Optymalny termin i sposób sadzenia iglaków. Zobacz kiedy i jak najlepiej!

Jesteś tutaj:

Optymalny termin i sposób sadzenia iglaków. Zobacz kiedy i jak najlepiej!

3,6/5 (317 ocen)

Odpowiedź na pytanie, kiedy sadzić iglaki, zależy od dwóch czynników: rodzaju sadzonek oraz ich gatunku i odmiany. Warto pamiętać, że dla przyjęcia się nowych roślin równie ważne, co termin, są prawidłowy sposób sadzenia i właściwa pielęgnacja po przeniesieniu do gruntu.


Rodzaj sadzonki


Najtańsze sadzonki drzewek iglastych to okazy wykopane ze szkółki, sprzedawane z bryłą korzeniową osłoniętą najczęściej workiem jutowym lub folią (tzw. baloty). Sadzimy je w terminach, gdy ziemia jest nasycona wodą, a temperatury stosunkowo niskie, czyli wiosną lub jesienią. Wtedy właśnie korzenie iglaków wykazują największe zdolności regeneracyjne, a transpiracja nie zachodzi tak intensywnie, jak podczas letnich upałów.

Jeśli zdecydujemy się na zakup droższego okazu doniczkowanego, unikniemy ograniczeń terminu sadzenia. Takie rośliny można przenosić do gruntu przez cały rok z wyjątkiem okresu, gdy panują mrozy. Przed zakupem warto jednak upewnić się, czy sadzonka ma silnie rozwinięty i nieprzesuszony system korzeniowy. Jeśli kupujemy karłowego iglaka z zamiarem uprawy pojemnikowej, zazwyczaj wymaga on przesadzenia do większej doniczki. Możemy to zrobić już na drugi dzień po zakupie – wcześniej należy drzewko obficie podlać i zostawić korzeniom czas na nasycenie się wodą.


Rola odmiany


Niektóre ze szczególnie efektownych iglaków – takich jak większość cyprysików i cyprysów, cedrzyniec kalifornijski, sośnica japońska, mamutowiec olbrzymi czy szydlica japońska – nie wytrzymują polskich mrozów. Ich uprawa ma szansę na powodzenie jedynie w zachodnich i południowych rejonach kraju, choć nawet tam zaleca się trzymać drzewka w donicach i zabierać je z ogrodu przynajmniej przez kilka pierwszych zim. Jeśli decydujemy się jednak na przesadzenie mało odpornych iglaków do gruntu, optymalną porą przenosin jest przełom marca i kwietnia.

Do późnej jesieni można sadzić większość żywotników, modrzewi, sosen, świerków, daglezji, choin, jałowców oraz jodeł. Przesadzanie wrażliwszych odmian tych gatunków należy zakończyć w ostatniej dekadzie września, by drzewa zdążyły się dobrze ukorzenić przed nastaniem zimy.


Wybór i przygotowanie stanowiska


Drzewa iglaste zazwyczaj rosną wolniej niż liściaste, dlatego wymagają mniejszej przestrzeni. Odmiany mrozoodporne doskonale sprawdzą się jako żywopłoty i wiatrochrony. Gatunki wrażliwe na zimo sadzimy natomiast na zacisznych, ciepłych stanowiskach. Większość iglaków najlepiej czuje się w miejscach słonecznych lub częściowo zacienionych, na podłożach kwaśnych, luźnych i próchnicznych. Przyszłe stanowisko drzewka starannie odchwaszczamy i przekopujemy na miesiąc przed sadzeniem, by ziemia zdążyła osiąść.


Sposób sadzenia


Po wykopaniu dołu pod iglaka upewnijmy się, że jego głębokość odpowiada wysokości bryły korzeniowej drzewka, tak by podstawa pnia znalazła się na poziomie powierzchni podłoża. Jedynie na glebach lekkich zwiększamy głębokość sadzenia o 3-5 cm.

Pamiętajmy też, że szerokość dołu powinna wynosić o 50 cm więcej niż średnica bryły korzeniowej. Jeśli bryła jest zbita, rozluźniamy ją, wykonując kilka pionowych nacięć szpadlem, i rozkładamy korzenie drzewka na dnie dołu. Zanim zaczniemy go zasypywać, umieszczamy obok sadzonki palik, zwłaszcza jeśli między systemem korzeniowym a nadziemną częścią iglaka występuje wyraźna dysproporcja. Po zakopaniu dołu starannie ubijamy ziemię i obciskamy ją wokół pnia. czytaj dalej...

Koniecznie zobacz