Pokrycia dachowe - rodzaje

Jesteś tutaj:

Polecany artykuł

  • Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia Dachy

    Koramic - dachówki ceramiczne na pokolenia

    Koramic to marka ceramicznych dachówek połaciowych oraz pełnej gamy akcesoriów ceramicznych i technicznych – membran, taśm, produktów mocujących oraz szeregu innych niezbędnych do wykonania kompletnego, bezpiecznego i trwałego dachu. W ofercie znajduje się 20 wykrojów w szerokiej gamie kolorystycznej.

    Czytaj dalej+

Pokrycia dachowe - rodzaje

3,3/5 (79 ocen)

- Łupek naturalny - jest to osadowa skała mająca strukturę warstwową i składająca się głównie z minerału, jakim jest mika. Daje się układać na dachach o skomplikowanych kształtach, jest niepalny, trwały i odporny na wpływy atmosferyczne. Płytki z łupka miewają kształty prostokątne, łukowe, łuskowe, ortogonalne, a zabarwienie grafitowe, zielone lub jasne bordo.

- Strzecha - wykonywana jest z trzciny i słomy. Dach pokryty strzechą jest bardzo ciepły i szczelny. Ze względu jest to pokrycie ciężkie, wymaga odpowiednio mocnej więźby dachowej.  W ostatnich latach ten rodzaj pokrycia dachu przeżywa swój prawdziwy renesans.

- „Zielony dach” – tak nazywa się pokrywę trawiastą stosowaną tylko przy małym pochyleniu dachu. Jest to bardzo ciężkie pokrycie i wymaga dobrej izolacji przeciwwodnej oraz mocnego podłoża (betonu).

Dachówka ceramiczna - kolory.

Dachówka ceramiczna

Rola pokrycia dachu


Pokrycie dachowe to zewnętrzny element połaci dachowej. Ma bardzo ważne zadanie, które polega na ochronie budynku przed wpływem czynników atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg, grad, wiatr czy promieniowanie słoneczne. To, jaki rodzaj pokrycia dachowego można położyć na konkretnym budynku zależy od kilku rzeczy, kąta nachylenia dachu, nośności konstrukcji więźby, stopnia skomplikowania kształtu dachu, oczekiwań estetycznych właścicieli i – oczywiście – od ich zasobów finansowych. Każdy z rodzaju materiału pokryciowego charakteryzuje się specyficznym dla siebie zakresem nachylenia połaci. Nie należy bagatelizować odpowiedniego dobrania pokrycia dachowego, gdyż na przykład zbyt ciężkie grozi zawaleniem się dachu, a blachowego nie da się precyzyjnie ułożyć na skomplikowanych krzywiznach. Nie ma sensu też oszczędzania na pokryciu, jeśli stać kogoś na jego lepszy rodzaj. Im solidniejsze będzie pokrycie, tym dłużej cały dom będzie ciepły i bezpieczny.

Koniecznie zobacz