych. Jej duży format (szer. 310 mm i dł. 477 mm) i klasyczny kształt sprawiają, że gotowa połać dachowa zyskuje wygląd lekkiej i harmonijnej całości ale ma również wyjątkowo niską masę.

    Czytaj dalej+

Dachy ze strzechy powracają

3,6/5 (14 ocen)

Jest też kwestia odgórnych przepisów związanych z dachami ze strzechy. Otóż nie na każdej działce budowlanej można wybudować dom kryty słomą czy trzciną. Przepisy nie pozwalają na przykład krycia strzecha budynków, które stoją bliżej, niż 24 m od innych budynków pokrytych materiałami łatwopalnymi oraz 15 m od budynków z krytych materiałami nierozprzestrzeniającymi ognia. Poza tym dom ze strzechą może mieścić się nie mniej, niż 12 m od granicy działki i przynajmniej 24 m od granicy lasu. Wynika to z „Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”.

Dziś już dachy kryte strzechą nie są tak tanie, jak dawniej. Są nawet droższe od dachówki. Cena metra kwadratowego mieści się średnio między 140 a 160 zł. Trzeba też zapłacić ekipie, która ułoży pokrycie, gdyż jest to dość skomplikowany i pracochłonny proces.


Pokrycie dachowe ze strzechy

Pokrycie dachowe ze strzechy

Konstrukcja dachu ze strzechy


Słoma i trzcina są niezwykle plastyczne i podatne na modelowanie. Można z nich wykonać niemal każdy kształt i umieścić w bardzo małej przestrzeni. Projektanci mają w tych materiałach nieograniczone wręcz możliwości tworzenia. Muszą jedynie mieć na względzie kilka szczegółów. Między innymi zachowanie odpowiednich kątów spadku, który powinien wynosić  50-45 stopni, ale nigdy mniej, niż 40 stopni. Natomiast na lukarnie nie może być mniej, niż 28 stopni. Wypada również wziąć pod uwagę ciężar pokrycia tak, aby więźba udźwignęła strzechę o konkretnych parametrach.

Kalenicę natomiast wykańcza się trzciną, wrzosem, darnią, mchem lub ceramiką oraz umacnia parami skrzyżowanych drewnianych krótkich żerdzi (tzw. wilki) lub siatką metalową w pokrywie PCV. Na dachu ze strzechą nie mocuje się rynien. Wystarczy jedynie wysunąć jak najdalej poszycie. Dodatkowo wokół takich domów układa się opaskę z drobnych kamieni, które pozwalają wodzie swobodnie wsiąkać do drenarki.  

Kończąc chcemy podkreślić, że w naszym kraju coraz częściej można dostrzec domy, zajazdy, altany i inne budynki kryte tradycyjną, ekologiczna strzechą. Jesteśmy pewni, że będzie ich jeszcze więcej.

Koniecznie zobacz