Jesteś tutaj:

Wymiary i kształty kabin prysznicowych

1Baterie łazienkowe - umywalkowe, wannowe i prysznicowe

2Jak z satysfakcją urządzić łazienkę?

3Jaka umywalka do łazienki?

4Jaką kabinę prysznicową wybrać?

5Kabiny prysznicowe - typy i kryteria wyboru

6Kabiny prysznicowe z hydromasażem

7Meble łazienkowe - wskazówki przed zakupem

8Muszla klozetowa - nieodzowny element łazienki

9Wanna łazienkowa - co jest istotne w trakcie zakupu?

10Wanna z prysznicem - dwa w jednym

0/5 (0 ocen)

Kabina prysznicowa lub wanna są dominującymi elementami wyposażenia łazienek. Często planując to pomieszczenie, zaczyna się właśnie od ustalenia jakiego typu i jak duża będzie kabina (wanna) oraz od tego, w którym miejscu ją ustawimy. I należy podkreślić, że jest to właściwie podejście do zadania, jakim jest urządzenie łazienki. W tym artykule chcemy przybliżyć Państwu, jakie kształty kabin są obecnie dostępne na runku oraz jakie są ich standardowe wymiary.


Rodzaje kabin prysznicowych


Kabiny prysznicowe produkowane są w wielu wariantach. Wynika to z zapotrzebowania klientów na różne typy. Niektórzy poszukują mniejszych i takich, które da się wcisnąć do niewielkiej i nieustawnej łazienki. Inni wręcz przeciwnie, rozglądają się za dużymi i atrakcyjnymi modelami, które można umieścić nie tylko przy ścianie, ale także w centralnym miejscu łazienki.

Jedni i drudzy mają szansę na znalezienie odpowiedniego typu kabiny prysznicowej. Jeśli nawet komuś nie udałoby się jej dobrać, to zawsze może zamówić kabinę na wymiar, a więc idealnie dopasowaną do jego oczekiwań i konkretnej łazienki.

Przyjrzyjmy się jednak, jakie rodzaje kabin czekają na klientów w salonach sklepowych:

- Kabina przyścienna – jednym bokiem styka się z jedną ze ścian łazienki, a reszta jej boków obudowana jest szkłem (lub sztucznym tworzywem). Podstawa takiej kabiny może mieć różny kształt, ale najczęściej jest to kwadrat, prostokąt lub półokrąg.

- Kabina narożna – idealna do umieszczenia w rogu łazienki. Dwoma bokami przylega do ścian, dzięki czemu zajmuje niewiele miejsca i może zmieścić się niemal w każdej łazience. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych typów  kabin prysznicowych.


- Kabina wnękowa – jej trzy boki to ściany pomieszczenia. Wykorzystywane są w łazienkach, gdzie tworzy się naturalna wnęka. Czasem jedną ze ścian dobudowuje się. Tego typu kabiny najczęściej nie są wyposażone w brodzik, a niektóre także nie mają żadnych drzwi.

- Kabina wolnostojąca – bardzo atrakcyjna, ale wymaga dużo miejsca. Poza tym konieczne jest specjalne doprowadzenie wody i jej odpływu. Takie kabiny wybierają je osoby, które mają duże łazienki i chcą przeznaczyć na ich aranżację spory budżet.

Kwadratowa kabina narożna

Kwadratowa kabina narożna

Kształty kabin


Pod względem kształtu kabin prysznicowych mamy jeszcze większy wybór. Na rynku spotyka się najczęściej kwadratowe, prostokątne, półokrągłe, okrągłe, owalne i asymetryczne.

Kabiny kwadratowe – o takim kształcie mogą być zarówno kabiny przyścienne, narożne, wnękowe, jak i wolnostojące. Mamy tu warianty z brodzikiem i bez niego, a ich drzwi otwierają się uchylnie lub przesuwają na boki. Także pod względem wielkości można wybierać w różnych opcjach.  

Kabiny półokrągłe – zazwyczaj obejmują ¼ okręgu (ale zdarzają się również i większe). Taki kształt mają przeważnie kabiny narożne, choć nie jest to koniecznością. Ich drzwiczki otwierają się na boki przesuwając się na specjalnych prowadnicach lub uchylając się w sposób tradycyjny. Spotyka się kabiny o rozmaitych wymiarach, więc zawsze można dopasować któryś z modeli  do naszych potrzeb.

