- 1/2
- Następne
Pomieszczenie, w którym będzie lakierowany parkiet, musi być też odpowiednio wentylowany. Nie można jednak dopuścić do powstawania przeciągów. Wypróbowanym i sprawdzonym sposobem na to jest zabezpieczanie drzwi wejściowych folią, którą przykleja się taśmą do framug. Jest to również doskonała ochrona przed przenikaniem do wnętrza kurzu, i brudu, który mógłby przykleić się na stałe do świeżo położonego lakieru.
Jeszcze przed przystąpieniem do lakierowania podłogi, należy przygotować odpowiednie narzędzie i ubranie dla ekipy, która ma to przeprowadzić. Istotne jest, by pędzle i wałki były dobrej jakości (nie gubiły włosia i włókien). Do lakierów alkidowo-uretanowych stosuje się wałki z krótkim i dość sztywnym runem odpornym na rozpuszczalniki. Natomiast do lakierów wodorozcieńczalnych używa się wałków sznurkowych. Jeśli lakier nakładany jest pędzlami, to do każdej warstwy powinno stosować się nowe narzędzia.
Pracownicy powinni zostać zaopatrzeni w specjalne kombinezony, nakrycie głowy i nakładki na obuwie, aby nie uszkodzić parkietu.
Lakierowanie parkietu
Jeśli zamierza się zastosować podkład, to na surowe drewno nakłada się jego warstwę i czeka, aż wyschnie (4 do 8 godzin). Suchą powierzchnię szlifuje się papierem ściernym i odpyla. Kolejną warstwą może być już lakier właściwy lub farba, która ma nadać parkietowi nowy odcień. Wybrany lakier nakłada się wałkiem lub pędzlem. Zawsze zgodnie z kierunkiem słojów drewna w klepkach parkietowych. Kiedy wyschnie pierwsza warstwa, należy ją oszlifować papierem ściernym o drobnym ziarnie i jak najdokładniej odkurzyć. Następnie aplikuje się drugą warstwę lakieru i pozostawia podłogę do wyschnięcia. Najlepiej jest odczekać kilka dni, nim zacznie się po niej chodzić.
Usługa lakierowania przez wyspecjalizowane firmy kosztuje w granicach 5 – 10 zł/m².
Jak widać lakierowanie parkietu wiąże się i z wydatkami, i z pewnymi niedogodnościami, ale jeśli marzy się nam piękna podłoga, która zachowa swój urok przez lata, to warto poświęcić na to odpowiedni budżet i czas.