Chloroza liści - przyczyny, objawy i zapobieganie

Jesteś tutaj:

Chloroza liści - przyczyny, objawy i zapobieganie

3,4/5 (279 ocen)

Chloroza liści jest chorobą fizjologiczną, dotykającą wiele gatunków roślin sadowniczych oraz ozdobnych. Choć jej objawy wyglądają groźnie, walka z nią nie jest trudna. Objawy chlorozy łatwo szybko zauważyć, a do uratowania roślin wystarczy zapewnienie im optymalnych warunków siedliskowych.


Objawy i szkodliwość


Na chorobę tę często zapadają kwasolubne drzewa i krzewy owocowe, takie jak pigwy, aktinidie, brzoskwinie czy maliny, oraz krzewy ozdobne: róże, różaneczniki, kamelie, hortensje, glicynie oraz magnolie. Blaszki liściowe chorych okazów żółkną, zielone pozostają tylko nerwy. Z czasem fragmenty liści zaczynają zasychać, a wzrost roślin zostaje zahamowany. Osłabione krzewy nie kwitną i nie zawiązują owoców.


Przyczyny


Bezpośrednią przyczyną niepojących zmian jest zanik chlorofilu, spowodowany zbyt wysokim odczynem gleby lub niedoborem składników pokarmowych – żelaza i magnezu. Najczęściej obie przyczyny idą w parze – rosnące na alkalicznych, ciężkich podłożach rośliny kwasolubne nie są w stanie pobierać żelaza oraz innych mikro- i makroelementów. Jeśli nie zastosujemy nawożenia dolistnego i nie poprawimy jakości gleby, krzewy mogą obumrzeć.


Zwalczanie


Osłabione rośliny należy podlać chelatem żelaza. Warto wykonać wokół nich zagłębienia w formie misy, by roztwór dotarł do korzeni. Ponadto podsypujemy krzewy torfem wysokim z dodatkiem siarczanu glinu (1,5-5 kg/m3 podłoża, w zależności od jego odczynu). Mieszankę tę należy połączyć z glebą, lekko ją przekopując i grabiąc. W skrajnych przypadkach konieczna okazuje się wymiana całego lub części podłoża. Rośliny w wyjątkowo złej kondycji warto wspomóc, stosując opryski siarczanem magnezowym (0,1%) na zmianę z siarczanem żelazowym (0,1%).

Liść z objawami chlorozy

Liść z objawami chlorozy

  czytaj dalej...

Koniecznie zobacz