Brudnica mniszka - szkodnik drzew. Objawy i zwalczanie

Jesteś tutaj:

Brudnica mniszka - szkodnik drzew. Objawy i zwalczanie

3,4/5 (167 ocen)

Profilaktyka


Brudnica mniszka należy do szkodników pierwotnych, co oznacza, że poraża zdrowe drzewa. Najbardziej zagrożone inwazją są jednak okazy osłabione złymi warunkami środowiskowymi, dlatego tak istotne jest, by przed sprowadzeniem drzewka poznać jego wymagania w zakresie stanowiska, nawożenia i nawadniania. Niekorzystne jest sadzenie obok siebie kilku okazów tego samego gatunku lub kilku gatunków, na których żeruje brudnica mniszka, ponieważ szkodnik ten ma tendencję do występowania gradacyjnego. Ponadto należy pamiętać, że drzewa z ubytkami ulistnienia są częściej porażane przez choroby grzybowe, a w nasadzeniach parkowych i leśnych przyciągają również szkodniki drewna. Przykładem takiego niebezpiecznego insekta jest kornik drukarz, który często pojawia się wraz z gradacjami brudnicy mniszki.

Brudnica mniszka - gąsienica

Brudnica mniszka - gąsienica (źródło: wikipedia.org, Andrea Battisti, CC BY 3.0 US)


Prognozowanie zagrożenia


Wiosną warto rozwiesić opaski lepowe na pniach drzew zagrożonych inwazją. Operację tę przeprowadzamy najpóźniej w drugiej dekadzie kwietnia. Pułapki należy kontrolować przynajmniej raz na 2 dni, a najlepiej codziennie, w godzinach przedpołudniowych. Dzięki temu zorientujemy się, czy konieczne będzie przeprowadzenie oprysku. Dorosłe samce brudnicy mniszki można wyłapywać do pułapek feromonowych, które rozwiesza się na drzewach na wysokości 2 m. Zabieg taki pomaga wyznaczyć moment kulminacyjny rójki. Wiedza o przebiegu lotów pozwala z kolei przystąpić do ostatniego etapu kontroli. Ostateczną ocenę zagrożenia wydaje się bowiem dopiero po oszacowaniu liczby samic. Poszukiwania osobników żeńskich, szykujących się do złożenia jaj na pniach drzew, najlepiej rozpocząć bezpośrednio po kulminacji rójki.


Zwalczanie naturalne


Aby uniknąć inwazji szkodników, warto zaprosić do naszego ogrodu ptaki. W tym celu w pobliżu iglaków sadzimy krzewy liściaste lub zakładamy żywopłoty. Doskonale nadają się do tego celu gatunki wytwarzające jagody, które są cenne dla ptaków zwłaszcza zimą: dereń, rokitnik, ognik szkarłatny, śnieguliczka czy jarzębina.


Zwalczanie chemiczne


Opryski są konieczne, jeśli szkodniki występują gradacyjnie. Jednak nawet wtedy można spróbować zwalczyć je mechanicznie, przez zgniatanie. Zabieg ten ma sens tylko bezpośrednio po wylęgu, zanim gąsienice rozejdą się po całym drzewie. Jeśli przegapiliśmy ten moment lub inwazja jest zbyt duża, sięgamy po środki o działaniu kontaktowo-żołądkowym, np. Calypso 480 SC.

Bibliografia

1. ABC ogrodnictwa, red. A. Bernat, Warszawa 2011, s. 312, 380.
2. Dominik J., Starzyk J. R., Owady uszkadzające drewno, Warszawa 2004, s. 281.
3. Instrukcja ochrony lasu. Cz. II, t. 2, red. M. Haze, Warszawa 2011, s. 19, 24-25.
4. Łabanowski G., Orlikowski L., Soika G., Wojdyła A., Ochrona drzew i krzewów iglastych, Kraków 2001, s. 156.
5. Meudec G., Prat J.-Y., Retournard D., Choroby i szkodniki drzew i krzewów ozdobnych, Warszawa 2011, s. 108.
6. Stocki J., Kinelski S., Dzwonkowski R., Drzewa liściaste i owady na nich żerujące. Poradnik leśnika, Warszawa 2008, s. 39.
7. Szydło W., Dbajmy o iglaki, „Kwietnik”, nr 1/2002, s. 44-46.

Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz