Powojnik tangucki - uprawa, rozmnażanie i cięcie

Jesteś tutaj:

Powojnik tangucki - uprawa, rozmnażanie i cięcie

3,3/5 (188 ocen)

Rozmnażanie


Powojnik rozmnaża się najlepiej poprzez odkłady, w tym celu naginamy jeden pęd do powierzchni podłoża i przysypujemy niewielką ilością ziemi. Taka sadzonka musi wytworzyć samodzielnie korzenie, zwykle przez rok lub dwa lata. Po tym czasie sadzonkę odcinamy od rośliny macierzystej i wykopujemy wraz z ziemią, zwracając uwagę na jej korzenie. Pozostaje nam tylko wsadzić ją na wcześniej wybrane i przygotowane specjalnie miejsce. Jeżeli chcemy otrzymać wiele młodych roślin, rozmnażanie przeprowadzamy z sadzonek pędowych. Powojnik tangucki można też wyhodować z nasion, ale trzeba przy tym pamiętać, że jedynie gatunki botaniczne oraz odmiany pochodzące z zapylenia krzyżowego powtarzają cechy gatunkowe. Bardzo łatwo dochodzi do samosiewu rośliny.

Przycinanie


Powojniki z grupy Orientalis, do której należy powojnik tangucki, powinny być przycinane wczesną wiosną. Takie cięcie musi być delikatne, jeżeli chcemy, aby roślina wcześniej rozkwitła. Silne cięcie zaś opóźni kwitnienie naszego powojnika, ale spowoduje, że pojawiające się kwiaty będą liczniejsze i większe. Wybór cięcia uzależniony jest więc od pożądanych efektów. Przeprowadzając strzyżenie, należy starać się nie przycinać silnych, zdrewniałych pędów, ale występujące ponad nimi częściowo zdrewniałe pnącza. Zaniedbaną lub splątaną roślinę przycina się poniżej nieestetycznej części pędów.

Powojnik tangucki (Clematis tangutica)

Powojnik tangucki

Choroby i szkodniki


Duże zagrożenie dla powojnika tanguckiego stanowi choroba powodująca obumieranie jego pędów – uwiąd powojnika. Atakuje ona roślinę zanim ta zdąży wytworzyć grube, zdrewniałe pędy, które są odporne na chorobę. Najbardziej podatne więc są młode rośliny oraz te rosnące w wilgotnych warunkach przy temperaturze 25°C lub powojniki o uszkodzonych pędach. Porażone pędy należy wyciąć i spalić, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Zdrowe korzenie, których uwiąd nie atakuje, trzeba obficie podlewać i nawozić, aby wytworzyły zdrowe przyrosty. Ten gatunek powojnika narażony też jest na wystąpienie mączniaka prawdziwego – zaatakowany okaz wymaga zastosowania specjalnych preparatów.

Nasiona powojnika tanguckiego kupisz w tym sklepie

Edyta Fijołek
 


 

Koniecznie zobacz