Aranżacja jadalni

Jesteś tutaj:

Aranżacja jadalni

0/5 (0 ocen)
- Kształty i wymiary

Zacznijmy zatem od geometrii stołu. Najwięcej zwolenników znajdują stoły, których blaty są rozkładane. Dzięki nim szybko jesteśmy w stanie dostosować jadalnię do większej liczby gości. Stoły rozkładane wyposażone są w jedną lub dwie tzw. dodatkowe wkładki. Mogą mieć one szerokość 20 cm, 30 cm, a nawet 40 cm.

Trzeba pamiętać, żeby wymiary stołu dostosować do liczby domowników czy częstych gości. Nie warto decydować się na stół 12-osobowy, gdy przeważnie do stołu zasiada 6 osób. Lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w mniejszy stół, ale dostawienie chociażby kredensu. Należy pamiętać, że stół przeznaczony dla 8 osób wymaga około 12  m2.

Kształt stołu to przede wszystkim zwrócenie uwagi na kształt blatu. To właśnie kształt blatu znacząco wpływa na wyeksponowanie samego stołu. Największa liczba z nas decyduje się na blat o kształcie prostokątnym lub eliptycznym. To propozycje wygodne, a równocześnie eleganckie. Najmniejszą popularnością cieszą się stoły okrągłe.

Jadalnia

Jadalnia

- Stoły drewniane

Przychylne spojrzenie na drewno powoduje, że nie jesteśmy w stanie nie zainwestować w stół z drewna. Wykorzystywane jest drewno lite, ale nie tylko. Większość z nas to zwolennicy drewna bukowego czy dębowego. Popularne jest także drewno brzozy lub czereśni. Daje nam to zróżnicowane opcje kolorystyczne.

Stoły w pełni wykonane jako drewniane są drogie. Szukamy w związku z tym tańszych alternatyw. Producenci oferują przykładowo stoły z drewnianymi szkieletami i nogami, natomiast z blatami wykonanymi z płyt MDF laminowanych.

Pięknie prezentują się blaty klejone z lameli lub klejonki parkietowej. Powierzchnie stołów mogą być lakierowane lub woskowane. Stoły drewniane przybierają zatem formy minimalistyczne lub z delikatnymi żłobieniami (cena około 1000 zł).

- Stoły szklane

W nowoczesnych i przestronnych wnętrzach coraz częściej wypełniają przestrzeń stoły szklane. Najlepsze są oczywiście blaty ze szkła hartowanego lub wielokrotnie klejonego.

Szklane blaty doskonale współgrają z nogami ze stali chromowanej lub z drewna. Wielu producentów oferuje szklane blaty z różnymi motywami np. kwiatowymi.

W zależności od rodzaju szkła, wymiarów stoły szklane można kupić już od 400 zł.

Jadalnia

Jadalnia

Krzesła


Niezbędnym elementem uzupełniającym stół jest właśnie krzesło. Należy pamiętać, że jedno krzesło zajmuje około 60 cm przy stole. Ze stołami drewnianymi najlepiej komponują się krzesła drewniane z tapicerowanymi siedziskami. Natomiast stoły szklane zazwyczaj łączone są w zestawach z krzesłami, których nogi wykonane są ze stali chromowanej, a siedziska z eko skóry.

Stworzenie jadalni nie wymaga zatem nadzwyczajnych umiejętności. Trzeba jednak pamiętać o szczegółach, takich jak chociażby oświetlenie stołu, które znaczącą może odmienić miejsce spożywania kolacji.

mgr inż. Zuzanna Buszta


Koniecznie zobacz