Jakie sadzonki jabłoni warto kupić? Odpowiadamy!

Jesteś tutaj:

Jakie sadzonki jabłoni warto kupić? Odpowiadamy!

3,4/5 (121 ocen)

Termin i technika sadzenia


Sadzonki balotowane można sadzić przez cały okres wegetacyjny, najbezpieczniejsze terminy to jednak wiosna (od połowy marca do drugiej połowy kwietnia) i jesień (październik). Te pory roku gwarantują optymalną wilgotność podłoża, gdyż stosunkowo niskie temperatury sprzyjają zachowaniu wody w glebie. Sadzonki z gołym korzeniem sadzi się z kolei wyłącznie jesienią. Odległości między poszczególnymi drzewkami zależą od spodziewanej siły ich wzrostu (czyli od rodzaju podkładki) oraz tego, w jaki sposób zamierzamy formować ich korony. Zalecane rozmiary dołków wynoszą z kolei ok. 50 cm średnicy i 40 cm głębokości – powinny one być na tyle duże, by sadzonka jabłoni znalazła się w podłożu nieco głębiej niż rosła w szkółce. Jednocześnie miejsce okulizacji musi pozostać ok. 10 cm nad powierzchnią podłoża.

Przed przeniesieniem drzewka na stanowisko docelowe warto umieścić w dołku palik. Sadzonki z odkrytymi korzeniami należy ponadto zanurzyć na kilka godzin w kąpieli błotnej, by zregenerować ich przesuszone korzenie. Po sadzeniu podpórkę trzeba przymocować do pnia za pomocą sznurka lub specjalnych spinek z tworzywa sztucznego. Zaleca się bardzo dokładnie udeptać ziemię wokół sadzonki jabłoni, a następnie obficie podlać drzewko – dobrze jest uformować wokół niego tzw. misę, do której będą spływać woda z podlewania i deszczówka. Wtedy zyskamy pewność, że młoda jabłoń otrzyma optymalne dawki wody. Ostatni etap sadzenia to ściółkowanie drzewka przekompostowaną korą lub obornikiem – używając tego drugiego materiału należy zadbać o odstęp minimum 50 cm od pnia. Przy sadzeniu jesiennym można dodatkowo usypać wokół podstawy pnia kopczyk ziemi wysoki na ok. 40 cm.


Najlepsze odmiany jabłoni


Decydując się na zakup jabłoni należy dokonać przeglądu odmian, dostępnych na rynku. Pod uwagę warto wziąć ich mrozoodporność, podatność na choroby, siłę wzrostu oraz oczywiście plenność, termin dojrzewania i polecane zastosowania owoców. Do uprawy na działce najlepiej wybierać odmiany odporne na choroby, nie wymagające prowadzenia ochrony chemicznej. Do jabłoni odpornych na parcha i zarazę ogniową, a przy tym mało podatnych na mączniaka, należą odmiany letnie Gold Milenium, Waleria, jesienne Free Redstar, Melfree, Sawa, Witos i zimowe Ariwa, Rubinola oraz Topaz. Kolejnym wyznacznikiem wartości odmiany jest smak, kolor i wielkość jej owoców. Do jabłoni typowo deserowych, wydających dorodne, smaczne jabłka słodkie bądź słodko-kwaskowe, zaliczają się m.in. Early Geneva, Freedom, Gala, Idared, Kosztela, Lobo, Malinówka i Oliwka Żółta (Papierówka). Na polskim rynku mamy też bogaty wybór odmian uniwersalnych, polecanych zarówno do spożycia bezpośredniego, jak i na różnego typu przetwory. Są to m.in.: Antonówka, Boskoop, Delikates, Jonagold, Ligol, Paulared, Piros, Rubinola, Szampion i Topaz. Warto dobierać odmiany w taki sposób, by cieszyć się długim plonowaniem, trwającym od końca sierpnia aż do października, np. wczesne odmiany letnie i wczesnojesienne, takie jak Antonówka, Early Geneva, Delikates, Papierówka, Piros i Rubin dobrze jest zestawić z późnojesiennymi i zimowymi, np. Gala, Jonagold, Ligol, Lobo, Rubinola czy Szampion. Pamiętajmy też, że do obfitego plonowania jabłonie wymagają sąsiedztwa zapylaczy – innych odmian, kwitnących w podobnym terminie. Za wartościowe zapylacze uznaje się m.in. odmiany Antonówka, Gala, Gloster, Idared, James Grieve oraz Jonagold. W celu najlepszego doboru odmian warto zasięgnąć porady sprzedawcy.


Orientacyjne ceny sadzonek jabłoni


Za wysokiej jakości, ładnie rozwinięte sadzonki dwuletnie w balotach zapłacimy średnio 30,00-35,00 zł od sztuki. Sadzonki kopane z gołym korzeniem są tańsze i kosztują zazwyczaj 17,00-20,00 zł, cechują się jednak często gorszą jakością i mogą sprawiać problemy w początkowym okresie wzrostu. Najwięcej zapłacimy za sadzonki jabłoni ozdobnych i karłowych przeznaczonych do uprawy w donicach – takie drzewko to wydatek rzędu 40,00-45,00 zł.

Literatura:

1. Bielicki P., Podkładki cz. 1, „Działkowiec”, nr 1/2010, s. 41-42.
2. Gruca Z., Jabłonie i grusze na działce, „Działkowiec”, nr 8/2008, s. 40-42.
3. Kantorowicz-Bąk M., Jabłoń w każdym ogrodzie, Poznań 2000, s. 9-21.
4. Klimek G., Sadownictwo, cz. 1, Warszawa 1997, s. 25-100, 104-115.
5. Klimek G., Sadownictwo, cz. 2, Warszawa 2000, s. 23-39.
6. Kuczyńska D., Jabłonie odporne na choroby, „Działkowiec”, nr 7/2007, s. 40-41.
7. Mika A., Sad dochodowy, Warszawa 2010, s. 147-150, 160-162.
8. Prat J.-Y., ABC sadownictwa, Warszawa 2000, s. 16-17, 26-29.

Autor: Małgorzata Długosz
 

Koniecznie zobacz