Dach odwrócony - zielony

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia Dachy

    Renesansowa Alegra 9 – lekkość i harmonia

    Jedna z największych dachówek ceramicznych Alegra 9, swoją płaską powierzchnię ma zakończoną falą, charakterystyczną dla modeli renesansowych. Jej duży format (szer. 310 mm i dł. 477 mm) i klasyczny kształt sprawiają, że gotowa połać dachowa zyskuje wygląd lekkiej i harmonijnej całości ale ma również wyjątkowo niską masę.

    Czytaj dalej+

Dach odwrócony - zielony

2,7/5 (3 ocen)

Sposób zazielenienia, jego kształt i dobór roślinności może odbywać się na dwa sposoby:

Ekstensywny – nie ma tutaj specjalnych wymogów pielęgnacji roślin, ponieważ wykorzystuje się maty wegetacyjne z  zakorzenioną wcześniej roślinnością. System charakteryzuje się niskim ciężarem  rzędu 20 - 30 kg/m2 oraz szybkim uzyskaniem zielonego dachu.

Intensywny – pielęgnacja roślin jest znacznie bardziej pracochłonna i intensywna (stąd nazwa). Po zastosowaniu grubej warstwy humusu sposób zazielenienia jest kształtowany przez na samych. Należy zaznaczyć, że taką możliwość dają jedynie stropodachy o odpowiedniej wytrzymałości, ponieważ system jest znacznie cięższy od ekstensywnego - około 90 - 450 kg/m2. Ciężar zależy od grubości warstwy humusu oraz gatunku roślinności.


Architekci krajobrazu zalecają, aby roślinność była wielogatunkowa, najlepiej potrzebująca małej ilości wody. W związku z tym bardzo często sadzi się trawy stepowe czy rośliny skalne. Alternatywą są również dzikie krzewy, sadzonki lub latorośl. Dla dużych powierzchni zielonych wymagane jest stworzenie systemu drenażu.

Dachy zielone wymagają konserwacji i oczyszczania. Nie chodzi tutaj o względy estetyczne, ale bezpieczeństwa. Nie można zapominać, że zielona przestrzeń jest nadal dachem i musi nadal spełniać swoją funkcję podstawową. W związku z tym szczególnie ważne jest oczyszczanie wpustów dachowych, pasm ochronnych i miejsc połączeń. Ponadto należy usuwać chwasty, regularnie kosić i nawozić trawniki. Dzięki temu dach odwrócony pozostanie „naturalnie zielony” i bezpieczny.

Dachy odwrócone stanowią zatem system wielofunkcyjny. Jeżeli zależy nam na dodatkowo wykorzystanej przestrzeni z pewnością warto zainwestować w tego typu rozwiązanie. I choć wymaga ono stosunkowo wysokich nakładów finansowych efekt końcowy robi wrażenie...
 

Koniecznie zobacz