Odpowietrzanie kaloryfera - jak prawidłowo usunąć powietrze z instalacji?

Jesteś tutaj:

Odpowietrzanie kaloryfera - jak prawidłowo usunąć powietrze z instalacji?

3,3/5 (8 ocen)

Skuteczne działanie ogrzewania w domach i mieszkaniach wymaga podjęcia czynności mających na celu usunięcie powietrza, które negatywnie wpływa na instalację. Pozbycie się powietrza z grzejników pozwala na przywrócenie sprawnego funkcjonowania nie tylko kaloryferów, ale i całej instalacji.


Przyczyny zapowietrzenia kaloryferów


Instalacja, w której medium stanowi woda bardzo często przestaje działać prawidłowo. Trzeba pamiętać, że w każdej wodzie znajdują się gazy. Proces podgrzewania wody  (który powoduje, że mamy ciepło w domu) przyczynia się jednakże do wydzielania tych gazów. Ponadto nawet, gdy instalacja jeszcze nie funkcjonuje to już rury wypełnione są powietrzem. Z tego właśnie względu system grzewczy wyposażony jest w odpowietrzniki -  przy grzejnikach widoczne są przeważnie zawory odpowietrzające przeznaczone do ręcznej regulacji. Uzupełnienie ich działania mogą stanowić zawory automatyczne tzw. pływakowe, które dostrzegalne są w najwyższych punktach układu. Działanie zaworów automatycznych wymusza uruchomienie zaworów wydmuchowych, usuwających zbyt duże ilości gazów. Tego rodzaju zawory montuje się  na najwyższej kondygnacji. Grzejniki na niższych piętrach wyposaża się natomiast w zawory ręczne.


Skutki nieodpowietrzania


Usuwanie powietrza z instalacji grzewczej nie jest z pewnością kwestią indywidualnej chęci. Odpowietrzenie grzejników jest wymogiem, ponieważ wpływa na prawidłowe działanie całego systemu grzejnego. Słyszalne szumy czy bulgotania to bardzo często objawy zbyt dużej ilości gazów. Ponadto długotrwałe nieodpowietrzanie instalacji skutkuje korozją elementów. Reakcje, które zachodzą są zatem przyczyną wielu niedogodności odczuwalnych nie tylko zimą, ale i latem. Urządzenia grzewcze niszczeją, a ogrzewanie pomieszczeń niesie za sobą niekiedy bardzo dokuczliwe dźwięki. Instalacja centralnego ogrzewania przestaje być w pełni sprawna, czego objawem jest ciepło odczuwalne nie na całej powierzchni grzejnika.


Typowe odpowietrzanie ręczne


Ręczne zawory są typowym rozwiązaniem stosowanym chociażby w przypadku grzejników aluminiowych. Przed bezpośrednim odpowietrzaniem należy wyłączyć kocioł i instalację. Najlepiej, aby grzejniki były zimne. Dopiero teraz można zamknąć głowicę termostatyczną, a następnie przekręcić  odpowietrzak w dół. Do wcześniej ustawionego pod odpowietrzakiem naczynia powinna spływać jedynie woda – świadczy to o tym, że grzejnik nie jest zapowietrzony. W przeciwnym wypadku należy poczekać do tego momentu – poprzez usuwanie samego powietrza, powietrza z woda, a dopiero na końcu samej wody. Po zakończeniu należy głowicę termostatyczną przywrócić do poprzedniej pozycji.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz