Prawidłowa pielęgnacja nagrobków

Jesteś tutaj:

Prawidłowa pielęgnacja nagrobków

0/5 (0 ocen)
Czyszczenie i konserwacja nagrobków to niezbędne elementy pielęgnacyjne, by zachować kamień w dobrym stanie.  Nagrobek jest wystawiony na szeroki zakres niszczących zjawisk. Należy tu wymienić zjawiska pogodowe, dużą różnicę temperatur, działanie brudu i kurzu, rozlanego wosku. Zagrażają mu również mchy i porosty, wrastające chwasty.  Brak odpowiednich zabiegów szybko odbije się na wyglądzie grobu. Powstaną nieestetyczne uszkodzenia a koszty naprawy mogą wymagać sporych nakładów finansowych. By tego uniknąć, proponujemy zapoznać się z najlepszymi metodami czyszczenia i konserwacji nagrobków.
 

Od czego zacząć czyszczenie nagrobka

 
Zawsze zaczynamy od użycia czystej wody. Rozmięknięte zanieczyszczenia będą znacznie łatwiejsze do usunięcia. Jako narzędzi używamy ściereczek, szczotek, i gąbek o różnej fakturze. Przy czyszczeniu należy zachować ostrożność by nie spowodować dodatkowych zniszczeń i zarysowań. Większość kamieni naturalnych jest delikatna i wymaga od nas subtelnego odświeżania.
 
Czyszczenie wstępne pozwala na dokładną ocenę stanu w jakim się znajduje nagrobek. Może okazać się niezbędne usuniecie grzybów i pleśni lub wykonanie drobnych napraw.
 
Na rynku jest wiele preparatów do pozbycia się niechcianych nalotów. Są to zazwyczaj płynne preparaty, którymi należy pokryć płyty równomierną warstwą. Pomocne będą nam pędzle i wałki.
 
Drobne pęknięcia i szczeliny wypełniamy zaprawą szybkoschnącą. Do przytwierdzenia obluzowanych elementów użyć powinniśmy zaprawy klejącej. Ciężkie wazony czy tablice będą stabilnie przytwierdzone, odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych.
 
Po dokonaniu napraw i pozbyciu się nalotów, można przystąpić do prac konserwatorskich.
 

Jaki środek wybrać

 
Płyta nagrobka narażana na działanie środowiska szybko może ulec uszkodzeniom. Silne promieniowanie, srogi mróz, Zanieczyszczone opadu to tylko kilka z nich, dlatego warto stosować środki zabezpieczające kamień i elementy betonowe czy ceramiczne.
 
Wybór preparatu uzależniony jest od materiału z jakiego zrobiony jest grób. Każdy rodzaj kamienia jest inny i potrzebuje sprecyzowanej pielęgnacji. Do najczęściej spotykanych należą nagrobki z lastryko, granitu i marmuru.
 
Nagrobek Granitowy – stwarza najmniejsze problemy konserwacyjne. Jest to materiał twardy i trwały. Systematyczne mycie jest szczególne wskazane czy ciemnych kolorach, które szybka tracą na wyglądzie pod wpływem zanieczyszczeń. Pamiętajmy by nie stosować ostrych narzędzi – łatwo o zadrapania płyty. Po zakończeniu mycia, dokładnie należy go wypłukać. Przy użyciu past, zwracamy uwagę by nie miały właściwości natłuszczających. Naturalne kamienie muszą mieć dostęp do działania powietrza. Używamy środków dedykowanych temu rodzajowi kamienia.
 
Nagrobki marmurowe - do ich czyszczenia sprawdza się ciepła woda z dodatkiem delikatnych detergentów. Podobnie w jak w przypadku granitu używamy tylko miękkich ściereczek i gąbek. Po wymyciu, spłukujemy resztki detergentów czystą wodą. Konieczne jest wytarcie do sucha. Inaczej powstaną brzydkie zacieki. Dla lepszego efektu warto użyć pasty polerskiej o właściwościach konserwujących. Uchroni to nagrobek przed niszczycielską siłą czynników zewnętrznych.
 
Nagrobki z lastryko – porowata powierzchnia płyty nie jest łatwa do wyczyszczenia. Chłonąca wilgoć, o nierównej powierzchni jest wyzwaniem dla osoby czyszczącej. Tu w przeciwieństwie do granitu niezmiernie ważne jest natłuszczanie. Chroni to przed głęboką penetracją wody. By efekt był zauważalny zabieg natłuszczania należy przeprowadzać raz w miesiącu. Jeśli tego nie będziemy robić, nagrobek w szybkim tempie zrobi się ciemny, zacznie się wyszczerbiać. Później powstaną szczeliny, które będzie trudno naprawić, dlatego warto zainwestować tu w dobre pasty natłuszczające o konkretnym przeznaczeniu do tego materiału.
 
Dbanie o grób bliskiej nam osoby to wyraz szacunku i pamięci w naszej kulturze. Producenci chemicznych środków pielęgnujących nie pozostali obojętni na zapotrzebowanie rynku w tego rodzaju środki. Mamy do wyboru preparaty myjące, pasty, spraye, płyny i mleczka. Przy wyborze kierujmy się materiałem z jakiego zrobiono nagrobek. Dostosowanie metody czyszczenia i zastosowanie odpowiedniej konserwacji zapewni ładny i trwały wygląd grobu przez wiele lat.

Koniecznie zobacz