Jesteś tutaj:

Oświetlenie w suficie podwieszanym - kreatywne iluminacje

1Funkcjonalne oświetlenie schodów

2Jakie oświetlenie salonu?

3Kinkiety oświetleniowe we wnętrzu

4Lampy podłogowe - skuteczne doświetlanie wnętrza

5Montaż sufitu podwieszanego

6Sufity podwieszane - aranżacje

7Sufity podwieszane - konstrukcja

8Tynki wewnętrzne - nowoczesna estetyka i funkcjonalność

0/5 (0 ocen)

Sufity podwieszane, w aranżacjach wnętrz, spełniają kilka ważnych zadań. Jednym z nich jest możliwość zamontowania wyjątkowo atrakcyjnego oświetlenia pomieszczeń. Bardzo często wykorzystuje się wówczas światła punktowe, taśmy lub diody LED oraz inne nowoczesne rozwiązania. Zdolni i kreatywni projektanci wnętrz potrafią wyczarować prawdziwe cuda.

 
Typy oświetlenia w sufitach podwieszanych


Podwieszane sufity mają to do siebie, że tworzą niewidoczną przestrzeń, w której można rozprowadzić instalację elektryczną na dowolną liczbę sposobów. Kreatorzy wykorzystują je do aranżowania nieraz bardzo niekonwencjonalnych rozwiązań. Mają do wyboru różne warianty, poczynając od zwykłych świetlówek, przez katody, węże świetlne, halogeny, szklane neony, na taśmach i diodach LED kończąc. Daje im to nieograniczony wręcz potencjał, co zazwyczaj skutkuje bardzo efektownymi pomysłami.

Operują zresztą nie tylko wielkością, kształtem i poziomami sufitu czy rodzajem oświetlenia, ale również jego barwą, natężeniem, ukierunkowaniem. Mogą umieszczać je punktowo, jak i na specjalnych taśmach. Światło może mieć stały kolor i natężenia, ale również zmieniać się według ustawień i potrzeb jego właścicieli. Dobrze dobrane i zaprojektowane oświetlenie wnosi do pomieszczeń nową jakość, powiększa lub pomniejsza optycznie, nadaje odpowiedni nastrój, podkreśla wybrane obszary, a tuszuje inne. Staje się, jak widać, dynamicznym elementem aranżacji wnętrza.


Halogenowe lampy


Wciąż są bardzo popularne, zwłaszcza w przypadku montowania sufitów podwieszanych. Niskonapięciowe lampy halogenowe, często nazywane „oczkami”, dają wiele możliwości kreowania pomieszczeń za pomocą oświetlenia. Wymagają jednak profesjonalnego podejścia w ich rozmieszczeniu oraz staranności i precyzji w zamontowaniu.

Do ogólnej sieci mogą być podłączane tylko z wykorzystaniem odpowiedniego transformatora (230 V/12 V). Nie można też w suficie umieścić dowolnej liczby reflektorów, gdyż należy wziąć pod uwagę maksymalną moc danego transformatora. Istotny jest również wybór mocy żarówki tak, by wytrzymała to dana oprawa reflektora, a więc aby się po prostu nie stopiła.
Niezwykle ważną rzeczą jest właściwy rozstaw wszystkich punktów świetlnych. Najprościej to ujmując, chodzi o to, by nie były zbyt oddalone od siebie i nie pozostawiały zacienionych miejsc, a także by nie umieszczono ich tak gęsto, że ich obszary oświetlenia nachodziłyby na siebie, co wiązałoby się z niepotrzebnym marnowaniem energii.

Ceny takiego typu oświetlenia kształtują się różnie. Średnio za jeden reflektor zapłacimy od 30 do 500 zł.

Oświetlenie sufitu podwieszanego

Oświetlenie sufitu podwieszanego

Spoty w suficie podwieszanym


W aranżacjach świetlnych tego typu sufitów, bardzo często pojawiają się również niskonapięciowe reflektorki, tzw. „spoty”. Choć sprawiają wrażenie bardzo prostego rozwiązania, to tak naprawdę ich zamocowanie jest dość skomplikowane i wymaga doświadczenia oraz szczególnej precyzji.

Należy, między innymi, zachować odpowiednią odległość pomiędzy stropem, a reflektorem (minimum 10 cm). Do sieci podłącza się je z tylko użyciem transformatora, którego odległość od spotu powinna wynosić około 20 cm. Żeby zamocować zaplanowane w danym suficie spoty, trzeba przede wszystkim zachować właściwą kolejność poszczególnych czynności z tym związanych:

- zaczyna się od stabilnego zamocowania sufitu,

- w przestrzeni między stałym sufitem, a podwieszanym umieszcza się niezbędną instalację elektryczną,

- na zamocowanym suficie, w oznaczonych wcześniej miejscach na reflektorki, ołówkiem rysuje się odpowiedniej wielkości koła,

- następnie delikatnie wycina się te koła wiertarką wyposażoną w otwornicę,


- podłącza się przewody zamocowane w suficie do kostki łączeniowej 230 V,

- mocuje się oprawkę żarówki do kostki zaciskowej transformatorka,

- umieszcza się transformatorek w suficie podwieszanym,

- mocuje się oprawę spotu w otworze,

- wkręca się żarówkę,

- nakłada zabezpieczający pierścień sprężynujący,

- podłącza całość do prądu i sprawdza poprawność działania całej instalacji świetlnej. W razie konieczności poprawia ewentualne niedociągnięcia.

Średnia cena niskonapięciowych reflektorków waha się pomiędzy 60 – 200 zł.

Oświetlenie sufitu podwieszanego

Oświetlenie sufitu podwieszanego

Listwy i taśmy LED


Mamy tu do dyspozycji jeden z najnowocześniejszych sposobów oświetlania nie tylko pomieszczeń, ale również innych przestrzeni użytkowych. Taśmy i listwy LED zdobywają szturmem rynek i coraz większą liczbę zwolenników. Nic dziwnego, są bardzo funkcjonalnym i efektownym rozwiązaniem. Ich atutami okazują się między innymi energooszczędność, łatwość montażu, trwałość i estetyka. Wykorzystanie tego typu oświetlenia pozwala na uzyskanie bardzo nastrojowego światła, które dociera do nas dopiero po odbiciu się od sufitu lub ściany.

Szczególnie łatwe i praktyczne w użyciu są taśmy z diodami LED. Mocuje się je za pomocą dwustronnych  taśm samoprzylepnych. Daje to między innymi możliwość umieszczania ich na łukach i zaokrąglonych elementach sufitów.

Zarówno taśmy, jak i listwy dostępne są w różnych wersjach. Mogą mieć gęsto lub rzadko umieszczone diody, które występują w wersji wodoodpornej lub zwykłej. Użytkownicy takiego oświetlenia chętnie wykorzystują specjalne ściemniacze sterowane za pomocą pilota. Dzięki temu mogą bez trudu dozować natężenie światła w danym pomieszczeniu.

Taśmy LED dostępne są również w wersji kolorowej (RGB). Nabywa się je w komplecie ze sterownikiem, co pozwala na wybieranie dowolnej barwy oświetlenia w danym momencie lub ustawia opcje zmiany automatycznie.

Cena za listwy LED – 25 – 50 zł

Cena za taśmy LED – 50 – 450 zł/5 m

Podświetlenie sufitu podwieszanego

Podświetlenie sufitu podwieszanego

Punktowe żarówki LED


Jak pokazuje doświadczenie, ten rodzaj oświetlenia dość szybko wypiera tradycyjne oświetlenie, a nawet reflektory halogenowe. Decyduje o tym fakt znacznej oszczędności energii, bezpieczeństwa i wygody w użyciu, a także łatwy montaż.


Liczba i rozstawienie punktów świetlnych żarówek LED zależy, oczywiście, od wnętrza, projektu aranżacji i potrzeb użytkowników. Zazwyczaj jednak takie oświetlenie służy raczej do budowania nastroju lub podświetlenia konkretnych fragmentów pomieszczeń, niż do zapewnienia pełnego oświetlenia we wnętrzu. Na to mają wciąż jeszcze zbyt małą moc.
Standardowa cena żarówek LED mieści się najczęściej w przedziale 12 – 60 zł.

Podświetlenie sufitu podwieszanego

Podświetlenie sufitu podwieszanego

Podsumowując


W sufitach podwieszanych zaczynają dominować rozwiązania związane z oświetleniem typu LED. Mimo, że obecny poziom ich możliwości jest dość ograniczony, jeśli chodzi o pełne oświetlenie wnętrza, to jednak jego atrakcyjność okazuje się dużym atutem. Na szczęście postęp i perspektywy rozwoju tej technologii jest niezwykle dynamiczny, więc prawdopodobnie już w niedalekiej przyszłości oświetlenie domowe, przydomowe, jak i wszelkie inne zostanie całkowicie zdobyte przez technologię LED.

Tymczasem planując zamontowanie sufitu podwieszanego, a w nim atrakcyjnego oświetlenia, warto wziąć pod uwagę nie tylko same propozycje producentów diod LED.
 

Koniecznie zobacz