Dalie (Georginie) - kwiaty tysiąca odmian

Jesteś tutaj:

Dalie (Georginie) - kwiaty tysiąca odmian

3,5/5 (226 ocen)

Podłoże pod dalie powinno być głęboko uprawione, oczyszczone z chwastów, kamieni itp. Następnie warto je uzupełnić dobrze przerobionym kompostem, który poprawi strukturę podłoża. Stanie się ono bardziej chłonne, dzięki czemu będzie lepiej magazynować wodę oraz składniki odżywcze.

Karpy sadzimy taki sposób, aby warstwa ziemi na karpie wynosiła około 5 cm. Odstęp pomiędzy roślinami uzależniony jest od wysokości danej odmiany. Najwyższe dalie sadzimy zachowując odstępy nawet do 100 cm, wysokie do 70 cm, średnie do do 40- 50 cm, a karłowate około 20 cm.

Dalie

Dalie

W celu ograniczenia parowania wody z podłoża oraz ekspansji chwastów, warto ściółkować dalie. Odpowiednia wilgotność podłoża wpłynie na jakość kwitnienia.

Dalie wytwarzają dużo masy zielonej tak więc wymagają nawożenia. Można zastosować wieloskładnikowy nawóz z mikroelementami np. Azofoskę. Nie przesadzajmy z azotem, ponieważ roślina wytworzy dużo masy zielonej, stanie się bardziej podatna na choroby oraz będzie słabiej kwitła.

W przypadku braku opadów należy uzupełniać niedobory wody, poza tym monitorować rośliny w celu ochrony przed chorobami i szkodnikami.

Wysokie odmiany dalii w razie potrzeby należy palikować.

W okresie kwitnienia usuwamy przekwitłe kwiatostany w celu uzyskania obfitszego i dłuższego kwitnienia roślin.

Dalia

Dalia

Zimowanie karp


Dalie w naszym klimacie traktowane są jako rośliny wieloletnie, ale wykopywane i przechowywane w zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu. Po pierwszych przymrozkach należy ściąć pędy na wysokość około 10 - 20 cm nad ziemią, a następnie wykopać karpy. Po lekkim osuszeniu, należy przenieść je do zabezpieczonego przed mrozem pomieszczenia, gdzie temperatura wyniesie około 5 - 8 °C. Karpy najlepiej rozłożyć w drewnianej skrzynce i przysypać torfem, piaskiem bądź trocinami. W okresie zimowym warto kontrolować stan zdrowia karp, aby w momencie zmian gnilnych, usunąć te z widocznymi śladami porażenia.

Dalie

Dalie

Rozmnażanie


Istnieje kilka sposobów na rozmnożenie dalii. Najczęściej stosowanym jest podziała karp przed ich posadzeniem. Dzielimy tylko zdrowe karpy, usuwając te uszkodzone bądź wykazujące zmiany chorobowe. Do podziału rozrośniętych karp warto zastosować ostry nóż, którym tniemy podziemną część rośliny w taki sposób, aby uzyskać mniejsze karpy na których będzie znajdował się co najmniej jeden pąk, a najlepiej aż trzy. Wszelkie rany należy posypać rozdrobnionym węglem drzewnym.

Drugim sposobem na rozmnożenie dalii, także wegetatywnym jest sadzonkowanie. Polega ono na uzyskaniu sadzonek w okresie zimowym, około lutego. Zdrowe karpy sadzimy w pojemnikach w podłożu torfowym. Pojawiające się pędy odrywamy z tzw. piętką, zanurzamy w ukorzeniaczu, a następnie umieszczamy w doniczkach z przepuszczalnym podłożem, które może stanowić mieszankę torfu i piasku. W ciepłych warunkach ukorzeniamy, a po ukorzenieniu przenosimy do widnego pomieszczenia z temperaturą poniżej 20°C.

Innym sposobem rozmnażania jest rozmnażanie generatywne, a więc poprzez nasiona. Tym sposobem możemy rozmnażać nieliczne odmiany, pamiętając przy tym, że z nasion pozyskanych z własnych roślin uzyskamy rośliny, które nie powtórzą cech rośliny matecznej. Nasiona najlepiej wysiać dość wcześnie, a więc już w lutym- marcu. Siewki należy przepikować do doniczek, a w maju wysadzić na miejsce stale, uprzednio hartując rośliny.

Dalia

Dalia

Choroby i szkodniki


Dalie mogą paść ofiarą wielu chorób w okresie wegetacyjnym oraz podczas zimowego przechowywania karp.

W okresie wegetacji przy zbytniej wilgotności podłoża należy uważać na szarą pleśń, głowniową plamistość oraz zgniliznę twardzikową. W okresie przechowywania karp może pojawić się zgorzel naczyń. Szara pleśń pojawia się na liściach, kwiatach i pąkach kwiatowych, doprowadzając do gnicia zainfekowanych roślin. Na gnijących organach można zaobserwować szary nalot. W przypadku głowniowej plamistości na roślinie można zaobserwować brunatne plamy. Zgnilizna twardzikowa atakuje łodygi i karpy, doprowadzając do ich brunatnienia i gnicia. Zgorzel naczyń doprowadza do gnicia karp, podczas zimowego przechowywania.

Z chorób warto uwzględnić także choroby o podłożu wirusowym np. mozaika dalii. Objawem choroby są mozaikowate, jasne plamy na liściach, a także nienaturalna kolorystyka kwiatów itp. W przypadku chorób wirusowych należy usunąć roślinę.
Szkodniki dalii to przede wszystkim powszechne mszyce, ograniczające wzrost rośliny, a także ślimaki oraz przędziorki. Przędziorki atakują osłabione rośliny, na zbyt suchym stanowisku.

Dalie

Dalie

Zastosowanie


Zróżnicowane dalie mają wszechstronne zastosowanie. Z pewnością można stworzyć z nich bardzo barwne i wyraziste jednogatunkowe rabaty. Zazwyczaj spotykamy je w ogrodach w stylu wiejskim z którym są utożsamiane. Wysokie odmiany sięgające 2 m wysokości najlepiej sadzić w bardziej zacisznych zakatkach w pobliżu ogrodzeń itp. Średnie i niskie w bardziej reprezentatywnych częściach ogrodu. Dalie ciekawie będą prezentować się na tle trawnika, wybrane okazy sprawdzą się także jako rośliny uzupełniające wielogatunkowe rabaty. Niskie i zwarte odmiany sprawdzą się w uprawie pojemnikowej. Mogą stanowić doskonałe uzupełnienie kompozycji na balkonie i tarasie. Zależnie od wyobraźni można tworzyć zróżnicowane kompozycje z daliami. Dalie możemy wykorzystać także na kwiat cięty.

Wysokiej jakości sadzonki, bulwy, kłącza dalii kupisz tutaj

Grzegorz Bogucki



 

Koniecznie zobacz