Certyfikaty energetyczne budynków

Jesteś tutaj:

Certyfikaty energetyczne budynków

5/5 (1 ocen)

Certyfikat energetyczny jest dokumentem niezbędnym również w przypadku zawierania umowy kredytowej. Warto zatem wcześniej się o niego zatroszczyć.


Kto sporządza certyfikaty energetyczne?


Uprawnienia do sporządzania certyfikatów energetycznych budynków posiada specjalista, który w świetle prawa nie figuruje w chwili obecnej jako audytor. Należy przypomnieć, że tak było wcześniej.

Osoba sporządzająca certyfikaty energetyczne musi posiadać odpowiednie uprawnienia, które może uzyskać na drodze otrzymanych uprawnień do projektowania, studiów podyplomowych z tego zakresu lub na drodze szkolenia, a następnie zdanego egzaminu państwowego.

Dom ocieplony - przepływ tempertur


Co zawiera certyfikat energetyczny budynku?


Warto prześledzić, co powinien zawierać certyfikat energetyczny budynku. Na pewno będzie to data ważności certyfikatu, czyli w Polsce okres 10 lat. Ponadto w takim certyfikacie znajdują się rubryki dotyczące ocenianego budynku. Chodzi tutaj o rodzaj budynku, adres, datę oddania do użytkowania. Ważna jest również informacja o roku budowy instalacji, liczbie lokalów mieszkalnych, a także powierzchni użytkowej budynku.

Przeprowadzony audyt energetyczny określa obliczeniowe zapotrzebowanie na energię pierwotną i końcową, a także dane odnoszące się do osoby, która sporządziła certyfikat (imię, nazwisko, rejestr, data wystawienia audytu).

Świadectwo energetyczne budynku nie jest okrojone wyłącznie do tego typu treści. Podaje bowiem również szczegółowe informacje dotyczące charakteru budynku, przyjętych do obliczeń parametrów, a także podziału energii. Kwestią wiążącą jest również podanie przez sporządzającego uwag związanych ze zmniejszeniem energii, objaśnień oraz pouczeń.


Koszt


Dlaczego w Polsce nadal nie jesteśmy przekonani do świadectw energetycznych budynków? Głównie dlatego, że za certyfikat energetyczny trzeba zapłacić. Cena jest uzależniona od powierzchni budynku i dostępnej dokumentacji, które wpływają na koszt wykonania świadectwa. Ważny jest również rodzaj budynku. Przeważnie koszt wykonania certyfikatu dla domu jednorodzinnego wynosi około 300 zł, a dla domów wielorodzinnych automatycznie więcej.

Tak jak w innych krajach europejskich tak i w Polsce należy zmienić mentalność społeczeństwa i kształtować ją w stronę oszczędzania, a nie rozrzutności. Umiejętne korzystanie z energii jest podstawą myślenia dojrzałego społeczeństwa, a budowanie energooszczędne ma przed sobą przyszłość.
 

Koniecznie zobacz