Palma kokosowa - opis, oczekiwania uprawowe, walory użytkowe

Jesteś tutaj:

Palma kokosowa - opis, oczekiwania uprawowe, walory użytkowe

3,4/5 (26 ocen)
Kojarzone z egzotyką palmy to rośliny pochodzące na ogół z tropikalnych rejonów świata, dlatego w naszym klimacie można je uprawiać tylko jako kwiaty doniczkowe. Wiele z nich radzi sobie w mieszkaniach zupełnie dobrze, ale niektóre stają się w warunkach pokojowych krótkowieczne i najdalej po 3-4 latach trzeba się z nimi pożegnać.
 

Delikatna piękność

 
Do takich trudnych w uprawie palm należy między innymi kokos właściwy (Cocos nucifera), nazywany też palmą kokosową. W naturze roślina dorasta nawet do 30 m, jednak w doniczce rzadko przekracza 2 m wysokości. Młode liście są długie, płaskie, skórzaste i rozdwojone się na końcach, starsze przybierają natomiast formę pierzastą, rzadko spotykaną u roślin uprawianych w warunkach sztucznych. Palma kokosowa trzymana w doniczce nie kwitnie, a co za tym idzie – nie wydaje owoców, dlatego należy ją traktować wyłącznie jako interesującą, ale krótkowieczną roślinę ozdobną.
 

Wysokie oczekiwania uprawowe

 
Wymagania uprawowe palmy kokosowej są bardzo wysokie, dlatego jej pielęgnacja jest dość trudna. Roślina pochodzi z rejonów tropikalnych, gdzie przez cały rok panują dość wysoka temperatura  i duże nasłonecznienie, a wilgotność powietrza dochodzi do 80%. Z tego względu również w mieszkaniu palma kokosowa oczekuje znacznej wilgotności powietrza, stosunkowo wysokiej temperatury oraz bardzo widnego (sztucznie doświetlanego zimą) stanowiska. Aby roślina mogła w warunkach pokojowych przetrwać jak najdłużej, należy ustawić ją w miejscu bardzo jasnym, lecz osłoniętym przed bezpośrednim nasłonecznieniem, i zapewnić jej ciepło. Latem temperatura w pomieszczeniu z palmą powinna wynosić ok. 24-28ᵒC, natomiast zimą – ok. 18-20ᵒC. Doniczkę należy ustawić w pobliżu nawilżacza powietrza lub odkrytego akwarium, a ponadto trzeba systematycznie zraszać liście rośliny. Dobrym rozwiązaniem będzie też umieszczenie pojemnika na podstawce wypełnionej wodą i kulkami keramzytu. Keramzyt nie tylko poprawi wilgotność powietrza, ale również zapobiegnie zaleganiu wody w doniczce, co w przypadku palmy kokosowej jest bardzo ważne. Ziemia w pojemniku powinna być zawsze lekko wilgotna, ale nigdy mokra, gdyż wtedy korzenie rośliny szybko ulegają gniciu. Przy podlewaniu należy też uważać, aby nie zmoczyć orzecha, z którego wybija palma, a który znajduje się częściowo nad powierzchnią podłoża.. W sezonie letnim roślinę można wystawić na zewnątrz, pamiętając jednak, aby zabrać ją z powrotem do domu, kiedy temperatura zacznie spadać poniżej 18ᵒC.
 
Po około 3-4 latach, kiedy w orzechu zaczyna brakować substancji odżywczych, palma kokosowa zamiera i w warunkach domowych niewiele możemy na to poradzić.
 

Kłopoty w uprawie

 
Palma kokosowa jest bardzo wrażliwa na błędy uprawowe, na które reaguje zasychaniem liści i pojawianiem się szkodników, np. tarczników lub przędziorków (zbyt suche powietrze) oraz gniciem korzeni i orzecha (zbyt wilgotne podłoże).
 

Rozmnażanie

 
Jedyną metodą rozmnażania palmy kokosowej jest wysiew nasion, czyli orzechów. W sprzedaży można spotkać orzechy przeznaczone specjalnie do tego celu.  Po zakupie należy umieścić je w lekko wilgotnym podłożu. Najlepiej sprawdzi się w tym celu ziemia przeznaczona dla palm lub ziemia kwiatowa, rozluźniona niewielką ilością piasku. Łupina orzecha nie powinna być zagłębiona w ziemi bardziej niż do połowy. Pędy zaczną się pojawiać w miejscu, gdzie znajdują się niewielkie, okrągłe wgłębienia, umożliwiające przebicie się kiełków przez twardą skorupę.
 
Palma kokosowa ze względu na bardzo delikatny system korzeniowy nie lubi przesadzania, jeśli więc sadzonka została zakupiona w sklepie, powinna jak najdłużej pozostać w pojemniku, w którym rosła dotychczas.
 

Walory użytkowe

 
W swojej ojczyźnie palma kokosowa jest rośliną niezwykle cenną. Z jej owoców pozyskuje się mleczko kokosowe, wykorzystywane  do przygotowywania rozmaitych potraw, oraz biały miąższ (koprę), z którego produkuje się wiórki kokosowe, będące ważnym składnikiem wielu ciast i deserów. W kuchni użyteczne są też młode liście oraz pędy, podawane zwykle w postaci rozmaitych sałatek. Cenionym surowcem spożywczym i kosmetycznym jest pozyskiwany z mleczka olej kokosowy. Palma dostarcza również włókna kokosowego, z którego wyrabia się materace, dywany, liny, szczotki oraz kompost i podłoża ogrodnicze. Wiele zastosowań ma też skorupa orzecha kokosowego, która służy do produkcji naczyń, doniczek, instrumentów, biżuterii i przedmiotów ozdobnych. Jest ona również wykorzystywana  przez hodowców gryzoni, ptaków oraz ryb akwariowych jako materiał na schronienia, gniazda i budki.
 
 
Autor: Katarzyna Józefowicz

Koniecznie zobacz