- 1/4
- Następne
Temperatura
Mimoza dobrze rośnie w normalnej temperaturze pokojowej. Wymaga ona wysokiej wilgotności powietrza, dlatego warto ustawić doniczkę z rośliną na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą, albo spryskiwać listki miękką wodą. Mimoza źle znosi zanieczyszczone powietrze i dlatego źle rozwija się w pomieszczeniach, w których występuje dym papierosowy. Starsze rośliny mogą wytrzymywać przymrozki.
Mimoza wstydliwa - liście
Rozmnażanie
Mimozę rozmnaża się wczesną wiosną z nasion. Do doniczki wsypujemy ziemię przeznaczoną do wysiewu i układamy w niej 3-4 nasiona. Przysypujemy je cienką warstwą podłoża. Doniczki ustawiamy w jasnym miejscu i podlewamy bardzo umiarkowanie, ziemia powinna być tylko lekko wilgotna. Zazwyczaj powinny wykiełkować w ciągu miesiąca od wysiewu. Siewki przesadzamy do ziemi kompostowej, kiedy osiągną już wysokość kilku centymetrów i będą miały dwa listki. Mogą zakwitnąć już późną wiosną następnego roku.
Podłoże
Najlepszą ziemią dla mimozy jest lekka ziemia kompostowa o pH 5,5-6,5. Można także zastosować ziemię ogrodową z domieszką torfu i piasku czy uniwersalną ziemię ogrodniczą. Mimoza absorbuje azot z atmosfery, z tego względu żyzność ziemi nie jest tak ważna.
Przesadzanie
Roślinę przesadzamy do większego pojemnika wtedy, gdy korzenie wychodzą już przez otworki w dnie doniczki. Mimoza kwitnie najładniej, a liście prezentują się najlepiej wtedy, gdy korzenie nie mają zbyt wiele miejsca. Wrażliwe liście świeżo przesadzonej rośliny często prezentują się dość mizernie, jednak zazwyczaj szybko dochodzą do siebie. W uprawie doniczkowej starsze egzemplarze zazwyczaj nie są już tak dekoracyjne, dlatego można je zastąpić młodszymi.
Mimoza wstydliwa
Nawożenie
Co 14 dni zasilamy roślinę nawozem bogatym w potas. Zimą najlepiej nie nawozić mimozy wcale.
Problemy w uprawie
Mimoza wstydliwa jest podatna na mszyce. Więcej kłopotów sprawia odpowiednie podlewanie, jest wrażliwa zarówno na niedostatek, jak i nadmiar wody.
Wysokiej jakości nasiona mimozy do nabycia tutaj
Autor: Sylwia Hennek