Kocioł konwencjonalny czy kondensacyjny?

Jesteś tutaj:

Kocioł konwencjonalny czy kondensacyjny?

3,5/5 (11 ocen)

Wymienniki ciepła kotłów kondensacyjnych nazywane są wymiennikami wtórnymi lub właśnie kondensacyjnymi. Wymienniki tego rodzaju kotłów w większym stopniu obniżają temperaturę spalin, a w związku z tym znacznie lepiej przekazują ciepło do wody kotłowej.

Różnicującymi czynnikami w budowie kotłów tradycyjnych i kotłów kondensacyjnych jest zatem odprowadzenie kondensatu, prowadzenie wentylacji, a także element jakim jest króciec przewodu spalinowego. W kotłach kondensacyjnych występują króćce przewodu powietrzno-spalinowego. Najpopularniejszych typem króćców przewodów powietrzno-spalinowych jest typ rura w rurze. Oznacza to, że rura zewnętrzna ma na celu zasysanie powietrza, natomiast rura wewnętrzna usuwa powstałe spaliny.

Kocioł centralnego ogrzewania

Działanie i sprawność

Kotły kondensacyjne (jak sama nazwa wskazuje) to kotły, w których przeprowadzana jest kondensacja, czyli skraplanie. Schłodzenie pary wodnej do określonej temperatury umożliwia wykorzystanie ciepła utajonego. To zatem stanowi zasadniczą różnicę w funkcjonowaniu kotłów tradycyjnych i kondensacyjnych. Pierwsze z nich nie są w stanie wykorzystać pełnej, dostępnej energii, natomiast drugie są w stanie ją zużyć. W przypadku gazu ziemnego temperaturą skraplania pary wodnej spalin jest temperatura niższa niż około 56°C. Nieco inaczej kształtują się te temperatury dla gazu płynnego i oleju opałowego. Muszą być one jeszcze kilka stopni niższe.

Działanie kotła konwencjonalnego i kondensacyjnego wiąże się także z powstawaniem kondensatu, czyli skroplin. Skropliny w kotłach kondensacyjnych odprowadzane są drogą kanalizacyjną.

Sprawność kotła kondensacyjnego jest stosunkowo wyższa od kotła konwencjonalnego. Woda, która powraca z instalacji musi mieć zagwarantowane zachowanie niskiej temperatury. Najlepiej zatem, aby kocioł działał wraz z ogrzewaniem płaszczyznowym (podłogowym, ściennym). Dlaczego? Ponieważ efekty są wtedy najlepsze. Oczywiście może on mieć połączenie z grzejnikami, wtedy jednak jego sprawność nie będzie tak wysoka.


Zalety

Kocioł kondensacyjny to stosunkowo nowe rozwiązanie. Pomimo tego coraz częściej decydujemy się na jego instalację. Kocioł kondensacyjny zużywa mniejszą ilość gazu ziemnego, w określonych warunkach wykazuje wyższą sprawność, co przekłada się na obniżenie kosztów, które zmuszeni jesteśmy ponieść. Łagodna zima jest tego doskonałym przykładem.
Kocioł konwencjonalny czy kondensacyjny? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, że kondensacyjny. Dlaczego? Ponieważ jest on droższym typem kotła gazowego, a równocześnie nie tak trwałym jak kocioł tradycyjny.

mgr inż. Zuzanna Buszta

Koniecznie zobacz