Kabiny okrągłe – taki kształt mogą mieć tylko kabiny wolnostojące. Są bardzo atrakcyjne estetycznie. Aby były komfortowe w użytkowaniu, muszą jednak być odpowiednio  przestronne. Nadają się do łazienek o dużym metrażu, w których jest możliwość podprowadzenia niezbędnych instalacji na środek pomieszczenia.

Kabiny owalne – są to modele, które jednym bokiem (tam, gdzie jest panel prysznicowy) przylegają do ściany. Ponieważ mają więcej miejsca wewnątrz, niż analogiczna wersja okrągła, półokrągła czy kwadratowa, tym samym dają większy komfort podczas korzystania z nich.

Kabiny asymetryczne – chodzi tu o kabiny o nietypowym kształcie, często do zamontowania w rogu łazienki. Ich asymetryczność umożliwia wygodniejsze użytkowanie i w wielu przypadkach pozwala na zamontowanie kabiny nawet w niewielkiej łazience.

Kabina prysznicowa - przyścienna

Kabina prysznicowa - przyścienna

Standardowe wymiary kabin prysznicowych


Z wielkością kabiny muszą liczyć się zwłaszcza ci, którzy mają mniejsze łazienki. Producenci, znając te potrzeby wielu klientów, zaopatrują rynek w kabiny, które można dopasować do większości łazienek. Kupując jednak wybrany model, warto kierować się nie tylko ilością miejsca w łazience, ale także potrzebami osób, które będą z niej korzystały. Nie można kupić zbyt małej kabiny tam, gdzie są osoby niepełnosprawne, wysokie czy „przy kości”, bo okaże się, że się w niej po prostu nie mieszczą.

Dlatego należy dobrze się zastanowić i rozważyć, czy opłaca się kosztem oszczędności miejsca w łazience, kupować zbyt małą kabinę. Czasem warto zrezygnować np. ustawienia tam pralki czy umieszczenia umywalki w zamian za wygodniejszą kabinę.


Przyjrzyjmy się zatem, jakie są standardowe opcje wymiarów poszczególnych rodzajów kabin.

  • Kabiny kwadratowe: - narożne/przyścienne - 80x80 cm, 90x90 cm, 100x100 cm,

                                       - wolnostojące - 80x80 cm, 90x90 cm, 100x100 cm.  

  • Kabiny półokrągłe - 80x80 cm, 90x90 cm, 100x100 cm, 75x90 cm, 80x90 cm, 90x100 cm.
  • Kabiny okrągłe – mogą mieć średnicę 80cm, 90 cm, 100 cm.
  • Kabiny owalne - tu wielkość podaje się za pomocą średnicy koła, na planie którego została zbudowana dana kabina i może to być 90 cm, 100 cm albo więcej.

Rozmiary szerokości czy średnicy kabiny to jeszcze nie wszystko. Ważna jest również jej wysokość oraz głębokość brodzika, jeśli na taki się decydujemy. I tak najpopularniejsze modele mają wysokość mieszczącą się pomiędzy 180 – 200 cm. Głębokość brodzika natomiast może wynosić od 5 do 50 cm.

Półokrągła kabina prysznicowa - narożna

Półokrągła kabina prysznicowa - narożna

Ceny kabin


Rozrzut cen jest tutaj wyjątkowo duży. Zależą one od przede wszystkim od rodzaju materiału, z jakich wykonane są poszczególne modele, a także od ich wielkości, kształtu oraz od wyposażenia. Najprostsze kabiny prysznicowe można kupić już za około 200 zł. Jednak te najbardziej popularne mieszczą się w przedziale cenowym – 600 – 1.500 zł. Natomiast kabiny zaliczane już do tych ekskluzywnych, a więc duże, z dobrego materiału i bogato wyposażone, kosztują od 3.000 nawet do 100.000 zł.

Mamy nadzieję, że opis tych parametrów pomoże Państwu we wstępnych planach doboru odpowiedniej kabiny do łazienki. Życzymy powodzenia!
 

Koniecznie zobacz