Szukasz sposobu na pozbycie się owadów? Sprawdź to!

Jesteś tutaj:

Szukasz sposobu na pozbycie się owadów? Sprawdź to!

3/5 (1 ocen)
Wielu z nas jako swoją ulubioną porę roku podaje lato. Cenimy ją za długie, ciepłe dni i szerokie spektrum możliwości wypoczynku. Kojarzy się nam z beztroską, relaksem i brakiem zmartwień. Letnie miesiące to okres wzmożonego podróżowania oraz interesujących wycieczek, a także szansa na zawarcie ciekawych znajomości i przeżycie niezapomnianych chwil. Pomimo niepodważalnych korzyści płynących z nadejścia najcieplejszych dni w roku istnieje jednak coś, co skutecznie może zepsuć nam radość z tych chwil. Mowa tu o owadach, które swoją obecnością zniechęciły już wielu amatorów letnich wrażeń. Ich natarczywość w połączeniu z ilością osobników oraz obszarem występowania od zawsze jest nierozłącznym elementem okołowakacyjnego klimatu, na wspomnienie którego rzednie nam mina i nawet najbardziej ekscytujące momenty okazują się tracić blask. Co robić, gdy złośliwe owady chcą uprzykrzyć nam wyjazd, lub po prostu utrudniają codziennie funkcjonowanie? 
 

Letnie owady

 
Lato to okres wzmożonego występowania różnego rodzaju owadów. Osa, pszczoła, trzmiel, mucha, kleszcz, komar czy szerszeń – to tylko niektóre z nich. Oprócz ewidentnie negatywnego wpływu w postaci uciążliwego bzyczenia i kąsania wiele z nich może stanowić również bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Przykładem może być tutaj prawdziwy postrach lasów czyli kleszcz, którego ugryzienie wiąże się z ryzykiem zachorowania na boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu. O niebezpieczeństwie związanym z aktywnością owadów dobrze wiedzą uczuleni na jad pszczoły. Również komary - chociaż łaskawe w naszym klimacie - w innych warunkach są niezwykle groźne ze względu na przenoszenie malarii. Prawdziwą, choć niegroźną plagą naszych domów jest natomiast mucha, której postaci i sposobu zachowania nie trzeba nikomu przytaczać. Obecność wszystkich tych owadów w naszym towarzystwie skłania ku poszukiwaniu skutecznych sposobów na walkę z nimi. Tutaj z pomocą mogą nam przyjść pułapki na owady. 
 

Rodzaje pułapek 

 
Pułapki są alternatywą dla siatek, moskitier, sprayów i innych sposobów ograniczających ekspansję owadów. Większość z nich oparta jest na tym samym schemacie działania - powierzchnia pokryta silnym klejem przytwierdza owada do siebie i uniemożliwia wydostanie się. W ten rodzaj wpisują się świetnie znane wszystkim w szczególności z odwiedzin na wsi okrągłe lepy na muchy. Rozwinięty i powieszony u sufitu lep posiada powłokę silnie klejącą, po zetknięciu z którą owad jest niezdolny do samodzielnej ucieczki. Tego typu pułapka – w szczególności gdy jest powieszona w miejscu wzmożonego występowania much – potrafi skutecznie odłowić setki osobników. Minusem będą oczywiście walory estetyczne, które w przypadku tego produktu są delikatnie mówiąc wątpliwe. W podobnym tonie utrzymane są np. dostępne na rynku pułapki na mole, które oprócz właściwości klejących wyposażone są w specjalne substancje służące do zwabiania owadów. Produkty tego typu wyglądają nieco bardziej znośnie, często mają specyficzny kształt lub wyposażone są w specjalne wzory mające podnieść poziom estetyki. Możemy również zaopatrzyć się w płytki owadobójcze, które mają za zadanie fizyczną eliminację intruzów, takich jak meszki, komary itp., poprzez wydzielanie szkodliwych im substancji. Takie płytki sprawdzają się jedynie w pomieszczeniach zamkniętych. Kolejnym rodzajem są pułapki mające za zadanie odłowienie owada i odcięcie mu drogi ucieczki. Zaliczamy do nich np. plastikowe butelki stworzone w taki sposób, aby zwabić osę do środka i tym samym pozbawić ją możliwości swobodnego przemieszczania się po okolicy. Dostępne są również przypominające owoce plastikowe pojemniki na płyn, które swym wyglądem i zapachem zapraszają muszki owocówki do środka, odcinając uwięzionym owadom drogę powrotną. Tego rodzaju pułapki można zrobić samodzielnie – przy zachowaniu fundamentalnej zasady zwabiania ofiary jej kształt oraz sposób wykonania nie grają roli. Ceny wszystkich tych produktów nie należą do wygórowanych i w większości zamykają się w granicy kilku złotych. 
 

Podsumowanie

 
Istnieje mnóstwo sposobów na radzenie sobie z owadami. Te niewielkie stworzenia mają wielką umiejętność uprzykrzania życia, przez co zmusiły nas do podjęcia walki. Oprócz klasycznych metod w postaci bezpośredniej konfrontacji za pomocą łapki oraz środków chemicznych istnieje również możliwość zastawienia na nie pułapki. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pułapek, różniących się nieznacznie sposobem wyglądem oraz sposobem działania. Łączy je wspólny cel - eliminacja szkodnika. Zaopatrzenie się w produkt tego typu to gwarancja spokoju i nieskazitelnego pomieszczenia, w którym żaden owad nie będzie miał ochoty ani możliwości pozostania na dłużej.

Koniecznie zobacz