Bniec biały, lepnica biała - opis, zwalczanie i występowanie

Jesteś tutaj:

Bniec biały, lepnica biała - opis, zwalczanie i występowanie

3,5/5 (89 ocen)

Profilaktyka


Usuwanie bnieca białego z upraw jest dość trudne, ale konieczne, ponieważ roślina może stanowić dużą konkurencję dla gatunków uprawnych, a kiedy się rozrośnie, może też utrudniać zbiory plonów. Lepnicy białej nie należy jednak kosić, gdyż wtedy jeszcze bardziej się rozrośnie. Lepiej jest wyrywać z ziemi osobno każdy egzemplarz wraz z korzeniami (koniecznie przez zawiązaniem nasion), a przy dużym zachwaszczeniu, użyć chemicznych środków ochrony roślin. W ograniczeniu występowania bnieca pomoże również wysiew dobrej jakości materiału siewnego (wolnego od zanieczyszczeń nasionami chwastów), czyszczenie maszyn i urządzeń wykorzystywanych do siewu nasion i zbioru plonów, odpowiednie zmianowanie, dokładna uprawa gruntu przez założeniem uprawy oraz niszczenie chwastów w najbliższej okolicy (np. na nieużytkach, w rowach, na pasach przydrożnych, w międzyrzędziach, na ścieżkach oraz na pryzmach kompostowych).

Bniec biały

Bniec biały


Zwalczanie chemiczne


Jeśli pomimo zabiegów profilaktycznych bniec biały pojawi się w uprawach i to w znacznej ilości, konieczne staje się wykorzystanie do jego usunięcia preparatów chemicznej ochrony roślin przed chwastami (herbicydów), wybranych z aktualnego rejestru MRiRW. Wśród nich znajdują się obecnie następujące preparaty: Camix 560 SE, Casper 55 WG (kukurydza), Fantom 069 EW, Puma Uniwersal 069 EW (pszenica ozima i jara, jęczmień jary), Fluroxane 200 EC, Galarane 200 EC (pszenica ozima, jęczmień ozimy), Gold 450 EC (pszenica ozima i jara, jęczmień ozimy i jary, pszenżyto ozime i jare, żyto, owies), Gradio 74,4 SG, Granstar Power 74,4 SG (pszenica ozima i jara, jęczmień jary, pszenżyto ozime, żyto), HELM-Flurox 200 EC (pszenica ozima), Scalar 200 EC (jęczmień ozimy). Z braku środków dedykowanych do zwalczania bnieca bialego w innych uprawach niż zboża, można skorzystać z preparatów przeznaczonych do zwalczania chwastów dwuliściennych, do których bniec się zalicza np.: Kerb 50 WP (środek do zwalczania chwastów dwuliściennych w uprawach lucerny, koniczyny, chmielu, karczochu, rzepaku, cykorii, drzew i krzewów owocowych oraz niektórych ziół), Lumax 537,5 SE (kukurydza), Chwastox Turbo 340 SL (różnego rodzaju zboża jare i ozime, kukurydza), Basagran 480 SL (ziemniak, groch, fasola), Miecz 25 WG (kukurydza, ziemniak), Racer 250 EC (pasternak, ziemniak, marchew, pietruszka, seler, pszenica ozima, pszenżyto ozime, żyto). Wszystkie środki należy stosować godnie z informacją zamieszczoną na opakowaniu, dostosowując termin zabiegu do fazy rozwojowej roślin uprawnych. Na nieużytkach oraz terenach przyległych do upraw, można wykorzystać do zwalczania chwastów jeden preparatów zawierających w swoim składzie glifosat (np. Roundup Trans Energy 450 SL, Pilaround 360 SL).


Ciekawostki


Pomimo iż korzeń bnieca białego posiada właściwości trujące, dawniej wykorzystywano roślinę w ziołolecznictwie, sporządzając z niej preparaty do leczenia ropni, wrzodów oraz innych chorób skóry. Obecnie gatunek nie jest już stosowany do celów leczniczych.

Autor: Katarzyna Józefowicz

Bibliografia:

1. „Podręczny atlas chwastów” Prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak, dr Andrzej Blecharczyk, wyd. Medix Plus, Poznań 1996r.
2. „Atlas chwastów” prof. dr Włodzimierz Tymrakiewicz, wyd. PWRiL, Warszawa 1976r.
3. „Profesjonalny atlas chwastów”, wyd. Basf 2004r.
4. „Rolniczy atlas chwastów” dr Grażyna Hołubowicz-Kliza, Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, Puławy, 2012
5.  „Atlas chwastów dla praktyków” Tomasz Czubiński, Adam Paradowski, Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., Poznań 2014r.
 

Koniecznie zobacz