Dizygoteka (Szeflera) najwytworniejsza

Jesteś tutaj:

Dizygoteka (Szeflera) najwytworniejsza

3,7/5 (49 ocen)

Aby szeflera wytworna dobrze rosła powinna być usytuowana w takim miejscu w którym będzie osłonięta od bezpośredniego nasłonecznienia. Jaśniejsze stanowisko z pewnością będą preferować pstre odmiany. Uważajmy na przeciągi oraz wahania temperatury, gdyż to one w główniej mierze doprowadzają do utraty roślin. Ważna jest także temperatura podłoża, która często w okresie zimowym jest zbyt niska, a dobrze by było gdyby jego temperatura była nieznacznie wyższa od temperatury powietrza. Dizygoteka wytworna to roślina ciepłolubna i kochająca wilgoć, dlatego tak ciężko zapewnić jej odpowiednie warunki w mieszkaniu.

W okresie wzrostu roślinę dokarmiamy, najlepiej wieloskładnikowymi nawozami płynnymi. Nawożenie co dwa tygodnie od wiosny do jesieni.

Blaszki liściowe należy systematycznie oczyszczać z kurzu stosując wilgotną szmatkę.

Szeflerę wytworną w młodym wieku przesadzamy co roku, a starsze egzemplarze co kilka lat. Jeżeli dizygoteka wytworna osiągnie znaczne rozmiary wówczas nie należy jej przesadzać, ponieważ byłoby to zbyt ryzykowne, dlatego warto wówczas usuwać wierzchnią warstwę podłoża z pojemnika, uważając aby nie uszkodzić korzeni. Następnie pojemnik uzupełnić świeżym podłożem.

Zbyt wysokie rośliny można przyciąć skracając w okresie wiosennym poprzez ścięcie wierzchołka rośliny.

Warto zaznaczyć, że bardzo delikatne i kapryśne są młode okazy dizygoteki wytwornej, starsze okazy są znacznie bardziej tolerancyjne.


Rozmnażanie dizygoteki wytwornej


Rozmnażanie dizygoteki wytwornej w warunkach domowych nie jest łatwe, a wręcz problematyczne. Można spróbować rozmnożyć dizygotekę generatywnie oraz wegetatywnie. W pierwszym przypadku należy posiadać świeże nasiona oraz szklarnię, gdyż w takich warunkach jest szansa na uzyskanie i utrzymanie siewek. Do rozmnażania wegetatywnego można wykorzystać sadzonki wierzchołkowej, przy okazji wiosennego cięcia rośliny. Taką sadzonkę (3 - 4 liście) zanurzamy w ukorzeniaczu i umieszczamy w doniczce z przepuszczalnym podłożem. Sadzonce należy zapewnić stałą wilgotność podłoża oraz temperaturę około 25°C.


Najczęstsze problemy w uprawie dizygoteki wytwornej


Jak już wspomniano najczęstszym problemem w uprawie dizygoteki wytwornej jest zasychanie i opadanie liści będące konsekwencją m.in. zbyt niskiej wilgotności powietrza, przesuszenia podłoża czy też przeciągów.

Osłabiona roślina może zostać zaatakowana przez przędziorki, mszyce, tarczniki, roztocza, wełnowce.

Zalanie korzeni najczęściej kończy się utratą rośliny. Oznaką zalania jest więdnięcie rośliny, przy wciąż wilgotnym podłożu. Zalanie doprowadza do zgnilizny korzeni. Aby uniknąć zalania, należy zapewnić roślinie drenaż oraz przepuszczalne podłoże.

Podlewanie umiarkowane, zimą ograniczone.

Jeżeli zostanie ustawiona w zbyt cienistym zakątku, stanie się bardziej delikatna, wiotka i wyciągnięta.


Zastosowanie


Szeflera najwytworniejsza należy do roślin, które warto uprawiać. Roślina może powodować zmiany skórne, ze względu na zawartość substancji o drażniących właściwościach. Warto o tym pamiętać zwłaszcza jeżeli w domu są małe i jeszcze nieświadome zagrożenia dzieci. Roślina pięknie prezentuje się w dużym pomieszczeniu jako soliter, ale warto sadzić ją w kompozycjach, wówczas można ukryć niższą część rośliny, która z czasem gubi liście. Posadzona w grupie nie dość, że będzie świetnie się prezentować, to jeszcze będzie miała lepsze warunki do prawidłowego rozwoju. W grupie roślin panuje bardziej przyjazny roślinie mikroklimat.


Uwagi końcowe


Poza Dizygotheca eleganticcima w sprzedaży można spotkać się z dizygotekę szerokolistną, obecnie określaną jako Schefflera veitchii. Równie ciekawa, zachwyca błyszczącymi dłoniasto złożonymi liśćmi, osadzonymi na długich ogonkach. Pojedyncze listki dość szerokie, a przede wszystkim pofalowane. Bez wątpienia bardzo ciekawa odmiana, warta uwagi.

Grzegorz Bogucki

Koniecznie zobacz