Jesteś tutaj:

Wybieramy balustrady do schodów wewnętrznych

Balustrady balkonowe - rodzaje i prawidłowy dobór
Balustrady szklane - nowoczesne, bezpieczne i piękne
Schody szklane - mocne i słabe strony
Schody z kostki brukowej - atrakcyjna alternatywa dla płytek
Schody zewnętrzne - budowa i funkcjonalność

Schody w domach, gdzie jest więcej poziomów, są koniecznością, a balustrady do nich rozsądnym ułatwieniem wchodzenia i schodzenia, a często również  zabezpieczeniem przed nieopatrznym upadkiem. Odpowiednio dobrane balustrady pełnią nie tylko rolę użytkową, ale bywają efektowną dekoracją wnętrza. W artykule znajdziecie Państwo kilka praktycznych wskazówek, jak podejść do wyboru i zakupu balustrad do schodów wewnętrznych.


Typy balustrad


Balustrady miewają konstrukcję pełną lub ażurową. Pełne zazwyczaj wykonuje się z betonu, cegieł, bloczków, pustaków szklanych albo z płyt gipsowo-kartonowych na ruszcie. Natomiast na ażurowe składają się słupki, tralki i poręcze.

Słupki – przymocowane są do schodów i mają za zadanie stabilnie utrzymywać całą balustradę. Do nich jest przytwierdzona poręcz i wypełnienie. Gęstość umieszczania słupków bywa różna, najczęściej jest to przestrzeń od 90 do 120 cm. Zdarzają się jednak takie projekty, gdzie całą balustradę podtrzymuje tylko kilka słupków, a nawet takie, gdzie są dwa słupki, na początku i na końcu.

Poręcz – powinna być wygodna i miła w dotyku, bo to ona służy do wspierania wchodzących i schodzących (czasem również do zjeżdżania :) Na żadnym jej odcinku nie może być ostrych fragmentów. Bardzo ważna jest jej średnica, która najlepiej jest kiedy ma 7 cm. Nie może też być umiejscowiona zbyt blisko ściany, aby nie ograniczać łatwego chwytu. Ta odległość nie powinna być mniejsza od 5 cm.

Wypełnienie – ono najbardziej decyduje o stylu i wyglądzie balustrady. W jego skład wchodzą tralki (pionowe elementy) i poziome listwy, kształtowniki i inne ozdoby. W ostatnich latach modne są niezwykle efektowne wypełnienia z tafli metalu i szkła. Jeśli w domu są małe dzieci, wypełnienie nie może mieć szerokich prześwitów, aby dzieci nie pospadały lub nie powkładały weń główek, których potem nie mogą samodzielnie wyciągnąć. Proszę się nie śmiać! To są bardzo częste przypadki.

Dobrze jest, kiedy wysokość balustrady dobrana jest do wzrostu osób z niej korzystających. Nie powinna jednak być niższa od 90 cm, ale balustrady umieszczane dość wysoko lepiej żeby miały przynajmniej 110 cm.

Balustrady schodowe

Balustrady schodowe

Balustrady – materiał wykonania


Balustrady wykonywane są z jednego rodzaju materiału lub łączy się w nich kilka, metal i drewno, metal i szkło, kamień i drewno itp.

Drewno – bardzo często wybierany materiał na balustrady. Nic dziwnego, jest piękne, miłe w dotyku, trwałe i daje duże możliwości kreowania różnych kształtów. Wykorzystuje się do tego drewno dębowe, bukowe lub egzotyczne gatunki. Ze względu na masywny wygląd takich balustrad, lepiej prezentują się one w dużych przestrzeniach.

Metal – tu wykorzystuje się zazwyczaj stal węglową, nierdzewną oraz kutą, a także z aluminium i mosiądzu. Charakteryzuje się trwałością, solidnością i surową estetyką. Powierzchnie metalowe wykańcza się przez grawerowanie, polerowanie, żłobienia i malowanie. Odpowiednio wykonane i dobrane do charakteru wnętrza, są bardzo dekoracyjne.

Szkło – jest to niezwykle efektowny materiał. Miewa różne faktury i występuje niemal w całej gamie kolorystycznej. W rękach zdolnych projektantów i wykonawców przybiera niespotykane formy. W balustradach jest łączone z metalem, betonem, cegłą. Może wtapiać się w tło lub stanowić doskonały kontrast we wnętrzu, rozjaśniać je i przyciemniać. Do wypełnień ze względów bezpieczeństwa wykorzystuje się zawsze szkło hartowane lub laminowane.

Balustrady schodowe
Balustrady schodowe

Jak wybierać?


Ponieważ balustrady często decydują o wyglądzie całych schodów, ich wyborowi należy poświęcić odpowiednią uwagę. To jej wygląd decyduje, czy schody będą rzucały się w oczy, czy też raczej wtopią się w przestrzeń. Ważne jest, aby dobrać balustrady w zgodzie ze stylem pomieszczenia oraz tak, by były komfortowe dla domowników.

Jeśli są wśród nich dzieci, można pomyśleć o zamontowaniu specjalnych poręczy na wysokości 60 cm specjalnie dla nich. Bywa, że zarówno schody, jak i balustrady muszą uwzględniać wygodę i potrzeby osób starszych lub niepełnosprawnych. Trzeba to brać pod uwagę jeszcze na etapie projektu domu. Balustrady są naprawdę bardzo ważne, mogą nam ułatwić życie lub je skomplikować. Życzymy jak najlepszych decyzji, co do ich zakupu!

Koniecznie zobacz