Berberys (Kwaśnica) - gatunki, uprawa, rozmnażanie i cięcie

Jesteś tutaj:

Berberys (Kwaśnica) - gatunki, uprawa, rozmnażanie i cięcie

3,3/5 (408 ocen)

Rozmnażanie


Krzewy gatunkowe rozmnaża się z nasion, zaś charakterystyczne odmiany uprawne z sadzonek. Z gatunków, które zrzucają liście na zimę pobiera się późnym latem sadzonkę z piętką o długości 8−12 cm, zaś z zimozielonych najlepiej pozyskać wczesna wiosną. Takie sadzonki wymagają ukorzenienia w zimnym inspekcie, w następnym roku przesadzamy je do rozsadnika. Do gruntu mogą zostać przesadzone dopiero, gdy będą 2-letnie.

Owocujący berberys

Owocujący berberys


Cięcie


Regularne cięcie krzewów nie jest wymagane. Można jednak wyciąć kilka starych pędów lub co roku ścinać krzewy do poziomu gruntu, co pobudzi rośliny do wzrostu. Przycinania potrzebują też nadmiernie rozrośnięte okazy, którym należy nadać odpowiedni kształt. Berberysy zrzucające liście przycina się późną zimą, a zimozielone po ustaniu kwitnienia. Krzewy tworzące żywopłoty formuje się raz na rok, pamiętając, żeby wykonać to późnym latem lub późną jesienią, kiedy opadną owoce, w przypadku gatunków zrzucających na zimę liście, a po kwitnieniu – krzewy zimozielone. Do prac porządkowych przy krzewach warto zaopatrzyć się w rękawice, aby nie zranić się kolcami.

Berberys

Berberys

Zastosowanie


Dekoracyjność krzewu powoduje, że stanowi on ciekawy element przydomowego ogrodu, zarówno jako pojedynczo rosnąca roślina, grupa krzewów czy odpowiednio uformowany żywopłot. Berberys często szadzony jest w parkach i w miejskich ogrodach. Dobrze prezentuje się w sąsiedztwie innych krzewów, szczególnie iglaków. Niższe odmiany mogą być sadzone na skalniakach i w donicach.
 

Edyta Fijołek

Koniecznie zobacz