Mimoza wstydliwa (Czułek) - uprawa i pielęgnacja

Jesteś tutaj:

Mimoza wstydliwa (Czułek) - uprawa i pielęgnacja

3,3/5 (487 ocen)

Temperatura


Mimoza dobrze rośnie w normalnej temperaturze pokojowej. Wymaga ona wysokiej wilgotności powietrza, dlatego warto ustawić doniczkę z rośliną na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą, albo spryskiwać listki miękką wodą. Mimoza źle znosi zanieczyszczone powietrze i dlatego źle rozwija się w pomieszczeniach, w których występuje dym papierosowy. Starsze rośliny mogą wytrzymywać przymrozki.

Mimoza wstydliwa - liście

Mimoza wstydliwa - liście

Rozmnażanie


Mimozę rozmnaża się wczesną wiosną z nasion. Do doniczki wsypujemy ziemię przeznaczoną do wysiewu i układamy w niej 3-4 nasiona. Przysypujemy je cienką warstwą podłoża. Doniczki ustawiamy w jasnym miejscu i podlewamy bardzo umiarkowanie, ziemia powinna być tylko lekko wilgotna. Zazwyczaj powinny wykiełkować w ciągu miesiąca od wysiewu. Siewki przesadzamy do ziemi kompostowej, kiedy osiągną już wysokość kilku centymetrów i będą miały dwa listki. Mogą zakwitnąć już późną wiosną następnego roku.
Podłoże


Najlepszą ziemią dla mimozy jest lekka ziemia kompostowa o pH 5,5-6,5. Można także zastosować ziemię ogrodową z domieszką torfu i piasku czy uniwersalną ziemię ogrodniczą. Mimoza absorbuje azot z atmosfery, z tego względu żyzność ziemi nie jest tak ważna.


Przesadzanie


Roślinę przesadzamy do większego pojemnika wtedy, gdy korzenie wychodzą już przez otworki w dnie doniczki. Mimoza kwitnie najładniej, a liście prezentują się najlepiej wtedy, gdy korzenie nie mają zbyt wiele miejsca. Wrażliwe liście świeżo przesadzonej rośliny często prezentują się dość mizernie, jednak zazwyczaj szybko dochodzą do siebie. W uprawie doniczkowej starsze egzemplarze zazwyczaj nie są już tak dekoracyjne, dlatego można je zastąpić młodszymi.

Mimoza wstydliwa

Mimoza wstydliwa

Nawożenie


Co 14 dni zasilamy roślinę nawozem bogatym w potas. Zimą najlepiej nie nawozić mimozy wcale.

Problemy w uprawie


Mimoza wstydliwa jest podatna na mszyce. Więcej kłopotów sprawia odpowiednie podlewanie, jest wrażliwa zarówno na niedostatek, jak i nadmiar wody.

Wysokiej jakości nasiona mimozy do nabycia tutaj

Autor: Sylwia Hennek

Koniecznie zobacz