Szeflera - uprawa, pielęgnacja i odmiany

Jesteś tutaj:

Szeflera - uprawa, pielęgnacja i odmiany

3,6/5 (1384 ocen)

Szeflery oczekują podwyższonej wilgotności powietrza, a więc należy je od czasu do czasu zraszać. Lubią również umiarkowanie wilgotne podłoże, dlatego należy je podlewać dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi lekko przeschnie. Nadmiar wody pozostały na podstawku trzeba koniecznie usunąć.

Przesadzamy rośliny tylko wtedy, kiedy widać, że jest to koniczne (np. korzenie wydostają się na zewnątrz). Nowa doniczka powinna być jedynie o jeden rozmiar większa, inaczej krzew zacznie rozwijać korzenie kosztem części nadziemnej. Odpowiednie dla nich podłoże to uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych o pH ok. 5,5 – 6,5.  

Szeflera Nora

Szeflera Nora


Choroby i szkodniki


Szeflery nie są wprawdzie podatne na choroby, ale są bardzo wrażliwe na błędy uprawowe. Te z kolei mogą być przyczyną pojawienia się różnych kłopotów z roślinami. Przede wszystkim szeflery nie lubią zalania, wtedy dość szybko może się u nich pojawić choroba grzybowa lub zagniwanie korzeni. Choroby mogą zaatakować również wtedy, gdy podczas zimowego spoczynku, w pomieszczeniu z szeflerą jest wysoka wilgotność powietrza. W ciepłych i suchych pomieszczeniach zdarza się też, że na liściach pojawiają się przędziorki lub tarczniki.

Szeflera

Szeflera

Szeflery nie tolerują także przeciągów, nagłych zmian temperatury, częstego przestawiania w inne miejsce, zbyt ciemnych stanowisk oraz przenawożenia. Reagują wtedy najczęściej więdnięciem, żółknięciem lub nawet zrzucaniem dolnych partii liści. Ogołocony pęd już raczej nie wyda następnej partii liści. Zanim jednak wyrzucimy oszpeconą roślinę, spróbujmy obciąć górną część pędu, co może spowodować jego rozkrzewienie. Możemy też u podstawy posadzić rośliny zadarniające np. bluszcze.


Jeśli tylko uda się wygospodarować w mieszkaniu miejsce dla tej dużej i pięknej rośliny, na pewno warto spróbować jej uprawy.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz