Cytryna skierniewicka - domowa uprawa

Jesteś tutaj:

Cytryna skierniewicka - domowa uprawa

3,5/5 (197 ocen)

Cytrynę skierniewicką rozmnażamy przez sadzonki. Pozyskujemy latem młode gałązki z tegorocznych przyrostów. Sadzonki o dwóch listkach sadzimy do doniczek wypełnionych ziemią i nakrywamy folią. Ukorzenianie trwa zazwyczaj 4-6 tygodni. Młode rośliny powinny być chronione przed słońcem. Po dwóch tygodniach można rozpaczać nawożenie.

Owocujące cytryny w doniczkach

Owocujące cytryny w doniczkach

Do najczęstszych chorób cytryn należy chloroza. Jej przyczyną są najczęściej błędy w uprawie – przelanie, przenawożenie lub zbyt kwaśne podłoże. Wówczas ograniczamy nawadnianie a roślinę przesadzamy do nowej ziemi. Szkodnikami zagrażającymi cytrynie są przędziorki, które gromadzą się na dolnej stronie liści, które marszczą się i pokrywają żółtymi plamami. Szkodników tych pozbywamy się myjąc dokładnie roślinę wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Zabieg ten należy powtórzyć co 3-5 dni około 10 razy. Po umyciu zawsze dokładnie spłukujemy liście.

Uwaga! Cytryn nie należy uprawiać w kuchni, gdzie używane są kuchenki gazowe. Opary gazu działają na nie toksycznie i mogą prowadzić do zamierania roślin.

Zbiór cytryn

Zbiór cytryn

Cytryna w doniczce

Cytryna w doniczce

Tekst: Sylwia Hennek


Koniecznie zobacz