Reo meksykańskie

Jesteś tutaj:

Reo meksykańskie

3,4/5 (56 ocen)

Reo zwykle przesadzamy na wiosnę, ale jedynie wtedy, kiedy już nie mieści się w doniczce. Gdy pędy rośliny są tak wyrośnięte, że przesadzanie nie ma już sensu, można je obciąć tuż pod węzłem, uzyskując sadzonkę zielną. Ukorzeniamy ją w wodzie lub wilgotnym podłożu. Reo oczekuje ziemi dość żyznej, przygotowanej na bazie torfu i ziemi liściowej, ale całkiem dobrze poradzi sobie również w podłożu uniwersalnym, przeznaczonym dla roślin doniczkowych. Reo ma jednak pewną przykrą cechę. Otóż posiada dosyć agresywny sok, który podczas kontaktu z nieosłoniętą skórą może powodować podrażnienia, a nawet alergię. Dlatego zabiegi związane z przesadzaniem, dzieleniem lub usuwaniem liści oraz kwiatów, najlepiej jest wykonywać w rękawiczkach.

Reo meksykańskie w ciepłym klimacie.

Reo meksykańskie w ciepłym klimacie

Kłopoty w uprawie


Reo nie jest szczególnie podatne na choroby i szkodniki, choć te mogą się czasem pojawić, jeśli będziemy popełniać błędy uprawowe. W warunkach niskiej wilgotności powietrza i przy wysokiej temperaturze, zagrażają roślinie przędziorki. Natomiast kiedy w podstawce zalega nadmiar wody, roślinę mogą zaatakować choroby grzybowe. Jeśli reo jest uprawiane na parapecie okna, należy uważać, aby przewieszające się liście nie dotykały bezpośrednio do szyby. Zimą może to powodować przemrożenie liści, latem poparzenia słoneczne.


Tę roślinę najlepiej sadzić w doniczce jako solid, gdyż w kompozycjach jej walory dekoracyjne nie będą już  tak dobrze wyeksponowane.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz