Termometry - rodzaje i podział

Jesteś tutaj:

Termometry - rodzaje i podział

3,3/5 (20 ocen)
Dom
Temperatura to zagadnienie występujące od zawsze i towarzyszące człowiekowi w każdej dziedzinie życia. Od najdawniejszych czasów ludzkość starała się usystematyzować otaczające ją ciepło, zarówno w postaci powietrza jak i poszczególnych przedmiotów, czy zjawisk. Termometr to przyrząd, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Świetnie znane wszystkim urządzenie służy do pomiaru temperatury. Wynalezienie pierwszego termometru przypisuje się greckiemu pisarzowi Filonowi z Bizancjum w III w p.n.e., jednak trzeba przyznać, że znacząco różnił się od współczesnych. Natomiast pierwszy termometr precyzyjny to zasługa Daniela Fahrenheita, niemieckojęzycznego gdańszczanina, który poprzez ten wynalazek z początku XVIII w., w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju badań nad temperaturą. Do dzisiaj w niektórych krajach (np. w USA) oficjalną skalą pomiaru jest skala Fahrenheita. Podstawową skalą, którą posługujemy się na co dzień są jednak ustanowione nieco później przez szwedzkiego fizyka stopnie Celsjusza, natomiast w środowisku naukowym stosuje się skalę Kelvina. 
 

Rodzaje termometrów

 
W klasyfikacji termometrów możemy się posłużyć kilkoma podziałami. Pierwszym z nich jest rozróżnienie termometrów w zależności od ich przeznaczenia. W ten sposób otrzymamy m.in. termometry lekarskie, meteorologiczne, pokojowe, laboratoryjne czy zaokienne. Termometr lekarski służy do pomiaru temperatury ciała, meteorologiczny do pomiarów maksymalnych oraz minimalnych, termometr zaokienny z kolei bada temperaturę powietrza. Do zmierzenia ciepła wewnątrz pomieszczenia posłuży nam termometr pokojowy, natomiast pomiary substancji oraz wszelkie badania naukowe to działka termometru laboratoryjnego. Każdy z nich przeznaczony jest do innego rodzaju pomiarów.                                        
 

Zewnętrzne i wewnętrzne

 
Ta systematyzacja opiera się na podziale urządzeń na te użytkowane wewnątrz pomieszczeń, oraz tzw. termometry zewnętrzne. Do pierwszej kategorii możemy zaliczyć termometry lekarskie, pokojowe, winiarskie, do lodówek oraz zamrażarek czy też do przetworów. Druga kategoria mieści w swych ramach m.in. termometry glebowe czy też zaokienne, czyli te, których nie użytkujemy w miejscach zabudowanych. 
 

Podział ze względu na sposób działania

 
W tym wypadku mamy do czynienia z klasyfikacją termometrów na podstawie sposobu, w jaki dokonują pomiaru. Najpopularniejsze są termometry cieczowe, wśród których wyróżnić możemy alkoholowe, a także coraz rzadziej dostępne – rtęciowe. Kolejne z nich to tzw. bimetalowe (wykorzystujące różnicę rozszerzalności cieplnej metali), gazowe, elektryczne czy też magnetyczne. 
 

Na co się zdecydować?

 
Oprócz wyżej wymienionych hierarchizacji termometry możemy klasyfikować również na podstawie materiału, z jakiego zostały wyprodukowane. Może to być szkło - szczególnie popularne w starszych egzemplarzach – a także metal, drewno, żelazo czy też plastik bądź inne tworzywo sztuczne. Szczególnie szklane wersje mają tendencje do potłuczeń, dlatego jeśli chcemy aby produkt posłużył nam dłużej, nawet w razie doznania ewentualnych urazów mechanicznych, powinniśmy zdecydować się na trwalszy materiał. Wśród dostępnych wersji termometrów możemy natrafić na ich bezdotykową formę. Zaletą termometrów bezdotykowych jest fakt, że pomiar można wykonać na odległość – bez konieczności dotykania ciała, bądź przedmiotu, o którego cieple chcielibyśmy dowiedzieć się trochę więcej. Za jego pomocą możliwe jest zmierzenie temperatury np. wody. Wpływ na dokonanie wyboru ma też niewątpliwie rodzaj mocowania, w jaki wyposażone są poszczególne przedmioty. Niektóre termometry są samoprzylepne, inne należy wkręcić, jeszcze inne przytwierdza się za pomocą opaski lub zacisku. Poszczególne egzemplarze mogą być również wyposażone w specjalną zawieszkę. Nie bez znaczenia jest także ogólny wygląd termometru, a więc jego wzór, kształt czy też zdobienia. Na rynku dostępne są m.in. wersje dla dzieci, opatrzone wzorami zwierząt, czy też postaci z bajek. Przeglądając oferty spotkamy się m.in. z termometrami okrągłymi, prostymi, kwadratowymi czy też łukowato zakończonymi. Dobór odpowiedniego produktu z pewnością doda uroku wnętrzu, w którym zawiśnie oraz sprawi, że pomieszczenie będzie bardziej stylowe. 
 

Podsumowanie

 
Termometr jest urządzeniem, z którym każdy z nas ma do czynienia na co dzień. Poszczególne egzemplarze różnią się od siebie w zależności od przeznaczenia, sposobu działania oraz materiału, z którego zostały wykonane. Prawidłowy dobór odpowiedniego rodzaju może znacząco wpłynąć na jakość pomiaru oraz komfort użytkowania. Oprócz oczywistej funkcji pełnionej przez termometr jaką jest informowanie nas o panującej temperaturze, może być on również ciekawym elementem wystroju wnętrza. Szeroka dostępność do tego urządzenia, jego funkcjonalność oraz różnorodność pojawiających się stale modeli sprawia, że z pewnością każdy znajdzie najbardziej odpowiedni dla siebie egzemplarz. 

Koniecznie zobacz