Jodła szlachetna - odkrywamy tajniki uprawy i odmian

Jesteś tutaj:

Jodła szlachetna - odkrywamy tajniki uprawy i odmian

3,5/5 (93 ocen)

Rozmnażanie


Jodłę szlachetną jako gatunek można rozmnażać za pomocą nasion (zbieranych pod koniec lata – VIII-IX i wysiewanych zaraz po zbiorze lub wiosną, po ok. 2-3 miesięcznej stratyfikacji w niskich temperaturach), natomiast jej odmiany ozdobne pozyskuje się z reguły przez szczepienie.

Jodła szlachetna - igły

Jodła - igły


Choroby i szkodniki


Jodły, w tym również szlachetna, są przysmakiem wielu szkodników, w tym między innymi: mszyc (np. obiałka pędowa), przędziorków i ochojników (korowojodłowy i jodłowy). Drzewa może również zaatakować choroba grzybowa (osutka jodły, rdza jodły).


Zastosowanie


Jodłę w postaci czystego gatunku można spotkać głównie w dużych ogrodach i parkach. Do mniejszych ogrodów polecane są natomiast ozdobne odmiany karłowe lub interesujące formy pienne, szczepione na podkładkach różnej wysokości. W takiej postaci rośliny mają wiele zastosowań. Mogą stanowić interesujący element kompozycji rabatowej bądź ciekawą dekorację przy wejściu na taras lub do budynku. Idealnie nadają się także do sadzenia na wrzosowiskach oraz w ogródkach skalnych. Wyjątkowo atrakcyjnie prezentują się też w ogrodach w stylu japońskim. Jodły szlachetne w młodym wieku wykorzystywane bywają także jako drzewka bożonarodzeniowe.

Autor: Katarzyna Józefowicz
 

Koniecznie zobacz